Newsy

Dzień Świstaka, czyli kiedy nadejdzie wiosna? Sprawdź, czy Phil zobaczył swój cień

Newsy

Aktualizacja:
świstak, Dzień Świstaka

Dzień Świstaka to święto obchodzone 2 lutego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jego bohaterem jest sympatyczne zwierzątko, które przepowiada pogodę - w zależności od tego, czy zobaczy swój cień, czy nie. Co Phil z Punxsutawney miał do przekazania dzisiaj - rychłe nadejście wiosny czy utrzymująca się zimę? Niezależnie od odpowiedzi, warto z tej okazji przypomnieć sobie kultową komedię z Billem Murrayem w roli głównej.

Dzień Świstaka - 2 lutego

Po raz pierwszy przodek Phila miał przepowiadać pogodę w latach 80. XIX wieku. Od tego czasu mieszkańcy Punxsutawney w Pensylwanii wierzą, że jeśli 2 lutego zwierzę zobaczy swój cień, czeka nas jeszcze długa zima. Natomiast jeśli cienia nie będzie - wkrótce nadejdzie wiosna.

"Kulisy sławy" Krystyny Jandy
"Kulisy sławy" Krystyny Jandy
wideo 2/15

Za każdym razem rytuał wygląda tak samo. Phil wychodzi ze swej norki w pniu drzewa na wzgórzu Gobbler's Knob. Rozgląda się za swym cieniem, po czym "szepcze" do ucha przedstawicielowi Klubu Świszcza swoje przewidywania. Ci przekazują informację licznie zgromadzonym turystom.

Ze statystyk wynika, że sprawdzalność przepowiedni świstaka z Punxsutawney wynosi 50 proc.

Dzień Świstaka 2022 - kiedy zacznie się wiosna?

Transmisję z wydarzenia z przepowiedni świstaka Phila można było oglądać online, jednak impreza miała również miejsce z udziałem widowni. W pobudce pomogły śpiewy i koncerty rockowe. Świstak z Pennsylvanii zobaczył swój cień. Oznacza to, że wiosna przyjdzie późno i czeka nas 6 tygodni zimy.

Tymczasem w New Jersey świstak Mel, który zdradzał przyszłość, niestety zmarł w dzień poprzedzający wróżbę. Dzisiaj przewiduje wiosnę za "tęczowym mostem".

"Dzień Świstaka" - film Groundhog Day

2 lutego to dzień, w którym toczy się akcja niezwykle popularnego filmu. Tradycja przepowiadania wiosny w Punxsutawney zainteresowała twórców, którzy rozsławili ją na całym świecie. Stało się tak dzięki romantycznej komedii "Dzień świstaka" z 1993 roku.

To cudowna historia o zgryźliwym dziennikarzu, który zostaje zaklęty i powtarza ten sam dzień, dopóki nie naprawi swoich błędów. W rolach głównych Bill Murray i Andy MacDowell.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło zdjęcia głównego: Susanne Jutzeler/Pixabay

Pozostałe wiadomości