Obostrzenia w Europie. Gdzie jeszcze obowiązują?

Gdzie jeszcze obowiązują?
Obostrzenia w Europie
Źródło: Morsa Images/Getty Images
Coraz więcej europejskich państw rezygnuje z ograniczeń i restrykcji w związku z pandemią COVID-19. To nie oznacza, że liczba zachorowań drastycznie się zmniejszyła. W marcu odnotowano ich rekordową liczbę. Jakie obostrzenia jeszcze obowiązują w europejskich krajach?

Restrykcje w Europie

Między innymi w Holandii, Danii, Słowenii, Islandii oraz Anglii nie ma już praktycznie żadnych ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Jak restrykcje mają się w innych krajach?

Koronawirus - najważniejsze informacje

Źródło: Dzień Dobry TVN
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?

W Austrii bary, kluby i miejsca apres-ski (oferujące rozrywkę w ośrodkach narciarskich) mogą wybierać między wprowadzeniem wymogu noszenia masek FFP2/N95, a okazaniem dowodu zaszczepienia bądź przechorowania lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa. To samo dotyczy imprez wewnątrz budynków z ponad 100 uczestnikami.

Maseczki FFP2/N95 są ponownie obowiązkowe dla osób powyżej 14. roku życia we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. Obejmuje to transport publiczny, kolejki linowe i wyciągi narciarskie, wszystkie sklepy, centra kulturalne i rekreacyjne, hotele i restauracje. W Wiedniu wstęp do restauracji, barów, klubów i siłowni możliwy jest tylko za okazaniem dowodu zaczepienia lub przechorowania.

W Czechach nadal tylko osoby posiadające zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu, mają wstęp do restauracji i innych obiektów rekreacyjnych. Obowiązek noszenia maseczek FPP2/N95 w transporcie publicznym może zostać zniesiony od Wielkanocy.

W Estonii maseczki muszą nosić osoby od 12. roku życia i starsze we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo certyfikat covidowy sprawdzany jest przy wejściu do m.in. lokali rozrywkowych, kin, teatrów, spa i na imprezy masowe.

We Włoszech planowane jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i w środkach transportu publicznego od 1 maja. Obecnie wejście do kin, teatrów, klubów, na koncerty i inne imprezy wewnątrz pomieszczeń wymaga okazania dowodu zaszczepienia lub wyzdrowienia. Restauracje i imprezy sportowe na zewnątrz są dostępne również dla osób z negatywnym wynikiem testu.

W Bośni i Hercegowinie oraz w Turcji należy nosić maseczki w zewnętrznych i wewnętrznych przestrzeniach publicznych oraz w środkach transportu publicznego.

Więcej przeczytasz w serwisie TVN24.

Gdzie w Europie obowiązują obostrzenia?

W Niemczech, Finlandii, na Litwie, Łotwie i na Węgrzech maseczki wymagane są jedynie w transporcie publicznym i placówkach ochrony zdrowia. Również we Francji maseczki wymagane są jedynie w transporcie publicznym, a kraj ten zniósł obowiązek okazywania paszportu covidowego przy wstępie do większości miejsc i wydarzeń.

Greckie plaże są otwarte, ale należy stosować zasady dystansu społecznego. Maseczki należy nosić we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych.

W Norwegii, Portugalii, Belgii, Hiszpanii, Szkocji, Rumunii i na Słowacji maseczki są obowiązkowe w miejscach publicznych.

Albania nie zamierza rezygnować ze środków mających na celu powstrzymanie COVID-19, w tym godzina policyjna od godz. 23.00 do 6.00 oraz obowiązkowe maseczki w pomieszczeniach i w środkach transportu publicznego.

W Bułgarii miejsca rozrywki są albo zamknięte, albo działają ze zmniejszoną przepustowością.

Od niedzieli na Cyprze nie będzie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu, a dowód zaszczepienia będzie potrzebny jedynie przy wejściu do restauracji oraz placówek opieki zdrowotnej.

Więcej przeczytasz w serwisie TVN24.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości