Większość z objawów Hashimoto jest niespecyficzna, dlatego osoby chore często trafiają do lekarza, nie podejrzewając u siebie zapalenia tarczycy. Jakie badania pomagają zdiagnozować Hashimoto i czym objawia się ta choroba?
Badania pod kątem Hashimoto – kiedy udać się do specjalisty?
Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną o nieznanych dotąd przyczynach. Wiadomo jednak, że jej przebieg wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego schorzenie to może wywoływać zarówno objawy fizyczne, jak i psychologiczne . Do objawów fizycznych należą m.in.:
- wzrost masy ciała (przy zachowaniu diety i odpowiedniej dawki ruchu), ciągłe uczucie zimna, suche włosy i przesuszona, blada skóra, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, niepłodność, zaburzenia miesiączkowania, zaparcia.
Zdrowie
Podejrzenia powinna też wzbudzić zdiagnozowana niedokrwistość, czyli anemia oraz podwyższony poziom cholesterolu. Do objawów psychologicznych zalicza się nadmierną senność, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia pamięci, a nawet depresję. Wiele z wymienionych problemów ze zdrowiem często nie kojarzy się z zapaleniem tarczycy, dlatego Hashimoto nierzadko odkrywa się po wykonaniu badań pod kątem innych chorób . Coraz bardziej powszechne staje się natomiast zlecanie badań na Hashimoto kobietom planującym zajście w ciążę, ponieważ schorzenie to może mieć niekorzystny wpływ zarówno na matkę, jak i płód.
Jakie badania wykonuje się w diagnostyce Hashimoto?
Największą rolę w diagnozowaniu zapalenia tarczycy typu Hashimoto pełnią badania hormonalne . W przypadku jej podejrzenia lekarz zazwyczaj zaleca przede wszystkim sprawdzenie poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego, we krwi. Na takie badanie może skierować również lekarz rodzinny. Jeżeli testy wykazują nieprawidłowości w postaci zwiększonego stężenia tego hormonu we krwi, kolejnym krokiem jest najczęściej badanie poziomu FT4, czyli wolnej tyroksyny oraz FT3, czyli trijodotyroniny. Jeżeli wyniki pokazują, że ilość tych substancji w organizmie pacjenta jest zbyt niska, występowanie u niego choroby Hashimoto jest bardzo prawdopodobne. Jeśli jednak poziom FT4 i FT3 pozostaje w normie, specjalista może zdiagnozować utajoną, tzw. subkliniczną formę tego schorzenia.
Niekiedy lekarz decyduje się również na zlecenie dodatkowych badań pod kątem Hashimoto. Może to być sprawdzenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych we krwi, w tym anty-TG, czyli białek wytwarzanych przeciwko tyreoglobulinie oraz anty-TPO produkowanych przez tarczycę przeciwko tyreoglobulinie. Ich podwyższone stężenie to charakterystyczny objaw choroby Hashimoto. Innym badaniem pomagającym zdiagnozować autoimmunologiczne zapalenie tarczycy jest wykonanie USG tego gruczołu. Zarówno jego powiększenie, jak i zmniejszenie, a także zbyt niska echogeniczność, czyli zmniejszona zdolność do odbijania fal ultradźwiękowych, mogą być symptomem Hashimoto.
Przebieg badań diagnozujących Hashimoto – jak się do nich przygotować?
Badania poziomu hormonów oraz białek należy wykonywać na czczo w godzinach porannych. Przed pobraniem próbki krwi można wypić maksymalnie jedną szklankę wody. Posiłków nie wolno spożywać na 8 godzin przed wykonaniem procedury, natomiast picie kawy nie jest zalecane przez co najmniej poprzedzającą ją dobę, a alkoholu przez 2–3 dni. Na badanie powinno się przyjść wypoczętym i zrelaksowanym. Niewskazany jest również nadmierny wysiłek fizyczny, a tuż przed pobraniem powinno się odpocząć przez ok. 10–15 minut. Już kilka dni wcześniej należy się skonsultować z lekarzem, który może zalecić odstawienie na pewien czas niektórych leków i suplementów, nawet tych ziołowych, które mogłyby zafałszować wyniki testów. Samo badanie polega na pobraniu krwi z żyły odłokciowej, choć niekiedy można pozyskać ją również z żył na grzbiecie dłoni czy stopy.
Badanie USG tarczycy pod kątem Hashimoto najczęściej nie wymaga szczególnych przygotowań. Przed jego wykonaniem lekarz rozprowadza na skórze szyi i klatki piersiowej znajdującego się w pozycji leżącej pacjenta specjalny żel, a następnie przesuwa w tym miejscu głowicę ultrasonografu. Bardzo często prawie od razu otrzymuje się zdjęcia gruczołu, a także ich opis. Samo badanie zwykle nie trwa dłużej niż ok. 10–15 minut. Badania stosowane w diagnostyce choroby Hashimoto zawsze powinno się wykonywać w konsultacji z lekarzem, który pomoże odpowiednio się do nich przygotować, a następnie zinterpretuje ich wyniki oraz wdroży właściwy sposób leczenia. Wszelkie działania na własną rękę mogą być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego najlepszym wyjściem jest zaufanie specjaliście.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy grozi ci przedwczesna śmierć? Ten prosty i 10-sekundowy test zweryfikuje prawdę
- Tracił przytomność za każdym razem, gdy całował dziewczynę. Powód zaskoczył samych lekarzy
- Mąż Karoliny Pisarek o jej chorobie. Jak czuje się modelka? "Walczymy każdego dnia"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: SDI Productions/Getty Images