Zwierzęta

Foksterier jako pies domowy – co warto o nim wiedzieć?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Foksterier

Foksteriery to urocze psy, niegdyś wykorzystywane głównie do celów myśliwskich. W dzisiejszych czasach są wiernymi towarzyszami człowieka, które uwielbiają ruch.

Foksterier należy do grupy zwierząt myśliwskich, które niegdyś wykorzystywano do polowań na lisy, szczury, wydry i borsuki. Obecnie są znakomitymi przyjaciółmi ludzi i swój czas wykorzystują na zabawę i bieganie. Wymagają odpowiedniego szkolenia, po którym staną się bardziej opanowane i spokojne.

Historia foksteriera

Foksterier to pies pochodzący z Wysp Brytyjskich, należący do grupy terier. Nazwa tej rasy sięga XV wieku, kiedy to teriery pełniły rolę psów myśliwskich. Doceniono je za impulsywność i duży temperament. Te cechy sprawiły, że psy brały aktywny udział w tropieniu, nagonkach i polowaniach. W XIX wieku na stanowisko psa rasowego podniesiono foksteriera, który już w 1878 roku brał udział w wystawach.

Zobacz wideo: Sposób na ubłoconego psa

Sposób na ubłoconego psa
Sposób na ubłoconego psa Źródło: Dzień Dobry TVN

Do współczesnych ras teriera należą foksterier szorstkowłosy i krótkowłosy – i jak sama nazwa wskazuje, różni je rodzaj włosia.

Foksterier krótkowłosy

Foksterier krótkowłosy, inaczej również gładkowłosy, był pierwszym z przedstawicieli wśród foksterierów. Te psy wyróżniają wysokie nogi i proste, gęste włosy.

Pochodzi z Wielkiej Brytanii i obecnie jest rzadko spotykaną rasą. Pomimo upływających lat, foksterier krótkowłosy w dalszym ciągu charakteryzuje się odwagą, upartością i cierpliwością. Mimo wszystko, te cechy nie wpływają na agresję wobec ludzi. Kochają ich towarzystwo i chętnie przebywają wśród dobrze traktujących ich osób. Niestety w dalszym ciągu negatywnie reagują na zwierzęta, uznając je za potencjalną zdobycz. Odpowiednie wychowanie i tresura psa może okazać się skutecznym rozwiązaniem.

Jak wyglądają foksteriery krótkowłose?

Mimo wielu podobieństw z szorstkowłosym foksteriery krótkowłose są nieco inaczej umaszczone, ich pyszczki są dłuższe, a włosy twarde i szorstkie. Psy ważą od 7 do 8 kg, natomiast suki są nieco lżejsze i ich waga waha się między 6,8–7,7 kg. Są wyższe od ich szorstkowłosych kuzynów, bo osiągają wysokość 45 cm.

Przylegające włosy foksterierów mają maksymalnie trzy kolory. Mogą być wyłącznie białe, biało-brązowe i biało-czarne.

Psy te cechuje się płaskim i wąskim pyszczkiem, ciemnymi i małymi oczami, muskularną szyją i silnymi kończynami.

Foksterier szorstkowłosy

Kolejnym psem należącym do grupy terierów jest foksterier szorstkowłosy, który pojawił się w Anglii w 1814 roku, ale największą popularność zyskał niecałe 100 lat później. Pomimo swoich łowieckich cech, ten gatunek należy do łagodniejszych i bardziej popularnych. Podobnie jak foksterier krótkowłosy, ta rasa psów wymaga dużo ruchu, ponieważ w innym wypadku psy mogą rozrabiać w ogrodach lub domach.

Wygląd foksteriera szorstkowłosego

Foksteriery szorstkowłose mają znacznie przyjemniejsze pyszczki. W ich umaszczeniu przeważa kolor biały, uzupełniony zazwyczaj ciemnymi plamkami. Podszycie ma zdolność do skrętu, natomiast górna część ciała jest szorstka i twarda. Foksterier szorstkowłosy w przypadku psów osiąga maksymalną wysokość równą 41 cm, natomiast suki są niższe i mierzą ok. 38 cm. Pies rasy terier powinien ważyć 7–9 kg, a płeć przeciwna maksymalnie 8 kg. Te foksteriery charakteryzują się mocną szczęką i muskularnym ciałem oraz wysokimi kończynami. Są silne i uwielbiają zabawę, która pozwala im utrzymać odpowiednią sylwetkę.

Foksterier miniaturka

Do miniatur teriera należą angielski toy terrier, australijski silky terier oraz yorkshire terrier. Foksteriery miniaturki także pełniły funkcje łowne, ale w tym przypadku służyły do łapania myszy i szczurów. Masa foksterierów miniaturek nie przekracza 4,5 kg i charakteryzuje je delikatna budowa ciała.

Hodowla foksterierów

Foksterier, jak każde inne zwierzę, wymaga odpowiedniej opieki i pielęgnacji. Psy potrzebują wzmożonego ruchu i odpowiedniego szkolenia, które złagodzi ich wybuchową naturę. Należy je pielęgnować poprzez regularne czesanie. Mimo że rasowe psy są bardziej podatne na choroby i schorzenia, to foksteriery są przeciwieństwem tych przypadłości. Ich zaletą jest stalowe zdrowie, chociaż mogą cierpieć na głuchotę, zaćmę i problemy z kolanami. Nie wymagają specjalistycznej karmy i wyselekcjonowanych posiłków, ale jedzenie powinno być wysokokaloryczne ze względu na ich ruchliwość i zapotrzebowanie na energię.

Z różnych przyczyn na aukcjach internetowych często znajdujemy ogłoszenia oferujące oddanie foksteriera szorstkowłosego lub krótkowłosego. Do najczęstszych powodów należy wyjazd czy choroba właściciela lub natłok obowiązków. Zanim zdecydujemy się na kupno psa, warto przejrzeć tego typu oferty.

Pielęgnacja foksterierów – strzyżenie

Podstawowym zadaniem właściciela foksterierów jest trymowanie, które polega na usuwaniu martwej sierści pupila za pomocą dłoni lub urządzenia do tego przeznaczonego. Trymowaniem psów powinien zajmować się profesjonalista, ponieważ w łatwy sposób możemy uszkodzić ich skórę. Foksteriery należy również regularnie czesać i czyścić uszy, a kończyny i brodę psów strzyc.

Foksteriery to bardzo ruchliwe i bystre zwierzęta. Rasa szorstkowłosa i krótkowłosa wymaga odpowiedniego towarzystwa i specjalistycznej tresury. W dzisiejszych czasach nie pełnią już tak aktywnie funkcji z XIX wieku, ale są doskonałymi towarzyszami człowieka.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: DevidDO/Getty Images

Pozostałe wiadomości