Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Rośnie liczba zakażeń mykoplazmą
Obecnie oprócz wzrostu zachorowań na krztusiec odnotowuje się również wzrost zachorowań na mykoplazmę. Choroba daje niespecyficzne objawy, a sam patogen jest nieco podstępny. "Często jest tak, że zmian osłuchowych tak dobrze nie słychać, a zmiany są bardziej zaawansowane" tłumaczy pulmonolog dr hab. Marek Ochman z Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dla TVN24.
Chore dziecko często jest w relatywnie dobrej formie, a bakteria w tym czasie doprowadza do dramatycznych zmian przy atypowym zapaleniu płuc. Sama choroba może przypominać zwykłe przeziębienie, a na wykonanie badań niestety trzeba trochę poczekać.
- Niestety, widzimy wzrost zachorowań w całym regionie. To monitorują również Duńczycy, Szwedzi, Niemcy – mówi Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.
Infekcje Mycoplasma pneumoniae są obserwowane na całym świecie przez cały rok, ale najczęściej występują w miesiącach jesiennych w klimacie umiarkowanym. Co kilka lat zdarzają się epidemie. Ta bakteria powoduje symptomy związane z układem oddechowym i dolnymi drogami oddechowymi u osób w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka osób w wieku od 5 do 20 lat.
Czym jest mykoplazma?
Mycoplasma pneumoniae to jedna z najmniejszych bakterii, nie posiada ściany komórkowej, a jedynie błonę komórkową. Zakażenie tą bakterią najczęściej objawia się infekcjami górnych dróg oddechowych oraz ostrym zapaleniem oskrzeli, choć może również prowadzić do zapalenia płuc. Jest odporna na większość antybiotyków z grupy penicylin.
Jak objawia się mykoplazma?
Mykoplazmoza, spowodowana przez Mycoplasma pneumoniae, rozwija się stopniowo. Może upłynąć nawet 3 tygodnie od momentu infekcji do pojawienia się pierwszych symptomów.
Symptomy zakażenia nie są specyficzne i mogą być łatwo pomyłkowo przypisane innym schorzeniom. W trakcie infekcji mogą wystąpić następujące objawy:
- gorączka,
- ból gardła,
- dreszcze,
- ból ucha,
- kaszel i chrypa,
- pogorszone samopoczucie.
Objawy mykoplazmozy, wywołanej przez bakterie Mycoplasma pneumoniae, mogą sugerować różne infekcje, co sprawia, że są niespecyficzne. Badanie poziomu przeciwciał IgG specyficznych dla antygenów Mycoplasma pneumoniae stanowi zatem kluczowe narzędzie diagnostyczne. Aby potwierdzić diagnozę, zazwyczaj zaleca się powtórzenie badania po 2-4 tygodniach. Pozwala to na ocenę ewentualnej zmiany poziomu przeciwciał w wynikach. Istotne diagnostycznie jest co najmniej dwukrotnie wyższe ich stężenie.
Leczenie mykoplazmy
Leczenie zakażenia mykoplazmą jest czasochłonne i bywa problematyczne. Bakteria odporna jest na większość klasycznych antybiotyków z grupy penicylin, potrzebne jest więc leczenie celowane.
- Nie reaguje na większość standardowych antybiotykow, które są podawane w przypadku infekcji bakteryjnych - mówi dr hab. Marek Ochman.
Dzięki zastosowaniu właściwego leczenia nawet po dwóch dawkach preparatu można zaobserwować szybki powrót do zdrowia.
Więcej przeczytasz na TVN24
Zobacz także:
- Coraz więcej dzieci trafia do szpitala z atypowym zapaleniem płuc. "Okuliści bali się, że zrosną mu się powieki"
- Pneumokokowe zapalenie płuc. Jak skutecznie się przed nim bronić?
- Mogą wywołać zapalenie płuc, a nawet sepsę. Jak skutecznie chronić się przed pneumokokami?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: mp.pl/TVN24/Wikipedia/diag.pl
Źródło zdjęcia głównego: Halfpoint Images/Getty Images