Zwierzęta

W lasach rodzą się młode dziki. "Locha idzie na człowieka nie dlatego, że jest agresywna"

Zwierzęta

Autor:
Justyna
Piąsta
Porodówka w lesie
Porodówka w lesie Dzień Dobry TVN
wideo 2/28

Nadeszła wiosna, więc przyroda budzi się do życia. To też czas, kiedy rodzą się młode dziki, lisy czy borsuki. O niezwykłej leśnej porodówce i zwyczajach zwierząt opowiedział w Dzień Dobry TVN przyrodnik Marcin Kostrzyński.

Narodziny młodych dzików

Mało kto potrafi tak barwnie i z pasją opowiadać o faunie i florze jak Marcin Kostrzyński. Tym razem przyrodnik wyjaśnił, jak wyglądają narodziny małych dzików.

- W lesie dużo się dzieje. Choć za oknem było tak sobie, zimno, to jednak to odradzanie się wiosenne musi nastąpić i następuje. Pierwsze zaczęły się rodzić małe dziki i one są już na tyle duże, że chodzą z mamami. Są w takich rodzinnych grupach. Dziki zmieniły swoje zwyczaje. Potrafią się urodzić blisko domów, blisko ludzi. Ta bliskość okazuje się bardziej bezpiecznym miejscem niż głębia lasu. Zmienia się to na naszych oczach. Jest to problematyczne, bo dziki mają swoją kulturę i jeżeli zaczną się rodzić blisko miast, to będziemy mieli za chwilę gatunek takiego miejskiego dzika - stwierdził.

Zdaniem Marcina Kostrzyńskiego lochy są najlepszymi leśnymi matkami. - To jedyny gatunek, który potrafi postawić na szali własne życie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo swoich dzieci. To, że locha idzie prosto na człowieka, to nie dlatego, że jest taka agresywna i zła. Ona tak broni swoich dzieci. (...) Dzicze mamy potrafią się zsynchronizować i np. trzy lochy rodzą dzieci. Locha może urodzić tyle małych, ile ma sutków, ponieważ każdy mały dzik ma swój kranik - podkreślił przyrodnik.

Jaką mamą jest lisica?

Lisie mamy, podobnie jak lochy, również są niezwykłe. - One pracują przez 24 godziny. Lisia mama potrafi zasnąć wtedy, kiedy karmi mlekiem dzieci. Kiedy kończą, ona się budzi i biegnie dalej. Niesamowite, jak ona wybiera norę, ile czasu poświęca na zapewnienie bezpieczeństwa - powiedział Kostrzyński.

Mamy lisów są bardzo samodzielne. - One same mogą wykopywać nory. Co więcej, kiedy nie ma presji myśliwych, okazuje się, że lisy potrafią stworzyć trwałe rodziny. To, że matka musi sama zajmować się młodymi, to jest wina człowieka. Gdybyśmy nie ingerowali w lisią populację, to miałyby rodziny, gdzie jest mama, tata i młode - dodał przyrodnik. A jak wyglądają zwyczaje borsuków? Więcej informacji w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości