Zwierzęta

Ile słów zna twój pies? Behawiorystka o tym, jak uczą się czworonogi

Zwierzęta

Autor:
Daria
Pacańska
Ile słów zna Twój pies?
Ile słów zna Twój pies?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Badania pokazują, że psy nie tylko uczą się komend, ale potrafią nauczyć się minimum 15 słów. Według behawiorystki Anety Awtoniuk, średnia to aż 90 słów. Czworonogi chłoną wiedzę poprzez skojarzenia.

Ile słów zna twój pies?

Okazuje się, że psy rozumieją bardzo dużo. Standard to 15 słów, średnia to około 90, a niektóre nawet 200. Wszystko zależy od opiekuna.

- Pies obserwując nasze zachowania, obserwując nasze życie, uczy się poprzez skojarzenia - powiedziała behawiorystka Aneta Awtoniuk. - Pies łączy poznane już słowa niezależnie od tego, czy my pokażemy czy nie - dodała.

Nasza rozmówczyni przywołała przykład ze swojego życia, kiedy zgubiła latarkę, która była stałym elementem wychodzenia z psem z domu. Kiedy jej szukała, powtarzając "gdzie jest ta latarka", czworonóg skojarzył przedmiot ze słowem i go przyniósł.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarzDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Czy wszystkie psy zapamiętują słowa?

Jedne rasy mają większe, a inne mniejsze predyspozycje do uczenia się nowych słów i kojarzenia ich z przedmiotami.

- To wynika z pracoholizmu wrodzonego w genach, czyli te psy, które są genetycznie przystosowane do tego, żeby pracować, mają niektóre obszary w mózgu troszkę większe niż inne psy, im się dużo łatwiej uczyć skojarzeniowo - wyjaśniała Aneta Awtoniuk.

Psom jest wszystko jedno, czy to jest faktyczna nazwa przedmiotu. Ludzie pilnują, żeby komendy były takie klasyczne, a wcale nie muszą być, bo zwierzak skojarzy nawet zupełnie inne słowa z daną czynnością, jeśli będziemy je powtarzać.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości