Znana z przedszkola zabawa "Stary niedźwiedź mocno śpi" już niedługo może nie mieć racji bytu, a śpiewany w jej trakcie tekst, będzie mijał się z prawdą. Dzikie zwierzęta, w tym nietoperze czy susły, coraz częściej rezygnują z hibernacji. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział przyrodnik i leśnik Marcin Kostrzyński.
Zaburzony sen zimowy zwierząt
Z rezerwatów przyrody dobiegają niepokojące wieści - zwierzęta wybudziły się ze snu zimowego zbyt wcześnie. Są aktywne i tracą energię na szukanie pożywienia, którego w lasach o tej porze roku jeszcze dla nich nie ma. Czyżby ich zegar biologiczny zawiódł? Winne temu są w dużej mierze temperatury, które dają dzikim stworzeniom błędne sygnały i sugerują, że nadeszła już wiosna.
- Ocieplenie klimatu, które mamy, daje się we znaki zarówno nam, jak i zwierzętom. Wszyscy na tym cierpią. Największym problemem jest brak wody latem. Jeśli chodzi o niedźwiedzie, to im się wszystko pokręciło. Ten sygnał temperaturowy jest dla nich bardzo ważny. Jak jest ciepło, to dla nich oznacza, że nie trzeba czekać w gawrze, tylko można wyjść. Ale jak się wychodzi za wcześnie, to nie ma co jeść. Wtedy trzeba szukać wszędzie - w śmietnikach, blisko ludzi - tłumaczył w studio Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński.
Z podobnym problemem borykają się nietoperze, dla których nawet chwilowa przerwa w hibernacji może być niebezpieczna. - Nietoperz, jak śpi, praktycznie nie zużywa energii. Jak się obudzi chociaż raz, przeleci się w poszukiwaniu owadów, to traci 80% energii przeznaczonej na całą zimę i całą hibernację - wyjaśnia ekspert.
Ocieplenie klimatu wrogiem zwierząt
Za główną przyczynę zaburzonego snu zimowego dzikich zwierząt uznaje się wzrost średnich temperatur i globalne ocieplenie. Marcin Kostrzyński twierdzi, że skutki zmian klimatycznych są przerażające i nieodwracalne.
- Pamiętam takie zimy, gdzie był mróz siarczysty, gdzie dało się na sankach jeździć i bałwany lepić. Teraz się tego nie da, bo to, że jest średnia temperatura wyższa, przekłada się na ograniczenie tych zimnych zim. (...) Cały zegar biologiczny się zaburza u bardzo wielu gatunków - komentuje specjalista w rozmowie z Anną Kalczyńską i Andrzejem Sołtysikiem.
A jak cieplejsze zimy wpływają na cykl życia pszczół? Tego dowiecie się z naszego materiału wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
- Jak wybrać odpowiedni domek dla chomika?
- Jak opiekować się patyczakiem w domu? Żywienie, cena i długość życia
- Poznajcie Cezara - kangura uciekiniera. "Był mocno wystraszony po nocnych wojażach"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN