Chomik to jedno z najchętniej kupowanych zwierząt domowych. Często jednak opiekunowie nie zdają sobie sprawy, że jest to gryzoń wymagający codziennej opieki, zaangażowania, a przede wszystkim potrzebuje odpowiednich warunków.
Akcesoria dla chomików – klatka i jej wyposażenie
Jednym z najważniejszych elementów przy kompletowaniu wyprawki dla chomika jest wybór odpowiedniej klatki. Często błędnie myślimy, że małe zwierzątko będzie szczęśliwe w niewielkim akwarium, w którym zmieszczą się podstawowe akcesoria dla chomika: miseczki, poidełko, domek i kuweta. Tymczasem wcale tak nie jest. Chomiki są bardzo aktywne – potrzebują przestrzeni, kryjówek i atrakcyjnych zabawek. Ponadto lubią się wspinać, więc wybór tradycyjnego akwarium nie jest najlepszym pomysłem. Co najmniej jedna jego ściana powinna być wykonana z pręcików. Minimalne rozmiary klatki dla chomika to 50×40×50 cm. Im większa powierzchnia, tym lepiej. Można ją ciekawie zorganizować i tym samym – zapewnić zwierzęciu lepsze warunki. Dlatego też hodowcy polecają, aby klatka miała co najmniej wymiary: 100×55×45 cm. Dobrze się sprawdza klatka piętrowa. Dzięki dodatkowej powierzchni chomik się nie nudzi i może korzystać z urozmaiconego terenu. Ważne akcesoria do klatki dla chomika to:
- miseczki na karmę i poidełko – mocowane do klatki;
- domek dla chomika – najlepiej sprawdzają się domki wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno czy kokos oraz te ceramiczne;
- kołowrotek do biegania – opinie na jego temat są podzielone. Z jednej strony chomik potrzebuje sporej dziennej dawki ruchu, a kołowrotek mu ją zapewnia, z drugiej – jest prawdopodobieństwo, że zwierzak się od niego uzależni i będzie biegał, aż zdechnie. Warto obserwować swojego chomika, czy nie forsuje się zbytnio podczas treningów;
- zabawki dla chomika – mostki, kryjówki, tunele, huśtawki, dzięki którym chomik będzie miał co robić na co dzień i zachowa dobry nastrój;
- gryzaki, witaminy, krążki do ścierania pazurków – to również atrakcje sprzyjające dobremu samopoczuciu chomika i jego właściwemu rozwojowi.
Chomiki nie są zwierzętami stadnymi, najlepiej się czują, żyjąc samotnie. Dlatego, jeśli planujesz mieć więcej niż jednego chomika, pomyśl o osobnych klatkach bądź jednej dużej, którą uda się zorganizować w taki sposób, aby gryzonie miały osobne przestrzenie. Niestety chomiki potrafią walczyć między sobą o terytorium. Zdarza się im z tego powodu zabić przeciwnika.
Akcesoria dla chomika dżungarskiego
Chomiki dżungarskie to malutkie zwierzątka – ich ciało mierzy ok. 10 cm długości i waży ok. 40 g. Mimo to błędem jest myślenie, że, posiadając je, można sobie pozwolić na mniejszą klatkę i mniej akcesoriów. Jest wręcz odwrotnie. Chomiki dżungarskie są bardzo aktywne, potrzebują dużo ruchu i urozmaiconych atrakcji. Akcesoria dla chomika dżungarskiego powinny być takie same jak dla chomika syryjskiego, jednak wśród nich musi się znaleźć zdecydowanie więcej zabawek. Chomik dżungarski lubi urozmaicony teren, w którym jest dużo kryjówek, tuneli, mostków. Tunele mogą być zakopane w trocinach, co dodatkowo zwiększy ich atrakcyjność. Oczywiście wśród akcesoriów dla chomików dżungarskich powinien się znaleźć kołowrotek. Poza klatką można zorganizować dla chomika wybieg.
Akcesoria dla chomika syryjskiego
Choć chomiki syryjskie są większe od dżungarskich – mają ok. 17 cm długości – są jednocześnie spokojniejsze od swoich małych pobratymców. Nie zmienia to faktu, że w ich przypadku również należy zadbać o klatkę oraz zakupić odpowiednie akcesoria dla chomików syryjskich. Na pewno potrzebny będzie domek, tunele i przyrząd gimnastyczny, np. kołowrotek. Podstawową różnicą pomiędzy akcesoriami dla chomika syryjskiego a akcesoriami dla chomika dżungarskiego jest ich rozmiar. Akcesoria dla chomików syryjskich muszą być nieco większe. Kupując klatkę i wyposażenie w sklepie zoologicznym, należy poinformować sprzedawcę, dla jakiego gatunku chomika są one przeznaczone. Bardzo ważny jest rozmiar kołowrotka. Jeśli jego średnica będzie zbyt mała, gryzoń podczas biegania nadwyręży sobie kręgosłup, co jest niebezpieczne dla jego zdrowia i życia.
Akcesoria dla chomika – ceny
Pojedyncze akcesoria dla chomików nie są drogie – kosztują kilkadziesiąt złotych, z reguły mniej niż 50 zł. Jednak kupując całą wyprawkę dla chomika, należy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Najdroższa jest sama klatka, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się zainwestować w rozwiązanie najlepsze dla chomika, czyli klatkę dużą, a najlepiej – piętrową. Aby zmniejszyć koszt wyprawki, niektóre akcesoria dla chomika można wykonać samodzielnie, np. domek z łupiny kokosa czy drewna lub tunele z tekturowych rolek po ręcznikach papierowych. Zapewnienie pupilowi właściwych warunków i odpowiedniej rozrywki to obowiązek opiekuna. Należy o tym pamiętać, podejmując decyzję o zakupie chomika.
Z czego powinien być zrobiony domek dla chomika?
Domki dla chomików zazwyczaj robi się z plastiku, drewna lub kokosa. Materiał ma duży wpływ na to, ile kosztuje domek dla chomika oraz na komfort użytkowania, zdrowie i bezpieczeństwo pupila. Najtańsze są domki plastikowe. Nie jest to jednak najlepszy wybór. Chomiki lubią podgryzać wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu, także swój domek, a plastik jest nie tylko niezdrowy, ale może też zranić zwierzę. Dlatego zdecydowanie lepiej postawić na materiały naturalne. Świetnie się sprawdzi drewniany domek dla chomika. Oczywiście, drewno musi być dobrze oszlifowane – nie może mieć drzazg czy zadziorów, którymi chomik mógłby się zranić. Domki dla chomików dostępne w sklepach zoologicznych zazwyczaj spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa i są dostosowane do potrzeb tych małych zwierząt.
Ciekawą propozycją jest domek dla chomika z kokosa. To materiał, który nie wymaga łączenia, dlatego też jest w pełni bezpieczny i naturalny. Wykorzystuje się go także do tworzenia różnego rodzaju hamaków i gniazd. Domek chomika w sklepie zoologicznym kosztuje kilkadziesiąt złotych, a najprostsze modele można znaleźć już za około 20 zł. Cena zależy m.in. od wielkości – oprócz domków tradycyjnych dostępne są także piętrowe, ze schodkami i balkonami, które mogą być wykorzystywane do zabawy. Jeśli chcesz, żeby zwierzak miał naprawdę oryginalną chatkę, a przy tym masz zdolności manualne i podstawowe narzędzia, możesz sam zbudować domek dla chomika.
Jak zrobić domek dla chomika?
Domek dla chomika można zbudować samodzielnie. Najczęściej wybieranymi materiałami są łupina orzecha kokosowego oraz drewno. Zrobienie legowiska z kokosa nie jest trudne, wystarczy wywiercić otwór, przez który chomik będzie wchodził do środka. W bardziej skomplikowanych projektach można przeciąć łupinę na pół – w ten sposób uzyskamy niższy i tym samym bardziej przytulny domek. Oczywiście kokos musi być odpowiednio wydrążony i wysuszony. Decydując się na domek drewniany dla chomika, należy zacząć od skompletowania odpowiednich materiałów. Potrzebne będą:
- dobrze oszlifowane drewno;
- klej bezpieczny dla zwierząt;
- narzędzia.
Nie należy używać gwoździ, ponieważ chomik mógłby sobie nimi zrobić krzywdę. Do łączenia krawędzi najbardziej odpowiedni jest klej (koniecznie bezpieczny dla zwierząt!) – trzeba zadbać o to, żeby nie wylewał się poza łączenia. Pozostały na domku, zaschnięty klej chomik z pewnością będzie gryzł, a przypadkowe połknięcie może się skończyć poważnymi problemami zdrowotnymi. Malowanie mieszkania dla chomika nie jest dobrym pomysłem, gdyż lakiery mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie zwierzęcia.
Jaki rozmiar powinien mieć domek dla chomika?
Niezależnie od tego, czy zwierzę dostanie dom ze sklepu, czy też zrobiony samodzielnie, trzeba zadbać o jego właściwe rozmiary. Nie chodzi tu wcale o dużą powierzchnię – najlepiej jest znaleźć złoty środek pomiędzy przytulną kryjówką a przestrzenią gwarantującą swobodę ruchu. Domki dla chomików powinny być na tyle duże, żeby gryzoń mógł bez trudu wejść do środka i zmieścić tam wszystko, czego potrzebuje (części podłoża, jakieś jedzenie), ale jednocześnie muszą być przytulne. Rozmiar domku zależy w dużej mierze od gatunku zwierzęcia – duże chomiki syryjskie potrzebują więcej przestrzeni, żeby czuć się komfortowo, niż malutkie dżungarskie. Dlatego też domek dla chomika syryjskiego powinien być większy niż domek dla chomika dżungarskiego. Ta sama zasada dotyczy wymiarów odpowiedniej klatki.
Co zrobić, żeby chomik polubił swój domek?
Chomik lubi sam organizować przestrzeń, którą zamieszkuje. Będzie się dobrze czuł w swoim domku i wybierze go jako miejsce do spania, jeśli budka zostanie postawiona w strefie wypoczynku. Jak ją znaleźć? Najlepiej przed wyposażeniem klatki wpuścić do niej jej mieszkańca i zaobserwować, w jaki sposób organizuje przestrzeń. Domek dla chomika powinien być postawiony w miejscu, w którym zwierzątko odpoczywa. W strefie toalety można postawić minikuwetę, zrobioną np. z plastikowego, niskiego pojemnika – niektóre osobniki potrafią z niej korzystać, a to znacząco ułatwia sprzątanie. Klatka powinna być na tyle przestronna, żeby zmieścić także kołowrotek do biegania. Dodatkową atrakcją są tunele, które można ułożyć np. z rolek po papierze toaletowym.
Zobacz także:
- Ile słów zna twój pies? Behawiorystka o tym, jak uczą się czworonogi
- Ekopatrol. Jak funkcjonariusze pomagają zwierzętom?
- "Inspirujące kobiety". Ratują zwierzęta skazane na śmierć. "Kucyki są prezentem dla dzieci, który szybko się nudzi"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: GK Hart/Vikki Hart/Getty Images