Jesz przez 8 godzin w ciągu doby.
W zależności od naszych preferencji możemy wybrać sobie 8 godzin, w ciągu których możemy jeść co chcemy. Czyli np. od 12 do 20, od 11 do 19, albo od 9 do 17. Przy czym, twórcy diety zalecają by zrezygnować ze śniadania, aby nie kończyć posiłków zbyt wcześnie np. o 15.
Warto pamiętać, że hasło "możesz jeść co chcesz" nie oznacza wcale, że przez 8 godzin możemy się opychać śmieciowym jedzeniem. W tym czasie zaleca się 3-5 posiłków w dowolnych odstępach czasu. Przez kolejne 16 godzin należy pić dużo wody, dopuszczalna jest też herbata bez cukru.
Ograniczona aktywność fizyczna
Agata Dąbrowska:
Bardzo ważna rzecz! Jeżeli jesteśmy na tej diecie, nie powinniśmy uprawiać intensywnie sportu
Inne przeciwwskazania związane z dietą Dubrow
- Dietę mogą stosować tylko osoby zdrowe. Jakiekolwiek problemy zdrowotne (np. cukrzyca, insulinooporność, hashimoto, inne problemy z tarczycą itd.) wykluczają stosowanie diety interwałowej!
- Nie należy jej łączyć z innymi dietami. Łączenie postu przerywanego z innymi, ekstremalnymi dietami typu: ketogeniczna, dietą 800-1000 kcal może przynieść więcej szkody i problemów ze zdrowiem, niż pożytku
Jakie są plusy diety interwałowej?
- Utrata wagi bez dokładnego liczenia kalorii i zaplanowanego jadłospisu. Nadal jednak trzeba pamiętać o zasadach zdrowego jedzenia i nie najadać się na zapas.
- Dłuższe przerwy w jedzeniu powoduje, że maleje wytwarzanie wolnych rodników, które powodują starzenie się.
- U osób na diecie 8 godzinnej zauważono zmniejszenie poziomu kortyzolu.
- Usprawnia pracę mózgu - bo rzucając mu wyzwanie ograniczenia energii (a mózg w naszym ciele spała jej najwięcej) zmusza go do wytworzenia większej ilości połączeń.
Zobacz także:
Czy jedzenie mięsa jest szkodliwe? Oto cała prawda >>>
Zmiana nawyków żywieniowych z Darią Ładochą >>>
Co jeść zimą, żeby lepiej się czuć? Poznaj dietę mniszki >>>
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN