Syndrom people pleasera bywa również nazywany self-love deficit disorder. Stwierdza się w nim brak miłości do siebie. Osoby nim dotknięte mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, nieustanne poczucie winy i niezwykle silną potrzebę akceptacji. Uszczęśliwiają innych własnym kosztem. Co świadczy o tym, że ten problem dotknął także nas?
Określenie to powstało stosunkowo niedawno i obejmuje cały zespół zachowań właściwy szczególnie dla zaburzenia osobowości zależnej lub współzależnej. Jest to swoisty głód emocjonalny, potrzeba bycia kochanym, lubianym i akceptowanym, przy całkowitym braku miłości własnej.
Syndrom people pleasera - jakie są symptomy zaburzenia?
Jesteś miły, uprzejmy, przyjaciele i rodzina wiedzą, ze zawsze mogą na ciebie liczyć? Nigdy nie odmawiasz, zawsze zgadzasz się ze zdaniem innych, a swoje potrzeby traktujesz drugorzędnie? To tylko kilka znaków, że być może przekroczyłeś bezpieczną granicę. Okazuje się, że diagnoza zaburzenia jakim jest syndrom people pleasera nie jest łatwa.
- Wcale to nie jest łatwe zobaczyć, ze ja mam takie cechy. Po pierwsze jest to przyzwolenie społeczne, a po drugie żyjemy w takiej normie, taka osoba kształtuje tą z zewnątrz sterowność już na poziomie dzieciństwa. Czyli bardzo często ma otoczenie autokratycznych rodziców, despotycznych, bądź narcystycznych, albo ambiwalentnych, nadmiarowych. Ale te osoby nie zawsze znajdują to u siebie, dopiero w terapii, kiedy przychodzą, bo na przykład związek się nie utrzymuje, albo jestem osobą współuzależnioną. Dopiero w toku tej terapii, bardzo często te osoby odkrywają dlaczego wybrały takiego partnera - mówi psycholog Marzena Mawricz.
Niepokojące sygnały:
- masz problem z odmawianiem,
- boisz się odrzucenia ze strony innych,
- unikasz konfrontacji, bo boisz się negatywnych emocji,
- jesteś wykorzystywany,
- nie stawiasz granic,
- potrzebujesz ciągłej aprobaty,
- panicznie boisz się jakiejkolwiek krytyki,
- silnie odczuwasz emocje innych,
- jesteś dla siebie bardzo krytyczny.
Syndrom people pleaser - jak sobie pomóc?
Po specjalistyczną pomoc należy sięgać w chwili, kiedy samemu się zauważa, że jakaś sytuacja nas przerasta i nie umiemy sobie z nią poradzić. Jeśli dominuje w nas ciągłe poczucie frustracji, smutku, to sygnał, że warto zgłosić się do specjalisty. Warto zadać sobie pytanie: 'czy doszłoby do tego gdybym odmówił?'.
- Zaczyna się od uświadomienia, od tego, że ja w ogóle mam cos takiego, potem badamy źródła, czyli skąd w ogóle czerpiemy cały ten korowód tych doświadczeń i tych cech, no i ostatecznie pracujemy nad asertywnością, nad regułą wdzięczności - tłumaczy psycholog Marzena Mawricz.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Zobacz także:
- "Zmień ocenianie na docenianie", czyli skuteczne ćwiczenia na pozytywne myślenie
- Medytacja według filozofa. "Pozwala mi się odsłaniać"
- O tym, jacy jesteśmy, decydują geny naszych dziadków, nie rodziców? Przełomowe badania
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN