Fenomen barów mlecznych
Grzegorz Zawierucha wybrał się na kulinarną wycieczkę po barach mlecznych. Jednym z miejsc, które odwiedził kucharz był lokal, gdzie serwuje się wyłącznie kuchnię wegetariańską. Ekspert dostrzegł, że bary mleczne idą z duchem czasu. Zamówienie można złożyć za pośrednictwem kas samoobsługowych, co pozwala uniknąć stania w długiej kolejce.
Grzegorz Zawierucha był też zadowolony z jakości dań serwowanych w odwiedzonych lokalach. - Zupa pomidorowa - ogromne zaskoczenie. Kotlet mielony pachnie wyśmienicie i jest soczysty, ale nie jest nasiąknięty tłuszczem. Do tego kopytka szpinakowe, czyli trochę kuchni nowoczesnej, [...] tu jest naprawdę pysznie, a to wszystko za niewielkie pieniądze - zaznaczył.
Polacy kochają domowe obiady
W studiu Dzień Dobry TVN krytyk kulinarny Maciej Nowak i muzyk Czesław Mozil opowiedzieli, na czym ich zdaniem polega fenomen barów mlecznych.
Jak tłumaczył muzyk, bar mleczny to jedno z jego wspomnień z młodości. - Dla mnie to było takie coś niesamowitego, że mogłem wejść do miejsca, gdzie miałem poczucie, że jem jak w domu i nawet lepiej. Jestem wiernym fanem i jestem zaskoczony, że cały czas są osoby, które dziwią się, że w barze mlecznym możemy dobrze zjeść - powiedział w Dzień Dobry TVN.
Jak zaczęła się historia barów mlecznych w Polsce? - Ona rozpoczęła się od mleczarni nadświdrzańskiej, takiego lokalu, który był na Nowym Świecie w Warszawie na przełomie XIX i XX wieku, gdzie serwowano zsiadłe mleko, mleczne produkty. Druga tradycja, która doprowadziła ostatecznie do obecnej formuły baru mlecznego to jest stołówka koszerna - zaznaczył Maciej Nowak.
- Funkcjonowała w związku z tym z całym podziałem w kuchni żydowskiej na oddzielanie mięsa od potraw mlecznych. Powstała specjalna formuła tego typu lokali i ona się bardzo mocno rozwinęła w Związku Radzieckim po rewolucji. [...] Do tego jeszcze doszła tradycja wspaniała polskiej spółdzielczości mleczarskiej, bo przecież od drugiej połowy XIX wieku bardzo to się dynamicznie rozwija - dodał.
Te tradycje zaowocowały w 1947 roku założeniem pierwszego baru mlecznego w Polsce - Bar Pod Filarkami w Krakowie.
Dlaczego bary mleczne przeżywają właśnie drugą młodość? Więcej dowiesz się w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ksiądz niesie pomoc potrzebującym. "Nie chodzi tylko o to, żeby dać ludziom jeść, bo to jest najprościej"
- Pierogi ruskie znikają z menu. "Słowo 'ruskie' jest jednoznaczne z wojną oraz okrucieństwem"
- Bary mleczne znikną z mapy Polski? "Koszty rosną lawinowo"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Bartek Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News