Bary mleczne to miejsca, w których zjemy smacznie, domowo i tanio. Oprócz tego są one niezłym kawałek historii polskiej gastronomi. Jak zaczęła się historia barów w Polsce? Na czym polega ich fenomen?
On "jest ścierwojadem" - lubi dobrze, tłusto zjeść, ona preferuje sportowy tryb życia, "kręci się wokół wegańskich doświadczeń" i "przeszkadza mu w spokojniej konsumpcji". Jednak, mimo iż różnią się niemal we wszystkim, ich wzajemną miłością można by obdzielić wiele rodzin. Naszymi gośćmi byli Katarzyna i Maciej Nowakowie - rodzeństwo, które się pięknie różni!
Maciej Nowak tym razem pojechał na Warmię, do Krasina, gdzie hodowane są ślimaki, w których Polska jest światową potęgą. Jak wygląda "porodówka" dla ślimaków? Ile godzin kopulują ślimaki? Po czym określa się wiek ślimaka? Jak smakują ślimaki po burgudzku? Zapraszamy na kolejny odcinek "Podróżnika kulinarnego".
Codziennie na tureckich ulicach dochodzi do zamieszek. Na ulicach pełno uzbrojonej i brutalnej policji. Czy w Turcji zostanie wprowadzony stan wojenny? Czy powinniśmy rozważać wakacje w kraju ogarniętym chaosem?
Jak myślicie, co jest smaczniejsze, kaszubskie truskawki czy kurpiowski miód? Maciej Nowak spróbował obu specjałów, czy wydał wyrok w tej sprawie? :)
Chrupkie, soczyste, słodkie, z odrobiną zielonej nutki. Nawet po obraniu nie brązowieją. Czym różnią się jabłka łąckie od pozostałych? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: producent jabłek łąckich Krzysztof Maurer oraz podróżnik kulinarny Maciej Nowak.
Są chrupiące, słodkie i cieniuteńkie, koloru karmelkowego, prawie przezroczyste. Alternatywa dla tłustych i niezdrowych chipsów. Andruty kaliskie zostały wpisane do rejestru Unii Europejskiej, jako produkt pod znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne. Jak się je wytwarza, w studiu Dzień Dobry TVN, zdradziła producentka andrutów Bogna Marczak. Towarzyszył jej Maciej Nowak. Ile andruty mają lat?
Maciej Nowak i Edyta Brykała znów na tropie najlepszej restauracji w Polsce. 12 z nich weźmie udział w prestiżowym konkursie już we wrześniu.
Mleko, sól, podpuszczka. To prosta receptura sera, który Komisja Europejska wpisała na listę produktów regionalnych. Dlaczego ser koryciński smakuje tak wyśmienicie? Marcin Bielec, producent sera korycińskiego, oraz Maciej Nowak byli naszymi gośćmi. Dlaczego akurat ten produkt na Podlasiu zyskał już status kultowego i określającego regionalną tożsamość?
Po kiełbasie należy się deser - tak uważa Marcin Prokop. Dlatego na naszym stole, w studiu Dzień Dobry TVN, znalazł się kołocz śląski. A przy stole zasiedli: Lutz Zimmermann, producent kołoczy śląskich i Maciej Nowak, nasz kulinarny podróżnik. Oba te produkty posiadają certyfikat Chronionego Oznaczenia Geograficznego.
Rogale marcińskie i olej rydzowy. Podróżnik kulinarny Maciej Nowak udał się tropem tego oryginalnego oleju, a w studiu Dzień Dobry TVN Katarzyna Mojzykiewicz, producentka rogali świętomarcińskich, zdradziła, co w nich jest najważniejsze: środek czy wierzch?
Krytyk kulinarny Maciej Nowak opowiedział w Dzień Dobry TVN o swoim wymarzonym śniadaniu. A Wy, co chcielibyście dostać na śniadanie... do łóżka? :)
Gdzie pojechał Maciej Nowak? Pomidor. O czym będzie dzisjszy odcinek "Podróżnika kulinarnego"? Pomidor. No właśnie, krytyk kulinarny Maciej Nowak tym razem pod lupę wziął pomidory szklarniowe. Czy są one tak samo smaczne i zdrowe, jak pomidory gruntowe? Czym różni się pomidor gruntowy od tego ze szklarni? Dlaczego zostawiamy szypułki na pomidorach?
Cebularz, czyli drożdżowy placek z farszem z cebuli i maku, to przysmak kuchni żydowskiej, z którego słynie Lubelszczyzna. O sekrecie dobrego cebularza opowiedział w Dzień Dobry TVN nasz kulinarny podrożnik Maciej Nowak.
