Nullofobia to zaburzenie polegające na strachu przed nawiązaniem bliskiej relacji z drugim człowiekiem. Strach ten wywoływany jest przez wizje bycia odrzuconym, niezaakceptowanym, wyśmianym. Towarzysząca nullofobii wizja samotności blokuje u cierpiących na nią pacjentów gotowość do zaangażowania się w nowe relacje.
Dwa schematy życia ze strachem przed odrzuceniem
Strach przed odrzuceniem to nieustanne życie w poczuciu ryzyka, że osoba ważna nas opuści. Aby bronić się przed taką sytuacją, chorzy realizują najczęściej jeden z dwóch podstawowych modeli:
- życie w związku, w którym przyjmują (niekoniecznie wymuszoną) rolę osoby uległej , wykonującej działania potencjalnie gwarantujące zadowolenie współtowarzysza; pacjent nieustannie zapewnia swojego partnera lub partnerkę o miłości; stara się także spełniać pokładane w nim oczekiwania; w najsilniejszej fazie strachu przed odrzuceniem model ten może rodzić zachowania noszące znamiona osądzania i natręctwa, co często prowadzi do rozpadu związku; życie w samotności – pacjent unika bliskich relacji z innymi, nie angażuje się w nie, nie podtrzymuje ich; w ten sposób broni się przed samotnością i w swoim mniemaniu minimalizuje ryzyko odtrącenia. Paradoksalnie osoby cierpiące na lęk przed odrzuceniem uznawane są przez otoczenie za wyniosłe i aroganckie.
Objawy strachu przed odrzuceniem
Strach przed odrzuceniem ciężko rozpoznać, ponieważ osoby zmagające się z tym problemem ukrywają swój stan. Trzeba pamiętać, że strach przed odrzuceniem jest bardzo często związany z niską oceną samego siebie. Osoby, które pozornie można uznać za nieufne, wyniosłe, pozbawione cieplejszych uczuć, w ten sposób chronią (we własnym mniemaniu) same siebie przed bliższą relacją z innymi, która w ich wyobrażeniu musi się skończyć porzuceniem. Oto niektóre objawy strachu przed odrzuceniem:
- osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości maskują lęk wyniosłością, brakiem empatii, wygórowanymi oczekiwaniami wobec innych . W ten sposób zniechęcają ich do podjęcia bliższej relacji;
- osoby z lękliwym (unikającym) zaburzeniem osobowości za każdym razem będą wycofywać się z sytuacji zagrożonej bliższą relacją z drugim człowiekiem;
- osoby skłonne do uległości będą bezwarunkowo podporządkowywać się partnerowi lub innej bliskiej osobie ; Partnerzy z osobowością chwiejną emocjonalnie typu borderline będą w relacjach z innym przechodzić od miłości do nienawiści .
- osoby cierpiące na zaburzenia paranoiczne będą wykazywały się wobec innych nieufnością i podejrzliwością .
Zobacz także:
- "Jestem jak pitbull!" Anna Guzik zdradziła, jak wychowuje swoje 3 córeczki
- Ojcowie oskarżeni o molestowanie swoich dzieci
- Dzień Świstaka, czyli kiedy nadejdzie wiosna? Sprawdź, czy Phil zobaczył swój cień
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: christian.plochacki/Getty Images