Jak opiekować się patyczakiem w domu? Żywienie, cena i długość życia

patyczak
Patyczaki w domu
Źródło: kuritafsheen/Getty Images

Patyczaki to bezkręgowce żyjące w terrariach. Żywią się roślinami i są bardzo spokojnymi owadami. Hodowla patyczaków nie jest skomplikowana, ale wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad.

Patyczak (Medauroidea extradentata) to owad z rzędu straszyków (Phasmatodea, Phasmida), z wyglądu przypominający gałązkę drzewa lub krzewu. Mimo że występują głównie w Wietnamie Południowym, to są coraz popularniejszymi pupilami w polskich domach. Cena patyczaków jest uzależniona od ich wieku, gatunku i wyposażenia.

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Czy domowe zwierzęta wyczuwają choroby?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe
Sekretne  życie wiewiórek
Sekretne życie wiewiórek

Hodowla patyczaka

Patyczak to niesamowity owad, który zyskał popularność za sprawą swojego nietypowego wyglądu. Możemy go nabyć w sklepach zoologicznych lub na aukcjach internetowych. Co jedzą patyczaki w warunkach domowych? Te owady najchętniej odżywiają się liśćmi dębu, malin, truskawek, sałaty, a także róży. Hodowla patyczaków nie wymaga dużego nakładu pracy i ściśle określonych warunków.

Terrarium dla patyczaka może być szklane lub plastikowe i powinno być kilkukrokrotnie większe od długości jego ciała. Może być wentylowane, ale wszelkie szczeliny należy zakryć moskitierą. Jako podłoże warto wykorzystać włókninę, ściółkę torfową lub ligninę. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie piachu, należy go uprzednio oczyścić i pozbawić potencjalnych wirusów oraz bakterii. Warto pamiętać, że w podłożu piaszczystym jaja patyczaka mogą być mniej widoczne.

Patyczaki żyją w lasach tropikalnych i subtropikalnych, więc docenią obecność liści, gałęzi, kory i różnych kryjówek. Terrarium wymaga nawilżania i utrzymywania stałej temperatury. Funkcje nawilżające mogą pełnić rośliny doniczkowe lub podłoże spryskiwane letnią wodą. Temperatura w terrarium patyczaka powinna wynosić 20–25℃.

Wygląd patyczaka

Patyczak to owad, którego trudno dostrzec pośród liści i gałęzi. To, jak wygląda patyczak, zależy od sytuacji, w jakiej się znajduje. Ma zdolność ukrywania się i udawania bujającego się na wietrze drzewa. Barwa patyczaka jest zazwyczaj brunatno-zielona, zielona lub brązowa, a kształtem przypomina cienką gałązkę. Patyczak rogaty mierzy 7–10 cm długości, na jego budowę składa się głowa, tułów i odwłok. Popularnym pytaniem wśród internautów jest: „Ile nóg ma patyczak?” Wbrew pozorom przednie, długie kończyny owada to nie jego czułki, a jedna z 6 par nóg. Kończyny patyczaka to ich podstawowy narząd ruchu, a także sposób odstraszania intruzów w stresującej sytuacji.

Żywienie patyczaków

To, co jedzą patyczaki latem, nie zawsze jest ogólnodostępne zimą. Czym zatem karmić patyczaki w zimie? Najlepszym rozwiązaniem jest karmienie patyczaka niektórymi roślinami zimozielonymi. Takie rośliny nie zrzucają wszystkich liści naraz, za to stale uzupełniają je nowymi. Do roślin wiecznie zielonych należą: borówka, barwinek, jemioła, ostrokrzew i bluszcz pospolity. Właściciele patyczaków najczęściej szukają pożywienia dla patyczaków w lasach lub uprawiają je w ogródku.

Wielu przyszłych właścicieli zastanawia się, czy patyczaki jedzą bazylię, ponieważ nie zawsze mają dostęp do zimozielonych roślin. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja, to możemy podać owadom bazylię, ale tylko taką, która jest pozbawiona nawozów i sztucznych barwników . Ta zasada tyczy się wszystkich roślin nieznanego pochodzenia.

Jak opiekować się patyczakiem?

Owady, gady i płazy to nietypowe zwierzęta domowe, które nie wymagają takiej opieki, jak psy czy koty. Nie potrzebują przytulania, głaskania ani wyprowadzania na spacer. Jak opiekować się patyczakiem, żeby przeżył z nami statystyczny rok? Należy pamiętać, czym karmić patyczaka i jak dbać o jego terrarium. Podstawą jest odpowiednia wilgotność powietrza terrarium, ponieważ to ona wpływa na prawidłowe linienie owada i rozwój jego potomstwa. Jedzenie dla patyczaka musi być świeże i czyste, a wszelkie rośliny z pleśnią są zakazane. Przed sezonem zimowym należy zamrozić liście roślin niedostępnych zimą. Nie obawiajmy się o to, czy patyczak gryzie, ponieważ takie sytuacje nie występują. Patyczak ma natomiast ostrogi, którymi może się o nas zahaczyć.

To, ile żyją patyczaki, zależy również od nas. Na długość ich życia ma wpływ m.in. sposób odżywiania, warunki życia i towarzystwo innych patyczaków w terrarium.

Rozmnażanie patyczaków

Istnieją dwa sposoby rozmnażania patyczaków. Jednym z nich jest standardowe rozmnażanie z udziałem przeciwnych płci, zaś drugim sposobem jest dzieworództwo (partenogeneza). Populacja samców jest ograniczona, dlatego najczęściej stosuje się drugi sposób rozmnażania. Samice patyczaków przez całe życie składają 200–300 jaj, które osiągają wymiary 2,5x1,5 mm. Jaja patyczaków możemy przenieść do odpowiednio nawilżonego inkubatora, w którym panuje optymalna dla nich temperatura. Czas inkubacji wynosi 1–2 miesiące, niekiedy nawet dłużej.

Drugi sposób ma niekoniecznie dobry wpływ na potomstwo patyczaków, ponieważ obciąża je ryzykiem wad genetycznych. Z tego powodu bardzo istotne jest rozmnażanie z udziałem samca i samicy. Niekiedy małe patyczaki mają niepoprawnie wykształcone nogi, które kształtują się do pierwszej wylinki.

Patyczak gigant

Do mniej powszechnych straszyków należy Phobaeticus serratipes, czyli patyczak gigant. To największy patyczak na świecie, może mierzyć nawet 55,5 cm! Jaja gigantów mają 6 mm, natomiast młode tuż po urodzeniu osiągają 3 cm długości. Inne kwestie wyglądają podobnie jak u patyczaka rogacza – giganty odżywiają się liśćmi jeżyny, maliny czy truskawki, wymagają nawilżania terrarium i dużej przestrzeni do życia.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie