Chomiki to bardzo delikatne zwierzątka. Sposób ich karmienia w dużej mierze przekłada się na ich zdrowie i długość życia. Dlatego też warto wybierać najlepsze rodzaje karmy dla chomika. Dobrze też mieć świadomość, że wartościowym uzupełnieniem diety są warzywa i owoce.
Zwierzęta domowe i dzikie
Zwierzęta domowe i dzikie
Chomiki są w zasadzie wszystkożerne, choć niektóre produkty są dla nich toksyczne. Przede wszystkim szkodzą im warzywa mocno nawożone i te, na których osadzają się spaliny. Podstawą pożywienia jednak powinien być dobry rodzaj karmy dla chomika. Czym zatem karmić chomika?
Jak karmić chomika, żeby był zdrowy?
Podstawowym składnikiem pokarmu dla chomika są produkty pochodzenia roślinnego. W codziennym jadłospisie pupila nie może zabraknąć ziaren różnych rodzajów zbóż. Przy tym nie należy zapominać, że w naturze te małe gryzonie mają bardzo urozmaicone menu, dlatego też warto wzbogacać pokarm chomika o takie składniki, jak: twarde warzywa, owoce, suszone zioła, chwasty oraz produkty białkowe. Szkodliwe są natomiast: cebula, kapusta, rośliny strączkowe, cytrusy, kiwi, ziemniaki, brukselka, bakłażan, awokado, bób, rabarbar, rzodkiewka, szczaw, szczypiorek, granat, mango, papaja i liczi.
Rodzaje karmy dla chomika
Gotowa karma dla chomika może mieć postać mieszanki zbóż bądź granulatu. Obydwa rodzaje pokarmu są dla chomika odpowiednie, o ile zawierają zróżnicowane zboża, są bogate w witaminy i substancje odżywcze, a przy tym nie są wzbogacone chemicznymi ulepszaczami smaku i zapachu. Według niektórych znawców najlepsza karma dla chomika to ta w postaci granulatu. Powstaje ona ze sprasowanych ziaren różnych zbóż oraz roślin, w związku z czym jest skondensowana i odżywcza. Jej forma zapobiega wybieraniu przez chomiki ulubionych ziaren, a zostawianiu tych, które mniej im smakują, choć zawierają składniki potrzebne im do zdrowego funkcjonowania. Co więcej – dostępne są także pokarmy przeznaczone dla poszczególnych ras, np. karma dla chomika dżungarskiego czy karma dla chomika syryjskiego. Karmienie chomika tego typu pokarmem na pewno jest odpowiednie, co nie znaczy, że nie należy pupilowi podawać także innego jedzenia.
Co jedzą chomiki oprócz karmy?
Oprócz karmy dla chomików małemu pupilowi można podawać mieszankę przygotowaną z ziaren słonecznika, amarantusa, jęczmienia, kukurydzy, pszenicy, prosa, żyta, owsa czy pestek dyni. Od czasu do czasu warto chomikowi dawać różnego rodzaju kasze – jaglaną, gryczaną, jęczmienną, mannę, pęczak oraz płatki zbożowe. Natomiast w jego codziennej diecie powinny pojawić się twarde warzywa, takie jak marchew, brukiew, cukinia, dynia, kabaczek, czerwone buraki, pomidory, pasternak, pietruszka (dla chomików karłowatych), kalarepa, ogórek, seler, patison, roszponka. Chomikom nie należy podawać liści sałaty, ponieważ gromadzą one zbyt wiele nawozów i szkodliwych substancji. Warzywa serwujemy w drobnych kawałkach – wszak chomik to malutkie stworzonko i nie potrzebuje jeść dużo, a nadmiar pożywienia magazynuje. Raz na jakiś czas, np. dwa razy w tygodniu, jadłospis chomika można uzupełnić o owoce, takie jak jagody, borówki, winogrona, rodzynki, żurawinę, jabłka, gruszki, a sporadycznie i w minimalnych ilościach – banany, wiśnie, czereśnie, maliny, truskawki, brzoskwinie, morele i nektarynki. Najlepiej wybierać owoce i warzywa sezonowe, gdyż zawierają one najwięcej witamin i minerałów. Czym jeszcze można karmić chomika? Ziołami i chwastami: bazylią, oregano, koperkiem, lubczykiem, trawą, nasturcją, rumiankiem, rzeżuchą, szałwią, tymiankiem, nagietkiem, mniszkiem lekarskim, stokrotką, malwą, majerankiem. Składniki te na pewno ucieszą pupila i wyjdą mu na zdrowie, o ile nie są nawożone i nie pochodzą z miejsca, gdzie jest duże stężenie spalin.
Produkty białkowe w pokarmie dla chomika
Aby chomik zdrowo się rozwijał i dobrze funkcjonował, w jego diecie powinno się znaleźć także białko pochodzenia zwierzęcego. W tym celu do pokarmu dla chomika włączmy owady: mączniaki, chrząszcze, świerszcze, szarańczę, pasikoniki – można je kupić w sklepach zoologicznych. Ponadto można podawać siekane, gotowane mięso bez przypraw, np. z indyka. W menu chomika mogą się znaleźć również takie produkty, jak kawałki żółtego lub białego sera, chudy twarożek, jogurt naturalny czy śmietana. Należy natomiast zrezygnować z mleka.
Karma dla chomika a ścieranie zębów
Zęby chomika stale rosną, wobec tego zwierzak musi je ścierać. Aby mu to ułatwić, należy wzbogacić jego jadłospis o twarde produkty: kolby, suchary, orzechy ziemne (bez soli), włoskie, laskowe oraz gryzaki dla chomików. Sporadycznie i w małych ilościach można podawać także suchy chleb. Poza tym świetną i zdrową przekąską są gałązki drzew służące do obgryzania, np. buku, leszczyny, wierzby czy drzew owocowych.
Jak często karmić chomika?
Chomika należy karmić raz dziennie. Najlepiej wieczorem, ponieważ jest to zwierzę aktywne nocą. Gryzonie są małe i nie potrzebują dużo pokarmu. Na co dzień wystarczą dwie łyżeczki karmy, plasterek twardego warzywa do schrupania i jeden produkt białkowy w symbolicznej ilości. Ponieważ chomik lubi magazynować pokarm w okolicach legowiska – trzeba regularnie wyrzucać zepsute resztki pożywienia.
Zdrowa dieta w znaczący sposób wpływa na zdrowie i samopoczucie chomika. Warto zadbać o to, aby była urozmaicona.
Jaki jest najlepszy pokarm dla chomika?
Żywienie chomika nie należy do skomplikowanych, a większość produktów jest ogólnodostępna. Jedzenie dla chomików możemy kupić w każdym sklepie zoologicznym. Zakup gotowych mieszanek roślinnych lub roślinno-mięsnych jest najłatwiejszym sposobem karmienia chomika. Gotowe karmy dla chomika dostarczą zwierzęciu niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin. Oprócz podstawowego jedzenia dla chomika dostępne są również inne formy posiłków, takie jak przekąski czy suszone warzywa. Przekąski są uzupełnieniem codziennej diety chomika i mają znakomity wpływ na jego funkcjonowanie. Odpowiadają za prawidłową pracę jelit i regulują poziom cukru we krwi. Niektóre karmy dla chomików zawierają mięso indyka, które jest bogactwem związków mineralnych i witamin.
Czego nie mogą jeść chomiki?
Chomiki nie powinny spożywać owoców pestkowych i cytrusowych oraz słodyczy i przekąsek przeznaczonych dla człowieka. Absolutnie zabroniona jest czekolada i słodkie oraz gazowane napoje. Chomiki nie mogą jeść resztek z obiadu właściciela ani roślin doniczkowych zawierających pestycydy. Chomiki hodowane w warunkach domowych jedzą mięso , a jego niedobór u samic może objawiać się kanibalizmem – niedobór mięsa i nabiału połączony z silnym stresem może sprawić, że samica zje swoje młode.
Skutki złego odżywiania chomika
Niepoprawna dieta tego zwierzęcia da o sobie znać poprzez następujące objawy w zachowaniu chomika:
- apatia;
- zmęczenie;
- znużenie;
- brak energii;
- mniejszy apetyt;
- niechęć do zabawy;
- długi sen.
Dowiedz się więcej o chomikach:
- Jakie są rasy chomików i czym się różnią?
- Czym charakteryzuje się chomik syryjski? Zasady hodowli
- Jak wygląda chomik dżungarski i jakich warunków do życia potrzebuje?
- Czy da się oswoić chomika, żeby nie gryzł? Poznaj skuteczne metody
- Chomik dżungarski panda i syryjski panda – hodowla, oswajanie, żywienie
Zobacz wideo: Zwierzęta o niezwykłych talentach
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Sol de Zuasnabar Brebbia/Getty Images