Londynowi grozi epidemia odry
W Londynie, w pierwszej połowie roku potwierdzono aż 128 przypadków zachorowań na odrę. Dla porównania, w całym 2022 roku zachorowały tylko 54 osoby. Odra pojawiła się we wszystkich regionach Wielkiej Brytanii, jednak to w Londynie zarejestrowano aż 66 procent przypadków.
Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia alarmuje, że jeżeli nie dojdzie do poprawy wskaźników szczepień na tę chorobę, to w stolicy może dojść nawet do 160 infekcji. A taka fala zakażeń może mieć tragiczne rezultaty.
- To jeden z najbardziej zakaźnych wirusów dotyczących ludzi. Umierają dwie z tysiąca zarażonych osób, największe ryzyko dotyczy dzieci poniżej piątego roku życia, ale dorośli również mogą zachorować — zaznaczył w rozmowie z "The Guardian" prof. Paul Hunter.
- Ze względu na długotrwałe, zbyt rzadkie przyjmowanie szczepionek istnieje obecnie bardzo realne ryzyko wystąpienia dużych ognisk odry w Londynie - dodała dr Vanessa Saliba, epidemiolog z UKHSA.
Szczepienia przeciwko odrze w Polsce
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, do zapewnienia pełnej ochrony potrzebne jest wyszczepienie na poziomie 95 procent. W Wielkiej Brytanii ten odsetek jest dużo niższy.
Co równie niepokojące, także w Polsce straciliśmy zbiorową odporność przeciwko odrze już wiele lat temu. Według biuletynu "Szczepienie ochronne", który został udostępniony przez "Medonet" jeszcze w 2012 roku odsetek zaszczepionych pierwszą dawką wynosił ok. 97 procent, natomiast w tym roku to ok. 92 procent.
Dane te mają swoje odzwierciedlenie w liczbie zachorowań. Jak podaje "Medonet" - W 2018 r. na odrę zachorowało 359 osób, rok później zanotowano już 1 tys. 502 przypadki. Dla porównania, w 2017 r. zachorowały 63 osoby, a w latach 2005-2016 liczby zachorowań wynosiły od 13 do 133.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Opracowano nowy lek na nadciśnienie. Czym się różni od dotychczasowych preparatów?
- GIS ostrzega: "Na obozach i koloniach może pojawić się wszawica". Jak się przed nią ustrzec?
- Kto częściej choruje na boreliozę? Naukowcy doszli do ciekawych wniosków
Autor: Anna Gondecka
Źródło: Medonet
Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez/GettyImages