Najlepsze zapiekanki na świecie. Czy na liście znalazło się też polskie danie?

Autor:
jdw//az/Katarzyna
Oleksik
Źródło:
TVN 24
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Portal kulinarny Taste Atlas przygotował zestawienie najlepszych zapiekanek świata. Choć na podium uplasowały się dania z Chile, Brazylii oraz Włoch, to na listę trafiło również jedno danie z Polski. O jaką potrawę chodzi i na którym miejscu się znalazła?

Najlepsze zapiekanki świata

Zestawienie 50. najlepszych zapiekanek, które przygotował kulinarny portal Taste Atlas, powstało w oparciu o 1895 zweryfikowanych opinii użytkowników serwisu. Laur zwycięstwa otrzymała "ulubiona domowa potrawa Chilijczyków, miękka i kremowa pastel de choclo". Bazę potrawy stanowi ciasto wykonane z mąki kukurydzianej. Na nadzienie składa się mielona wołowina, kurczak, czarne oliwki, cebula oraz jajka na twardo. Zapiekankę przed pieczeniem posypuje się niewielką ilością cukru, to dzięki niemu na daniu tworzy się charakterystyczna karmelizowana skorupka. 

Drugie miejsca przydało brazylijskiej zapiekance - escondidinho. Potrawa składa się z suszonego mięso, przykrytego puree ziemniaczanym i tartym serem. Ostatnie miejsce na podium przypadło włoskiej Kampanii zapiekance parmigiana alla napoletana. To delikatnie zmodyfikowana klasyczna parmigiana. Zapiekanka powstaje kolejno z warstwy passaty, podsmażonych na oliwie bakłażanów, kawałków sera mozzarella, liści bazylii i tartego Parmigiano Reggiano.

Tuż za podium uplasowała się grecka zapiekanka makaronowa giouvetsi. Kolejna miejsca zajęły włoskie przysmaki: pochodząca z regionu Emilia-Romania lasagne alla parmigiana i sycylijska parmigiana di melanzane. Siódme miejsce zdobyła francuska zapiekanka ziemniaczana - gratin dauphinois. Ósme zajęła grecka pastitsio, dziewiąte przypadło portorykańskiej zapiekance o nazwie pastelon. Pierwszą dziesiątkę zamkneła grecka moussaka.

Najlepsze zapiekanki na świecie. Czy w zestawieniu znalazło się polskie danie?

Na liście 50. najlepszych zapiekanek znalazło się również danie z Polski. 27 miejsce otrzymała babka ziemniaczana. To jedyna potrawa pochodząca z naszego kraju, która "załapała" się do rankingu. Autorzy zestawienia stwierdzili, że "ze względu na swoją prostotę" danie rozpowszechniło się poza wschodnie regiony kraju, skąd się wywodzi.

Pełne zestawienie "50 najlepszych zapiekanek świata" dostępne jest na stronie portalu Taste Atlas oraz w jego mediach społecznościowych.

 

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Zobacz także:

Autor:jdw//az/Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: LarisaBlinova/Getty Images

Pozostałe wiadomości