Brzuch tarczycowy. Jak z nim walczyć?

Brzuch tarczycowy może być skutkiem zaburzeń hormonalnych spowodowanych niedoczynnością tarczycy. Jest charakterystycznym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej na całej powierzchni brzucha, zaczynającym się tuż pod biustem. Towarzyszy mu zazwyczaj ogólne zwiększenie rozmiarów ciała. O tym, jak walczyć z tą dolegliwością i czy wystarczy nam sama dieta lub ćwiczenia, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN, z dietetykiem - Anną Radowicką i Katarzyną Skórzewską, ginekologiem i endokrynologiem.

W przypadku chorób tarczycy mamy szereg różnych objawów i problem ze schudnięciem. Otyłość brzuszna to nie jedyny symptom, że tarczyca pracuje nieprawidłowo. Diagnostyka w kierunku chorób tarczycy powinna być prowadzona u wszystkich osób, które są otyłe, czyli mają BMI (indeks masy ciała) powyżej 30.

Objawy niedoczynności tarczycy:

  • senność i zmęczenie
  • duszności podczas wysiłku
  • stałe odczuwanie zimna
  • obniżona koncentracja
  • sucha skóra
  • zaburzenia miesiączkowania

Jak zbadać tarczycę?

Wystarczy wykonać badanie TSH z krwi i będzie wiadomo czy dalsza diagnostyka jest potrzebna. Pamiętajmy jednak, że same hormony nie uczynią nam cudu. Hormony regulują czynność tarczycy, ale nie odchudzają. Co więcej, czasami zażywanie leków na tarczycę jeszcze zwiększa apetyt. Przyspieszają wiele naszych czynności organizmu m.in. spalanie tłuszczu w związku z tym człowiek jest głodny i ma ochotę jeść więcej. Potrzebna jest dodatkowo odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy ?

Zdaniem Anny Radowickiej - kluczowa jest indywidualnie dostosowana dieta. Głównym źródłem węglowodanów powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe, które oprócz tego, że zawierają więcej witamin i składników mineralnych niż ich oczyszczone odpowiedniki, dostarczają do organizmu błonnik pokarmowy zapobiegający zaparciom często pojawiającym się u chorych.

Niebagatelną rolę w żywieniu odgrywają kwasy tłuszczowe n-3, wykazujące działanie przeciwzapalne. Wskazane jest natomiast ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych.

Osoby z niedoczynnością tarczycy i zapaleniem tarczycy typu Hashimoto powinny zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż witaminy D o działaniu plejotropowym, jodu, którego zarówno niedobór, jak i nadmiar mogą być szkodliwe i selenu, będącego składnikiem wielu enzymów niezbędnych do prawidłowej pracy tarczycy.

Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy?

Dobrze jet ograniczyć spożycie brukselki, kapusty, rzepy, kalafiora i brokułów, a także truskawek, prosa i szpinaku. Ich działanie polega na wiązaniu się z jodem i upośledzeniu jego wbudowywania do cząsteczek hormonów tarczycy.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!