Zwierzęta

Jak wybrać odpowiedni domek dla chomika?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
chomik w domu ze skorupy kokosa

Chomiki to niezwykle przyjazne, inteligentne i uporządkowane zwierzątka. Swoją klatkę dzielą na strefy – wydzielają sobie osobne miejsca na spiżarnię, toaletę i do spania. Domek dla chomika jest bardzo istotny, ponieważ zwierzę spędza w nim sporo czasu.

Domek dla chomika musi być nie tylko wygodny, ale również spokojny. O jego urządzenie zwierzak zadba sam, wnosząc sobie do środka rzeczy, które uzna za potrzebne. Zapewnienie mu spokoju w dużej mierze zależy od nas. Chomikowi nie wolno przeszkadzać podczas odpoczynku. Rozbieranie domku w trakcie pobytu jego właściciela w środku jest niedopuszczalne, nawet w celu posprzątania.

Z czego powinien być zrobiony domek dla chomika?

Domki dla chomików zazwyczaj robi się z plastiku, drewna lub kokosa. Materiał ma duży wpływ na to, ile kosztuje domek dla chomika oraz na komfort użytkowania, zdrowie i bezpieczeństwo pupila. Najtańsze są domki plastikowe. Nie jest to jednak najlepszy wybór. Chomiki lubią podgryzać wszystko, co znajduje się w ich otoczeniu, także swój domek, a plastik jest nie tylko niezdrowy, ale może też zranić zwierzę. Dlatego zdecydowanie lepiej postawić na materiały naturalne. Świetnie się sprawdzi drewniany domek dla chomika. Oczywiście, drewno musi być dobrze oszlifowane – nie może mieć drzazg czy zadziorów, którymi chomik mógłby się zranić. Domki dla chomików dostępne w sklepach zoologicznych zazwyczaj spełniają wszystkie wymogi bezpieczeństwa i są dostosowane do potrzeb tych małych zwierząt.

Ciekawą propozycją jest domek dla chomika z kokosa. To materiał, który nie wymaga łączenia, dlatego też jest w pełni bezpieczny i naturalny. Wykorzystuje się go także do tworzenia różnego rodzaju hamaków i gniazd. Domek chomika w sklepie zoologicznym kosztuje kilkadziesiąt złotych, a najprostsze modele można znaleźć już za około 20 zł. Cena zależy m.in. od wielkości – oprócz domków tradycyjnych dostępne są także piętrowe, ze schodkami i balkonami, które mogą być wykorzystywane do zabawy. Jeśli chcesz, żeby zwierzak miał naprawdę oryginalną chatkę, a przy tym masz zdolności manualne i podstawowe narzędzia, możesz sam zbudować domek dla chomika.

Jak zrobić domek dla chomika?

Domek dla chomika można zbudować samodzielnie. Najczęściej wybieranymi materiałami są łupina orzecha kokosowego oraz drewno. Zrobienie legowiska z kokosa nie jest trudne, wystarczy wywiercić otwór, przez który chomik będzie wchodził do środka. W bardziej skomplikowanych projektach można przeciąć łupinę na pół – w ten sposób uzyskamy niższy i tym samym bardziej przytulny domek. Oczywiście kokos musi być odpowiednio wydrążony i wysuszony. Decydując się na domek drewniany dla chomika, należy zacząć od skompletowania odpowiednich materiałów. Potrzebne będą:

  • dobrze oszlifowane drewno;
  • klej bezpieczny dla zwierząt;
  • narzędzia.

Nie należy używać gwoździ, ponieważ chomik mógłby sobie nimi zrobić krzywdę. Do łączenia krawędzi najbardziej odpowiedni jest klej (koniecznie bezpieczny dla zwierząt!) – trzeba zadbać o to, żeby nie wylewał się poza łączenia. Pozostały na domku, zaschnięty klej chomik z pewnością będzie gryzł, a przypadkowe połknięcie może się skończyć poważnymi problemami zdrowotnymi. Malowanie mieszkania dla chomika nie jest dobrym pomysłem, gdyż lakiery mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie zwierzęcia.

Jaki rozmiar powinien mieć domek dla chomika?

Niezależnie od tego, czy zwierzę dostanie dom ze sklepu, czy też zrobiony samodzielnie, trzeba zadbać o jego właściwe rozmiary. Nie chodzi tu wcale o dużą powierzchnię – najlepiej jest znaleźć złoty środek pomiędzy przytulną kryjówką a przestrzenią gwarantującą swobodę ruchu. Domki dla chomików powinny być na tyle duże, żeby gryzoń mógł bez trudu wejść do środka i zmieścić tam wszystko, czego potrzebuje (części podłoża, jakieś jedzenie), ale jednocześnie muszą być przytulne. Rozmiar domku zależy w dużej mierze od gatunku zwierzęcia – duże chomiki syryjskie potrzebują więcej przestrzeni, żeby czuć się komfortowo, niż malutkie dżungarskie. Dlatego też domek dla chomika syryjskiego powinien być większy niż domek dla chomika dżungarskiego. Ta sama zasada dotyczy wymiarów odpowiedniej klatki.

Co zrobić, żeby chomik polubił swój domek?

Chomik lubi sam organizować przestrzeń, którą zamieszkuje. Będzie się dobrze czuł w swoim domku i wybierze go jako miejsce do spania, jeśli budka zostanie postawiona w strefie wypoczynku. Jak ją znaleźć? Najlepiej przed wyposażeniem klatki wpuścić do niej jej mieszkańca i zaobserwować, w jaki sposób organizuje przestrzeń. Domek dla chomika powinien być postawiony w miejscu, w którym zwierzątko odpoczywa. W strefie toalety można postawić minikuwetę, zrobioną np. z plastikowego, niskiego pojemnika – niektóre osobniki potrafią z niej korzystać, a to znacząco ułatwia sprzątanie. Klatka powinna być na tyle przestronna, żeby zmieścić także kołowrotek do biegania. Dodatkową atrakcją są tunele, które można ułożyć np. z rolek po papierze toaletowym.

Chomiki to bardzo inteligentne i przyjacielskie zwierzęta. Szybko się oswajają i potrafią odwzajemnić dobre traktowanie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tetiana Soares/Getty Images

Pozostałe wiadomości