Zdrowie

Ruszyły darmowe szczepienia przeciwko grypie. Komu przysługują?

Zdrowie

Autor:
Berenika
Olesińska
Ruszyły darmowe szczepienia przeciwko grypie. Komu przysługują?
Ruszyły darmowe szczepienia przeciwko grypie. Komu przysługują?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Program refundowanych przez NFZ szczepień przeciwko grypie ruszył 1 września w placówkach medycznych i aptekach. Kto może liczyć na darmowe przyjęcie preparatu? O szczegółach akcji porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim.

Darmowe szczepienia przeciwko grypie - dla kogo?

Wysyp zachorowań na grypę zaczyna się zwykle na przełomie września i października. W zeszłym roku wszyscy obywatele naszego kraju mogli zaszczepić się przeciwko tej chorobie bezpłatnie. Mieliśmy wówczas do czynienia z najwyższym w historii wskaźnikiem szczepień.

- Prawie 7% ludzi w Polsce zaszczepiło się przeciw grypie i to jest wynik mniej więcej dwa razy lepszy niż w przeciętnym roku w przeszłości - komentuje w Dzień Dobry TVN dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Obecnie w pełni darmowa jest sama usługa szczepienia zrealizowana w aptece lub niekomercyjnym punkcie szczepień (w przychodni, która ma podpisaną specjalną umowę z NFZ), jednak zakup preparatu to wydatek rzędu 50 złotych. Ze stuprocentowej refundacji mogą skorzystać wyłącznie konkretne grupy pacjentów.

- To są osoby 75+ oraz kobiety w ciąży. Jest tylko jeden problem, mianowicie nawet te osoby muszą mieć receptę. To jest duże utrudnienie, bo żeby mieć receptę, trzeba odbyć wizytę lekarską - tłumaczy specjalista.

- Pozostałe grupy ryzyka, czyli np. dzieci do 5. roku życia czy osoby powyżej 65. roku życia mają 50-procentową zniżkę na zakup preparatu w aptece. Zapłacą około 25 złotych za szczepionkę - dodaje lekarz.

Płatne szczepienie przeciwko grypie - ile kosztuje?

Grypa jest znanym nam od lat wirusem, którego powikłania mogą być niezwykle niebezpieczne. Często prowadzą bowiem do ciężkiego zapalenia płuc, wywołują liczne problemy kardiologiczne lub atakują inne narządy. Szczepieniu przeciwko tej chorobie można poddać się odpłatnie w punktach komercyjnych.

- Wówczas nie trzeba mieć ani recepty, ani skierowania, ale trzeba za szczepionkę zapłacić i to wartość stuprocentową, czyli nie będziemy mogli liczyć na zniżkę - zauważa dr Grzesiowski.

Lekarz informuje, że przyjęcie szczepionki nierefundowanej to wydatek rzędu 100 złotych na rynku warszawskim. - Pewnie w innych miastach jest może troszkę taniej, ale około 100-120 zł płacimy i za szczepionkę, i za usługę w punktach komercyjnych - wylicza rozmówca Dzień Dobry TVN.

Czy w aptece mogą szczepić się dzieci? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości