Krztusiec z roku na rok atakuje coraz więcej osób. W ciągu dwóch lat odnotowano 35-krotny wzrost liczby chorych, a lekarze mówią już o epidemii. Szef GIS przekazuje: to najpoważniejszy kryzys od ponad 50 lat. Jedynym ratunkiem są szczepienia.
Krztusiec – największy kryzys od ponad 50 lat
W Polsce w ostatnim czasie odnotowuje się coraz więcej przypadków krztuśca. Jak przyznaje Główny Inspektor Sanitarny, może już mówić o epidemii. W minionym roku na koklusz (in. krztusiec), zachorowało ponad 32 tysiące osób. Rok wcześniej liczba ta nie przekraczała nawet tysiąca. Wzrost chorych jest zatem 35-krotny.
- Najpoważniejszy kryzys, jeżeli chodzi o tę chorobę od ponad 50 lat. Nie mieliśmy takiej liczby zachorowań w ciągu roku od momentu praktycznie wprowadzenia powszechnych szczepień ochronnych - alarmuje doktor Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.
Profesor Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku zwraca także uwagę na skalę problemu:
- Koklusz jest wyjątkowo zaraźliwy, podobnie jak odra. Jedna osoba może zakazić nawet 17 osób - podkreśla specjalistka. Dlatego tak ważne są szczepienia, które mogą uchronić nas przed zarażeniem. Niestety, choć liczba chorych systematycznie wzrasta, liczba szczepień spada.
- Proszę sobie teraz wyobrazić Stadion Narodowy wypełniony ludźmi, którzy po prostu duszą się, kaszlą, nie mogą zaczerpnąć oddechu. To jest ta skala, o której mówimy - tłumaczy doktor Kamila Ludwikowska z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Lekarze apelują o rozwagę. Jak wskazują, dorośli powinni odpłatnie szczepić się co 10 lat. W przypadku dzieci szczepionka jest darmowa i obowiązkowa. Zalecane jest także szczepienie kobiet w ciąży, by zapewnić odporność zarówno ciężarnej, jak i dziecku.
- Niedotlenienie mózgu, złamania żeber, złamania kości. Ja nie wiem, jacy ludzie w szaleństwie zaniechają szczepień u dzieci, ryzykując, że ich dziecko, piękne, wymarzone, urodzone, będzie upośledzone umysłowo tylko dlatego, że się poddusiło w przebiegu krztuśca - przyznaje profesor Krzysztof Simon z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Krztusiec - niebezpieczeństwo dla dzieci i seniorów
Krztusiec to choroba, która charakteryzuje się specyficznym i uporczywym kaszlem. Początkowo przypomina zwykłe przeziębienie, jednak po dwóch tygodniach w ciele chorego namnaża się gęsta wydzielina, która utrudnia oddychanie. O ile u dorosłych może powodować dyskomfort, dla dzieci i seniorów stanowi już realne niebezpieczeństwo.
- To była walka o życie praktycznie, bo nie mógł złapać oddechu i było bardzo ciężko - opowiada pani Magdalena Wąsik, mama trzymiesięcznego Krystiana, którego zaatakowała bakteria krztuśca.
- Bezdech może trwać długo, to powoduje niedotlenienie mózgu, może spowodować zgon. Natomiast może spowodować również upośledzenie dziecka - zwraca uwagę profesor Lidia Stopyra, kierowniczka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.
Więcej przeczytasz na tvn24.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zaskakujące zdjęcie Joanny Jabłczyńskiej i Mateusza Banasiuka. "25 lat wstecz"
- #DDDance wkracza w lata 90. Zatańczcie razem z nami oldschoolowy hip-hop
- "Włochate" śniegowce to prawdziwy hit tej zimy. Ich fanką jest Jennifer Lopez
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: brizmaker/Getty Images