Zaburzenia hormonalne a tycie. Co robić, kiedy nie możesz schudnąć?

Masz problemy z odchudzaniem? Mimo stosowania diet i treningów nie udaje ci się zrzucić zbędnych kilogramów? Być może masz problem z hormonami. Jak to sprawdzić? Co robić, kiedy okaże się że cierpisz na zaburzenia hormonalne?
  • Otyłość to choroba. Jak zmierzyć swoje BMI?
  • Endokrynolog. Kiedy się do niego zgłosić? Co bada?
  • Niedoczynność tarczycy
  • Choroba Cushinga
  • Hiperinsulinizm
  • Hashimoto

Zobacz też: Zrzucił 65 kilogramów! Jak?!

Uważa się, że osoby z nadprogramowymi kilogramami po prostu za dużo jedzą i unikają ruchu. Nie zawsze jest to prawda. Coraz więcej osób zmagających się z nadwagą czy otyłością cierpi na zaburzenia hormonalne. Jeśli mimo stosowania diet i regularnych treningów nie możesz zrzucić zbędnej wagi, może się okazać, że ten problem też cię dotyczy. Jak to sprawdzić? O tym problemie rozmawialiśmy z endokrynolog dr n. med. Heleną Jastrzębską.

Otyłość to choroba. Jak zmierzyć swoje BMI?

Trzeba zacząć od tego, że otyłość jest chorobą. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała to w 1998 roku. Jak sprawdzić czy cierpisz na otyłość? Wystarczy się zważyć i zmierzyć, a następnie za pomocą uzyskanych danych obliczyć swoje BMI - czyli Body Mass Index. Swoje BMI wylicza się dzieląc aktualną masę ciała przez wysokość ciała wyrażoną w metrach podniesioną do kwadratu.

Idealne lub prawidłowe BMI można wskazać dla wartości pomiędzy 18,50 i 24,99. Oto pozostałe wartości i ich znaczenie:

BMI < 18,5 niedowaga

18,5 ≤ BMI ≤ 24,9 - waga prawidłowa

25 ≤ BMI ≤ 29,9 - nadwaga

BMI > 30 - otyłość

Kolejny pomiar, jaki można wykonać, to pomiar talii. Kobieta powinna mieć mniej niż 88 centymetrów w talii. Powyżej 88 centymetrów - to oznacza otyłość.

Zobacz: Polskie dzieci są coraz grubsze!

Endokrynolog. Kiedy się do niego zgłosić? Co bada?

Zdecydowana większość przypadków otyłości wynika z nadmiaru kalorycznego, który sobie dostarczamy w postaci nadprogramowej ilości jedzenia. Około pięć procent to tak zwana otyłość wtórna - wynikająca np. z zaburzeń hormonalnych, z przyjmowania leków, z predyspozycji genetycznych.

Kiedy masz podejrzenie, że możesz mieć problemy z hormonami, zgłoś się do endokrynologa. Oto choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi, na które możesz cierpieć:

Sprawdź też: Ketoza - co to jest ketoza? Dieta, efekty, jadłospis

Niedoczynność tarczycy - powoduje otyłość

Niedoczynność tarczycy powoduje m.in. zwolnienie metabolizmu, co sprzyja otyłości. Kiedy istnieje podejrzenie problemu z niedoczynnością tarczycy, należy wykonać badanie TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi. TSH czyli tyreotropina to hormon, który produkowany jest przez przedni płat przysadki mózgowej.

Choroba Cushinga

Inną chorobą, która może powodować otyłość, jest choroba Cushinga. Choroba Cushinga to nadczynność kory nadnerczy, której przyczyną jest choroba przysadki mózgowej, sterującej ich pracą. Metodą leczenia choroby Cushinga jest chirurgiczne usunięcie gruczolaka, który jest najczęstszą przyczyną nadmiaru kortykotropiny (ACTH).

Hiperinsulinizm

Hiperinsulinizm to schorzenie, które prowadzi do nadmiernej produkcji insuliny przez trzustkę. Przy hiperinsulinizmie oprócz otyłości innymi objawami są nocne poty, ból głowy, osłabienie, niskie ciśnienie, uczucie głodu.

Więcej: Dieta interwałowa. Co to jest?

Hashimoto

Objawami choroby Hashimoto mogą być obfite miesiączki, sucha skóra, ciągłe zmęczenie, wysoki poziom cholesterolu, problemy z wagą. Choroba Hashimoto powstaje wskutek błędu układu immunologicznego, który powoduje, że organizm zwraca się przeciwko sobie. Układ odpornościowy rozpoznaje białka tarczycowe jako wrogie i niszczy je, tym samym upośledzając aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę hormonów tarczycy.

podziel się:

Pozostałe wiadomości