Diety i odchudzanie

Co jeść, aby nasz mózg pracował na wysokich obrotach? "Jedzenie jest paliwem dla całego organizmu"

Diety i odchudzanie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Dieta dla mózgu
Dieta dla mózguDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Odżywianie ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także wydajność mózgu. Jak go stymulować i przy okazji poprawić samopoczucie? Jakich produktów się wystrzegać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dietetyczka kliniczna dr Wanda Baltaza.

Dieta dla mózgu

Każdy doskonale wie, jak trudne potrafią być powroty do pracy lub szkoły po długim wypoczynku. Przed nami wiele wyzwań, dlatego warto zadbać o odpowiednią stymulację mózgu. Pomoże nam w tym zdrowa dieta. Jakie produkty warto wprowadzić do codziennego jadłospisu dzieci i dorosłych? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym dietetyczka kliniczna dr Wanda Baltaza.

- Musimy pamiętać, że jedzenie jest paliwem dla całego organizmu (...). Mózg potrzebuje stałego dopływu energii, żeby cały organizm dobrze funkcjonował - wyjaśniała specjalistka. Zaznaczyła przy tym, że dieta powinna przede wszystkim być urozmaicona i regularna.

Jakie produkty wprowadzić do diety, by stymulować mózg?

Dietetyczka wskazywała, że nasze ciało potrzebuje węglowodanów, witamin, zdrowych tłuszczy i dobrego jakościowo białka.

- Jak mamy do wyboru białą kajzerkę, to szukamy takiej, która ma jednak chociaż trochę ziarenek na sobie albo jest z trochę lepszych zbóż - radziła. - Wybieramy warzywa, owoce a dopiero potem wszystkie te przetworzone produkty - wyliczała dr Wanda Baltaza w Dzień Dobry TVN.

Pracę mózgu szybko pobudzi np. owoc z garścią orzechów lub koktajl. Czy warto wspomagać się suplementacją witamin? - Mogłaby pomóc, jeśli dieta jest niedoborowa. Suplementacja jest uzupełnieniem zdrowej, pełnowartościowej i urozmaiconej diety - podkreśliła ekspertka.

Odradzała jednocześnie spożywanie produktów, które są jednocześnie słodkie i tłuste. - Pączek będzie tutaj zabójstwem - stwierdziła. Czy dzieci również powinny stosować się do tych zaleceń?

Według dietetyczki warto nauczyć pociechę dobrych nawyków żywieniowych. - Możemy dać mu różnego typu owoce, pestki, nasiona słonecznika, tylko ważne, żeby jadły regularnie - podsumowała nasza gościni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości