Zwierzęta

Patyczak jest popularnym owadem hodowlanym. Co jedzą patyczaki?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk

Patyczak rogaty to popularny owad hodowlany, który zachwyca nietuzinkowym wyglądem i zdolnościami kamuflażu. Opieka nad patyczakami i odżywianie ich nie należą do skomplikowanych i problematycznych. Co jedzą patyczaki hodowane w warunkach domowych?

Popularnym owadem domowym jest bardzo charakterystyczny patyczak rogaty, który przypomina gałązkę lub łodyżkę. Patyczaki nie są wymagające, a ich hodowla nie należy do skomplikowanych. Należące do roślinożerców patyczaki jedzą przede wszystkim liście borówki i truskawki, a niekiedy również cynamonowca czy akację.

Zobacz wideo: Nietypowe zwierzęta domowe

Nietypowe zwierzęta domowe
Nietypowe zwierzęta domowe Jakie zwierzęta można trzymać w domu?

Patyczak 

Najpopularniejszym owadem hodowanym w warunkach domowych jest patyczak rogaty (łac. Medauroidea extradentata), jeden z najmniejszych gatunków z rzędu straszyków, z których odkryto ponad 3 tys. gatunków, występujących w lasach tropikalnych i subtropikalnych. Są mieszkańcami strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej, a największa ilość gatunków występuje w Ameryce Południowej i Azji. Patyczak rogaty osiąga maksymalnie 7–10 cm długości. Składa się z trzech par kończyn i tułowia przypominającego łodyżkę. W warunkach hodowlanych owad wymaga utrzymywania wilgotności na poziomie 70–80% i temperatury 20–24°C, którą możemy zwiększać za pomocą lampy grzewczej oraz dużej ilości roślin. Terrarium powinno być kilkakrotnie większe od patyczaka i odpowiednio zabezpieczone przed ucieczką.

Rozmnażanie patyczaków

Patyczaki rogate są zdolne do rozmnażania po osiągnięciu kilkunastu miesięcy życia. Samice składają od 50 do 500 jaj o różnorodnym kształcie i rozmiarze, w okresie od 3 do 5 miesięcy, które należy umieścić w inkubatorze. Taki pojemnik powinien zapewnić zarodkom odpowiednią wilgotność, temperaturę i cyrkulację powietrza. Nie można dopuścić do rozwoju pleśni i bakterii, ponieważ mogą wpłynąć na uszkodzenie jaj. Wyklute larwy należy przenieść do pojemnika, w którym początkowo wyłącznie piją wodę, a po kilku dniach zaczynają odżywiać się liśćmi roślin.

Co jedzą patyczaki?

Patyczaki to owady powszechnie spotykane w lasach tropikalnych, gdzie odżywiają się rozmaitymi świeżymi liśćmi, do których należy zapewnić stały dostęp także w terrarium. Żywienie patyczaka nie jest skomplikowane, ponieważ ten gatunek owada zjada rośliny dostępne w lesie i ogrodzie. Patyczak żywi się m.in. liśćmi jeżyn, malin, róży, orzechów oraz dębu. Te owady nie odmawiają również buku, bzu, eukaliptusa, leszczyny, ognika, paproci, a nawet babki lancetowatej.

Czego nie mogą jeść patyczaki? 

Należy również mieć świadomość, czym nie karmić patyczaka, żeby nie narazić go na choroby i wczesną śmierć. Jedzenie patyczaka nie może być nieświeże, gnijące i suche. Patyczaki nie powinny jeść roślin z niepewnego źródła, które mogą zawierać pestycydy i inne środki owadobójcze. Jest to bardzo niebezpieczna karma dla owada, która nie powinna znaleźć się w ich jadłospisie.

Co patyczaki jedzą zimą? Patyczak w zimę je przede wszystkim rośliny zimozielone, które nie zrzucają liści na zimę. Do najpopularniejszych roślin zdobiących nasz ogród przez cały rok należą m.in.: bluszcz pospolity, bukszpan wiecznie zielony, różanecznik, a także barwinek. W zimie patyczaki jedzą najczęściej bluszcz pospolity, występujący w lasach, a także rośliny, które hodujemy na własną rękę. Dzięki temu mamy pewność, że za piękne liście nie odpowiadają związki chemiczne, szkodliwe dla patyczaka. Do popularnych roślin domowych, które patyczaki mogą spożywać, należy bazylia, borówka i jeżyna bezkolcowa. Możemy również zamrozić niektóre listki, którymi zimą nakarmimy patyczaki. Należy rozdzielić porcje w taki sposób, aby po rozmrożeniu zostały skonsumowane przed procesem gnicia. 

Jak karmić patyczaki? 

Budowa kończyn patyczaka pozwala mu na wspinaczkę po wielu powierzchniach. Doskonała przyczepność umożliwia wdrapywanie się na rośliny umieszczone w szklance lub doniczce. Patyczak powinien mieć stały dostęp do gałązki rośliny, którą zaleca się włożyć do kubka z wodą tak, aby pozostała świeża przez długi czas. Należy ustabilizować dno pojemnika żwirem lub piaskiem i zastosować siatkę chroniącą patyczaka przed utopieniem się w wodzie. Trzeba pamiętać o wymianie zbyt suchej gałązki na nową. 

Wymagania patyczaków 

Patyczaki hodowane w warunkach domowych mogą liczyć wyłącznie na właściciela, który powinien zapewnić dostęp do świeżych, zielonych liści. Rośliny dla patyczaka powinny rosnąć w bezpiecznej odległości od ulicy i powietrza zanieczyszczonego związkami toksycznymi. Nie należy modyfikować diety patyczaka, ponieważ mogą zaprzestać spożywania posiłków. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w pojemniku nowej gałązki wraz ze spożywanym dotąd gatunkiem roślin. Niektóre patyczaki chętnie spożywają liście mięty i melisy, które możemy hodować w domowym ogródku.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: BanyanRanchStudios/Getty Images

Pozostałe wiadomości