Zwierzęta

Nie śpią zimą, choć powinny. Dzikie zwierzęta ofiarami zaburzeń zegara biologicznego

Zwierzęta

Autor:
Berenika
Olesińska
Dlaczego zwierzęta nie śpią?

Znana z przedszkola zabawa "Stary niedźwiedź mocno śpi" już niedługo może nie mieć racji bytu, a śpiewany w jej trakcie tekst, będzie mijał się z prawdą. Dzikie zwierzęta, w tym nietoperze czy susły, coraz częściej rezygnują z hibernacji. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział przyrodnik i leśnik Marcin Kostrzyński.

Zaburzony sen zimowy zwierząt

Z rezerwatów przyrody dobiegają niepokojące wieści - zwierzęta wybudziły się ze snu zimowego zbyt wcześnie. Są aktywne i tracą energię na szukanie pożywienia, którego w lasach o tej porze roku jeszcze dla nich nie ma. Czyżby ich zegar biologiczny zawiódł? Winne temu są w dużej mierze temperatury, które dają dzikim stworzeniom błędne sygnały i sugerują, że nadeszła już wiosna.

- Ocieplenie klimatu, które mamy, daje się we znaki zarówno nam, jak i zwierzętom. Wszyscy na tym cierpią. Największym problemem jest brak wody latem. Jeśli chodzi o niedźwiedzie, to im się wszystko pokręciło. Ten sygnał temperaturowy jest dla nich bardzo ważny. Jak jest ciepło, to dla nich oznacza, że nie trzeba czekać w gawrze, tylko można wyjść. Ale jak się wychodzi za wcześnie, to nie ma co jeść. Wtedy trzeba szukać wszędzie - w śmietnikach, blisko ludzi - tłumaczył w studio Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński.

Z podobnym problemem borykają się nietoperze, dla których nawet chwilowa przerwa w hibernacji może być niebezpieczna. - Nietoperz, jak śpi, praktycznie nie zużywa energii. Jak się obudzi chociaż raz, przeleci się w poszukiwaniu owadów, to traci 80% energii przeznaczonej na całą zimę i całą hibernację - wyjaśnia ekspert.

Ocieplenie klimatu wrogiem zwierząt

Za główną przyczynę zaburzonego snu zimowego dzikich zwierząt uznaje się wzrost średnich temperatur i globalne ocieplenie. Marcin Kostrzyński twierdzi, że skutki zmian klimatycznych są przerażające i nieodwracalne.

- Pamiętam takie zimy, gdzie był mróz siarczysty, gdzie dało się na sankach jeździć i bałwany lepić. Teraz się tego nie da, bo to, że jest średnia temperatura wyższa, przekłada się na ograniczenie tych zimnych zim. (...) Cały zegar biologiczny się zaburza u bardzo wielu gatunków - komentuje specjalista w rozmowie z Anną Kalczyńską i Andrzejem Sołtysikiem.

A jak cieplejsze zimy wpływają na cykl życia pszczół? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości