Dar przewidywania przyszłości. Na czym polega syndrom Kasandry i kogo może dotyczyć?

Zamyślona kobieta
Na czym polega syndrom Kasandry i kogo może dotyczyć?
Źródło: Oliver Rossi/Getty Images
Syndrom Kasandry (nazywany także kompleksem Kasandry) dotyka najczęściej kobiety, które mają wrażenie, że są w stanie przewidzieć przyszłe wydarzenia. W rzeczywistości ich przeczucia opierają się na doświadczeniach oraz znajomości wielu zachowań i postaw społecznych. Na czym dokładnie polega syndrom Kasandry i jak się objawia?

Opisywany termin wywodzi się z mitologii greckiej. Treść mitu o Kasandrze można znaleźć m.in. w „Iliadzie” Homera. Zgodnie z wierzeniami starożytnych Greków zakochany Apollo zaoferował Kasandrze dar przewidywania przyszłości, jednak kobieta odrzuciła jego miłość. Urażony bóg zesłał więc na nią klątwę – zyskała zdolność jasnowidzenia, ale nikt nie wierzył w jej przepowiednie. Konsekwencją była zagłada Troi, której nie udało się uniknąć mimo wiedzy Kasandry na temat nadchodzących zdarzeń. Podobne pojęcie funkcjonuje w psychiatrii - zespół Kassandry i dotyczy bliskich osób ze spektrum autyzmu.

Czym jest syndrom oszusta?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Charakterystyczne cechy syndromu Kasandry

Syndrom Kasandry może odnosić się do wielu sytuacji w życiu codziennym. Osoby z tym kompleksem czują, że mogą przewidzieć przyszłość, ale nie są w stanie zapobiec różnym zagrożeniom. Syndrom Kasandry wiąże się także z poczuciem, że wszelkie działania i zdarzenia wywołają negatywne konsekwencje, jednak nic nie da się zrobić, aby im zapobiec.

Najważniejszą cechą przepowiedni Kasandry jest prognozowanie klęski, nadchodzącego nieszczęścia oraz smutku. Uważa się, że syndrom dotyka najczęściej kobiety, które zgodnie z powszechną opinią są obdarzone tzw. kobiecą intuicją. Tak naprawdę chodzi tutaj o podświadomość, rozsądek wynikający z przeczuć oraz emocji. Dla wielu osób intuicja nie jest odpowiednim wyznacznikiem działań i nie należy na niej polegać, ponieważ stanowi zjawisko irracjonalne.

Kobieca intuicja nie zawsze się sprawdza, ale warto czasami jej posłuchać. Takie przeczucia sprawiają, że można łatwiej znaleźć rozwiązanie na bardzo trudne problemy lub szybciej podejmować decyzje dotyczące codziennych, prozaicznych spraw, takich jak np. wybór drogi do pracy lub zakup sukienki. Trzeba jednak zaznaczyć, że syndrom Kasandry nie jest synonimem zdolności paranormalnych lub bycia wróżką. Odczucia i intuicja dotyczą w tym przypadku głównie osób bliskich, dobrze znanych. Kobieta dotknięta tym kompleksem chce przekazać swojej rodzinie i przyjaciołom własne doświadczenie życiowe, aby nie popełniali tych samych błędów, co ona.

Przykładem mogą być złe decyzje dotyczące związków i relacji z ludźmi, a także wybór danego miejsca pracy lub studiów. Ludzie jednak nie reagują dobrze na takie rady, nawet jeśli udzielająca ich osoba ma rację. Najczęściej na kompleks Kasandry cierpią dojrzałe kobiet, które wiele w życiu przeżyły i zdobyły różne doświadczenia. To właśnie one chcą kontrolować otoczenie zewnętrzne i siebie, pragną, aby inni ludzie w większym stopniu respektowali ich poglądy i opinie.

Konsekwencje syndromu Kasandry

Zgodnie z treścią mitu, po upadku Troi Kasandra została przewieziona do króla Agamemnona i potraktowana jako podarunek. Ten fragment wskazuje na przedmiotowe traktowanie kobiety i osoby, która mogła przewidywać przyszłość. W XXI wieku często można zauważyć, że kobiece ciało traktowane jest w sposób przedmiotowy, postrzega się je jako element zaspokojenia żądzy erotycznych.

W tym kontekście konsekwencją syndromu Kasandry jest marginalizowanie znaczenie poglądów kobiet, a także ich intuicji i przeczuć dotyczących przeszłości. Przepowiednia Kasandry niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji dla kobiet. Mogą one czuć, że w życiu osobistym i zawodowym pojawią się znaczne trudności oraz bariery.

Wśród najważniejszych skutków kompleksu można wyróżnić:

  • poczucie, że jest się gorszą od innych,
    • niedocenianie przez środowisko,
      • bycie ocenianą przez pryzmat wyglądu, a nie cech charakteru, wiedzy lub doświadczenia zawodowego,
        • ciągłe dążenie do perfekcjonizmu,
          • nadmierne kontrolowanie siebie i własnych działań,
            • frustracja w obliczu niepowodzeń.

              Efekty syndromu Kasandry

              Efekty pojawiają się czasami po wielu latach, gdy poczucie własnej wartości spada i kobieta jest bardzo sfrustrowana, a nawet wpada w depresję. Warto pamiętać o tym, że ostrzeganie bliskich przed błędami może sprawić, że osoba dotknięta tym syndromem stanie się samotna i odizolowana od społeczeństwa.

              Należy zaznaczyć, że radzenie innym (chociaż wcale o to nie proszą) i podejmowanie za nich decyzji nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może przynieść więcej szkód niż pożytku. Słowa takie jak „a nie mówiłam...” zwykle spotykają się z negatywną, bardzo nieprzychylną reakcją innych ludzi. Kobiety z kompleksem Kasandry powinny przede wszystkim porozmawiać na temat własnych odczuć z rodziną oraz wyjaśniać powody swojego zachowania. 

              Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

              Zobacz także:

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
              Materiał promocyjny

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana