Marta Żmuda Trzebiatowska opublikowała w sieci zaskakujący post, w którym przyznała, iż od dłuższego czasu zmaga się z chorobą. W przeszłości była źle diagnozowana, dziś - jest na dobrej drodze do odzyskania zdrowia. Czy wiadomo, co dolega aktorce?
Na co choruje aktorka?
Czy chorobę można całkowicie wyleczyć?
Na chorobę Hashimoto, inaczej – przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy - najczęściej zapadają kobiety. Swoją nazwę schorzenie wzięło od japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto, który był autorem jego pierwszego opisu.
Mimo że choroby nie da się wyleczyć, to dzięki odpowiedniej terapii można nad nią zapanować. Istotna jest tutaj dieta. Co wolno jeść chorym, a czego powinni unikać? Zapytaliśmy o to Ewę Gajko, dietetyczkę.
Monika Miller zmaga się z różnymi chorobami, jednak o jednej z nich nie wiedziała przez kilka lat. Cierpi na Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Zanim poznała diagnozę, konsultowała się z wieloma lekarzami, odbijała się od drzwi do drzwi gabinetów. Żaden endokrynolog nie potrafił rozpoznać, co jej dolega.
Monika Miller zniknęła z Instagrama. Przez ponad miesiąc na jej profilach w mediach społecznościowych próżno było szukać nowych wpisów czy relacji. Teraz ujawniła powód absencji. Okazuje się, że młoda gwiazda ciężko choruje. Internauci na widok jej wzdętego brzucha pospieszyli z gratulacjami, a firmy produkujące akcesoria dla dzieci prześcigały się w proponowaniu kontraktów reklamowych. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl Monika Miller ujawnia, jak zareagowała na wpisy oraz wyjaśniła, co tak naprawdę jej dolega.
"Czasami trzeba coś poświęcić"
"Po 18 godzinach spania nadal nie mogłam wstać z łóżka"
"Bardzo źle się ze sobą czułam. Nie wiedziałam, co się dzieje"
Hashimoto – to słowo staje się coraz popularniejsze nie tylko w nomenklaturze medycznej, ale i potocznej. Jak się okazuje, choroba w ostatnim dziesięcioleciu dała się we znaki znacznej liczbie pacjentów. Dlaczego tak dużo młodych ludzi ma obecnie problem z tarczycą? Czy może mieć to związek z awarią w elektrowni jądrowej w Czarnobylu?
Hashimoto to choroba autoimunnologiczna, z którą zmaga się coraz więcej ludzi. Oddziałuje na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego może wywoływać zarówno objawy fizyczne, jak i psychologiczne. Jaki ma wpływ na przebieg COVID-19? To sprawdzali naukowcy z Łodzi.
Edyta Pazura przełamała ostatnio tabu, mówiąc o swoich chorobach. Żona Cezarego Pazury wyznała, że cierpi na Hashimoto, które zostawia widoczne ślady na jej twarzy. Zdjęcie gwiazdy poruszyło fanów.
Ewa Galant od lat zmaga się z chorobą tarczycy i na własnej skórze doświadczyła, czym jest Hashimoto. Długa i mozolna droga, jaką pokonała pacjentka w celu zweryfikowania nietypowych objawów, doprowadziła ją do diagnozy. Dziś kobieta pragnie podzielić się swoją wiedzą z innymi. Niebawem na rynku pojawi się mobilna aplikacja dla chorych.
Brzuch tarczycowy może być skutkiem zaburzeń hormonalnych spowodowanych niedoczynnością tarczycy. Jest charakterystycznym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej na całej powierzchni brzucha, zaczynającym się tuż pod biustem. Towarzyszy mu zazwyczaj ogólne zwiększenie rozmiarów ciała. O tym, jak walczyć z tą dolegliwością i czy wystarczy nam sama dieta lub ćwiczenia, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN, z dietetykiem - Anną Radowicką i Katarzyną Skórzewską, ginekologiem i endokrynologiem.
Wiele kobiet zmaga się z chorobami tarczycy. Jakie objawy mogą sugerować, że mamy z nią problem? O czym może świadczyć podwyższone TSH u mężczyzn? Skąd się bierze niedoczynność tarczycy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z ekspertem mikroodżywiania Martą Mieloszyk-Pawelec.
Selen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i życia. O jego zaletach i prawidłowej suplementacji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z genetykiem i onkologiem prof. Janem Lubińskim z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Przy jakich chorobach powinniśmy szczególnie badać jego poziom? Dlaczego Polacy mają niedobory selenu? Jakie produkty zawierają selen? Czy bez badania krwi jesteśmy w stanie sami stwierdzić niedobór lub nadmiar selenu?
Nie do końca wiadomo skąd bierze się ta choroba tarczycy. Wiadomo jednak, że jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że komórki odpornościowe z jakiegoś powodu wywołują proces zapalny i niszczą tarczycę. Niektórzy specjaliści przyczyny choroby Hashimoto upatrują w nadmiernym stresie. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy modelkę Martę Dyks, która niedawno przyznała się, że choruje na Hashimoto i internistę Piotra Gryglasa. Jakie są objawi choroby Hashimoto? jak można ją leczyć i jaką rolę w chorobie Hashimoto odgrywa dieta?
Podobno na chorobę Hashimoto choruje co trzecia Polka. Jak objawia się choroba Hashimoto i jaką dietę powinny stosować osoby, które cierpią na przewlekłe zapalenie tarczycy? Skorzystajcie z przepisów Ann Dec, która sama choruje na Hashimoto i prowadzi też bloga o tej chorobie.