Nastąpiła kumulacja wielu infekcji wirusowych, na które dodatkowo nakładają się infekcje bakteryjne. Trwa obecnie epidemia sezonowa grypy, a na to nakładają się również zakażenia wirusem RSV i COVID-19. Liczba chorych osiąga poziom, jaki zazwyczaj miał miejsce w szczytowej fazie zachorowań - w lutym. Jak wygląda sytuacja w Polsce?
Sytuacja grypowa w Polsce - grudzień 2022
- Mamy blisko 270 tys. zachorowań na grypę na tydzień, z których połowa to dzieci. Zleciłem Narodowemu Funduszowi Zdrowia prowadzenie stałego monitoringu obłożenia pediatrii. Dziś zajętych jest 10 tys. miejsc pediatrycznych - poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski, w mediach społecznościowych.
Jak podaje portal tvn24.pl, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w tym sezonie już ponad milion obywateli zachorowało na grypę bądź choroby grypopodobne.
Zdrowie
Zdrowie
- Pandemia przyzwyczaiła nas trochę do tego, że jesteśmy osamotnieni w walce z różnymi zagrożeniami, w tym również z epidemicznymi. Szpitale chyba już przestały liczyć na to, że nastąpi jakieś wsparcie ze strony systemu ochrony zdrowia - skomentował doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych dla TVN24.
Według eksperta obecna sytuacja nie jest nagła. - Już mniej więcej od dwóch miesięcy oddziały pediatryczne sygnalizowały zwiększoną liczbę przyjmowanych chorych dzieci - zaznaczył. Zakażenia wirusem RSV na większą skalę rozpoczęły się już późnym latem, a w tym czasie były wciąż obecne liczne zakażenia COVID-19. Jak zwrócił uwagę doktor Paweł Grzesiowski, w tym roku grypa zaczęła się wcześniej niż w ubiegłych latach, a do tego "zaatakowała bardzo intensywnie".
Epidemia grypy w Polsce - grudzień 2022
W obecnej chwili mamy bardzo trudną sytuację, "bo nastąpiła kumulacja wielu infekcji wirusowych" - podkreślił ekspert. Zaznaczył również, że na wszystko nakładają się infekcje bakteryjne, a przy tym szpitale nie zwiększają liczby łóżek, nie ma także większej ilości lekarzy i pielęgniarek. Jak podkreślił doktor Paweł Grzesiowski "sytuacja jest bardzo trudna, by nie powiedzieć, że groźna, bo czas oczekiwania na łóżko się wydłuża".
Z danych ministerstwa wynika, że tygodniowo odnotowuje się około 3,8 tysiąca zakażeń COVID-19 oraz około 270 tysięcy zakażeń wirusem grypy.
- W tych zakażeniach mamy także wirus RSV, który jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, dlatego dzisiejsze posiedzenie sztabu kryzysowego poświęciliśmy grypie i wirusowi RSV - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
W Polsce obecnie zajętych jest ponad 10 tysięcy łóżek (dla dzieci) na około 12-13 tysięcy dostępnych. Jak podał recznik, "To pokazuje, że obłożenie waha się od 75 do 80%".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej przeczytasz TVN24
Zobacz także:
- Czy dzieci powinny być szczepione przeciwko grypie? Ekspert nie ma wątpliwości
- Uniwersalna szczepionka przeciwko grypie. Koniec corocznych szczepień?
- Ruszyły darmowe szczepienia przeciwko grypie. Komu przysługują?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN24/Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: SetsukoN/Getty Images