Profilaktyka zdrowia

Czy grozi ci przedwczesna śmierć? Ten prosty i 10-sekundowy test zweryfikuje prawdę

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
radiozet.pl
Test na równowagę

Wystarczy 10 sekund, by dowiedzieć się, jaki jest nasz stan zdrowia. Prosty test sprawdzający naszą równowagę pozwoli także ocenić ryzyko przedwczesnej śmierci. Na czym dokładanie polega?

Test oceniający ryzyko przedwczesnej śmierci

Będąc w ciągłym biegu i pośpiechu zapominamy o najważniejszym – naszym zdrowiu. Przekładamy badania, wizyty u lekarzy i żyjemy tak, jakby jutra miało nie być. Jak się okazuje, wystarczy tylko kilka sekund, by ocenić stan naszego zdrowia. I choć test ten z pewnością nie zastąpi nam spotkania i rozmowy z lekarzem, być może będzie bodźcem, który nas do takiej wizyty zmobilizuje.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Na czym polega test?

Test weryfikujący stan naszego zdrowia to prosty sprawdzian naszej równowagi. Wystarczy więc stanąć na jednej nodze i wytrzymać w tej pozycji co najmniej 10 sekund. Problemy z wykonaniem zadania będą świadczyły o pierwszych objawach pogarszającego się stanu zdrowia, w szczególności u osób starszych.

Badania CLINIMEX Exercise udowadniają także, że test sprawnościowy może być wiarygodnym wskaźnikiem ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu 10 lat życia.

Badanie CLINIMEX Exercise – wyniki i analiza

W 1994 roku rozpoczęto badania CLINIMEX Exercise, aby ocenić związek między sprawnością fizyczną, a złym stanem zdrowia i śmiercią. Analiza obejmowała 1702 osoby o stabilnym chodzie w wieku 51-75 lat. Przez kolejne lata przeprowadzano wizyty kontrole, na których uczestnicy badania proszeni byli o stanie na jednej nodze. Noga podniesiona miała być zaś oparta o podudzie nogi stojącej na ziemi. Dozwolone były trzy próby. Jak się okazuj, testu nie zdał co piąty badany, a niezdolność ta rosła wraz z wiekiem.

Proporcje osób niezdolnych do stania na jednej nodze przez 10 sekund wynosiły:

  • 5 proc. wśród osób w wieku 51-55 lat;
  • 8 proc. wśród osób w wieku 56-60 lat;
  • 18 proc. wśród osób w wieku 61-65 lat,
  • 37 proc. wśród osób w wieku 66-70 lat,
  • 54 proc. wśród osób w wieku 71–75 lat.

Z analizy naukowców wynika również, że osoby, które miały problem z wykonaniem zadania, miały gorszy stan zdrowia od pozostałych. Brak umiejętności stania na jednej nodze przez 10 sekund zwiastował zwiększone o 84 proc. ryzyko śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu następnej dekady.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: radiozet.pl

Źródło zdjęcia głównego: 10'000 Hours/GettyImages

Pozostałe wiadomości