Przepis na tę potrawę jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Matki przekazują go córkom, córki swoim córkom, dlatego nadal możemy cieszyć się jego niebiańskim smakiem. Mówi się, że śląskie gospodynie to prawdziwe anioły. Maciej Nowak sprawdził, ile w tym prawdy…
Pozostało coraz mniej czasu, by zgłosić się do konkursu na najlepszą restaurację w Polsce "Wine & Food Noble Night 2013". Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 15 kwietnia. O kolejnej edycji "Wine & Food Noble Night 2013" opowiedziała w Dzień Dobry TVN Edyta Brykała, dyrektor zarządzająca Noble Concierge. W studiu Dzień Dobry TVN gosciliśmy też Pawła Oszczyka, który był w profesjonalnym jury oraz krytyka kulinarnego Macieja Nowaka.
Moda na słoiki - dosłownie i w przenosi - na stałe zagościła w naszych domach oraz na sklepowych półkach. Są takie przetwory warzywne i owocowe dostępne w sprzedaży, które w niczym nie ustępują tym wyrabianym w zaciszu domowym. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Maciej Nowak.
Jak powinna wyglądać i z czego powinna być zrobiona dobra biała kiełbasa i dlaczego NIE MOŻNA jej gotować? W poszukiwaniu tradycyjnej kiełbasy Maciej Nowak odwiedził rzeźników i masarzy, którzy białą kiełbasę robią od pokoleń!
Nareszcie! Polska gastronomia została doceniona! Gwiazdkę Michelin, jedno z najbardziej prestiżowych i pożądanych odznaczeń w świecie kulinariów, otrzymał Wojciech Modest Amaro. Jakie kryteria biorą pod uwagę inspektorzy Michelin? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy krytyka kulinarnego Macieja Nowaka. Co gwarantuje gwiazdka konsumentom i gościom odznaczonej nią restauracji?
W studiu Dzień Dobry TVN Maciej Nowak opowiedział o dobrodziejstwie tradycyjnej kaszy – jaglanej, pęczak, kuskus, gryczanej, manny, jęczmiennej oraz o kaszy perłowej - polskiej perle! Z czego robi się kaszę i jak może ona się różnić w obrębie jednego gatunku?
Według "Podróżnika kulinarnego" Macieja Nowaka jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem hodowli grzybów shiitake i boczniaków. Maciej odkrył to niedawno i był tym faktem bardzo zaskoczony. Jak przyrządza się boczniaki i jakie właściwosci mają grzyby shiitake? Jak, zdaniem Marcina Prokopa, pachną boczniaki?
Maciej Nowak, czyli podróżnik kulinarny, tym razem postanowił pochylić się na kawą. Jakie są najnowsze „mody kawowe” i czy coś zmieniło się przez kilka ostatnich lat? Czym różni się kawa ciemno od jasno palonej? Co wypada pić w tym sezonie i czy można kawę „zaparzyć na zimno”?
Tym razem Maciek Nowak udał się do miejsca, gdzie odbywało się świniobicie. Czy różni się ono od tego nakreślanego przez niektórych obrońców praw zwierząt? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Maciej Nowak.
Nieodzowne w czasie karnawału. Smaczne, puszyste, ale i bardzo kaloryczne. Powinny być cieniutkie i delikatne. Skąd pochodzą faworki? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Maciej Nowaka.
Maciej Nowak odwiedził magazyny, w których dojrzewają banany. Banany zbierane są w stanie niedojrzałym. Ile czasu mija od zbioru owoców do momentu, aż trafią na polski stół? Czy tracą smak nie dojrzewając w warunkach, które wytworzył mu człowiek?
Karaluchy, koniki polne, owady oraz i inne insekty. Jednym słowem - istna szarańcza! Zazwyczaj widujemy je w naszej kuchni, ale nie na talerzu. Tym razem jednak, w kuchni Dzień Dobry TVN, stało się inaczej. Czy Maciej Nowak spróbował tych "łakoci"?
Pumpernikiel został wymyślony w Niemczech. W założeniu jego główną cechą miała być kilkumiesięczna świeżość. Czy ta idea przetrwała? Jaka jest tajemnica jego produkcji ? Co daje tę wyjątkową słodycz i niezwykły zapach? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był Maciej Nowak. A z czym Dorota Wellman podaje pumpernikiel?
Pociąg relacji Francja - Rosja. Maciej Nowak przebył tę drogę luksusowym wagon Warsu. Jak wygląda menu w takim, już legendarnym, pociągu. Czy w pociągu jest bezpiecznie? I czym różni sie od kultowego Orient Expressu?
Post to czas zadumy nad sobą i własnym postępowaniem. To próba wyrzeczenia się tego, bez czego nie możemy obyć się w życiu codziennym. Post to też rezygnacja z pewnych potraw. Ale czy dla każdego post znaczy to samo? Jak ateista, a jak osoba wierząca rozumieją i obchodzą post? O poście w ujęciu religijnym i kulinarnym, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli: aktor Andrzej Grabowski, krytyk kulinarny Maciej Nowak oraz uczestniczka programu „MasterChef” Monika Goździalska.
Tym razem Maciej Nowak przestawił dzionie rakowskie. To potrawa sporządzona z nieapetycznych części zwierząt, ale wyśmienicie smakująca. Wywodzi się z kuchni żydowskiej, podoba do kaszanki, lecz bardziej mdła. Czym jeszcze można nafaszerować zwierzęce jelita?