Groźny wirus w mleku
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w oficjalnym oświadczeniu ogłosił, że krowy w czterech gospodarstwach mlecznych w Teksasie i Kansas uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI). Przypadki potwierdzono także w stanie Nowy Meksyk, chociaż urzędnicy nie podali liczby dotkniętych gospodarstw mlecznych ani krów. Niektórzy rolnicy zauważyli na swoich posesjach martwe dzikie ptaki, co sugeruje, że źródłem choroby było migrujące ptactwo.
Zdrowie
Naukowcy znaleźli ślady wirusa w kilku próbkach mleka krowiego przed jego pasteryzacją. Jak przekonują urzędnicy, mleko jest wyraźnie nietypowe i nigdy nie trafiłoby na rynek.
Jim Lowe, weterynarz i badacz grypy na Uniwersytecie Illinois, powiedział Emily Anthes z "The New York Times", że zanieczyszczone mleko wygląda na syropowate i gęste. Eksperci twierdzą, że nawet gdyby ten produkt w jakiś sposób trafił na półki sklepowe, pasteryzacja ochroniłaby konsumentów przed wirusem.
Departament Rolnictwa Teksasu (TDA) poinformował, że uważnie monitoruje rozprzestrzenianie się patogenu.
- Nie ma zagrożenia dla społeczeństwa i nie będzie braków w dostawach - uspokoił komisarz Sid Miller.
Ptasia grypa u zwierząt hodowlanych
W tym samym miesiącu garstka kóz w stanie Minnesota również uzyskała pozytywny wynik testu na obecność H5N1, stając się pierwszymi przeżuwaczami w USA, które zachorowały na ptasią grypę.
- To odkrycie jest znaczące, ponieważ wiosenna migracja ptaków jest okresem większego ryzyka w przypadku drobiu. Uwydatnia także możliwość zarażenia wirusem innych zwierząt w gospodarstwach hodujących wiele gatunków - stwierdził stanowy lekarz weterynarii Brian Hoefs w oświadczeniu dla American Veterinary Medical Association na początku tego miesiąca.
Od 2022 roku, który jest początkiem epidemii ptasiej grypy wśród drobiu w USA, urzędnicy odnotowali ponad 200 przypadków HPAI u ssaków takich jak lisy, szopy, oposy, skunksy, foki, lamparty, niedźwiedzie, pumy i rysie rude. Do tej listy można teraz dodać krowy i kozy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- WHO ostrzega: musimy przygotować się na potencjalną pandemię ludzkiej ptasiej grypy
- Ptasia grypa u kotów. Sanepid wydał zalecenia dla właścicieli zwierzaków
- Wirus ptasiej grypy atakuje koty. Główny Inspektorat Weterynaryjny: "16 potwierdzonych ognisk"
Autor: Agnieszka Mrozińska
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto/Getty Images