Zwierzęta

Akwarium dla bojownika – odpowiedni kształt i wyposażenie

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Akwarium dla bojownika

Akwarium dla bojownika ma więcej wymagań niż to dla innych gatunków ryb. Zaleca się dużo większą kontrolę czystości zbiornika wodnego i utrzymywanie stałego odczynu pH. Jakie akwarium dla bojownika będzie najlepsze?

Bojownik (Betta) to jeden z najpopularniejszych rodzajów ryb hodowlanych, o pięknym ubarwieniu i wymaganiach akwarystycznych. Bojowniki należą do rodziny guramiowatych i są rybami słodkowodnymi. Podstawowe gatunki Betta to bojownik czerwony, syjamski i bezbronny. Hodowla tych ryb wymaga spełnienia kilku podstawowych warunków.

Akwarium dla bojownika

Bojownik to ryba wymagająca specjalnych warunków akwarystycznych, które musimy mu zapewnić. Akwarium dla bojownika powinno być kwadratowe lub prostokątne, ponieważ wąskie flakony lub szklane kule mogą wywołać stres i nieprawidłowe funkcjonowanie ryby, a nawet jej śmierć. Akwarium bojownika jest zależne od kilku czynników. Samce Betta wymagają 5-15 l powierzchni, a w przypadku więcej niż jednego osobnika ta wartość powinna się zwiększyć. Im większe akwarium, tym lepiej, ponieważ pozwoli nam umiejscowić w zbiorniku podstawowe wyposażenie akwarystyczne. Akwarium bojownika powinno być zakryte, ponieważ wystraszone ryby mogą z niego wyskoczyć.

Pupil w domu - twój osobisty lekarz. Zobacz video:

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz Źródło: Dzień Dobry TVN

Kształt akwarium dla bojownika

To, jakie akwarium dla bojownika zakupimy, będzie miało wpływ na jego funkcjonowanie i zdrowie. Małe akwarium dla bojownika sprawi, że nie będzie się czuł w nim komfortowo, a w przypadku większej liczby osobników może dojść do bójek i podgryzania. Gatunek Betta należy do ryb terytorialnych wymagających dużej przestrzeni, która ponadto zapewni dodatkowe schronienie dla samic. Akwarium kula dla bojownika to częsty wybór wśród początkujących akwarystów, którzy niestety nie zdają sobie sprawy ze szkód, jakie wyrządza taki zbiornik. Okrągłe otoczenie dezorientuje bojownika i sprawia, że ryba jest wyjątkowo zestresowana. Kuliste zbiorniki ograniczają zastosowanie podstawowych elementów każdego akwarium i nie pozwalają rybie na pływanie w linii prostej. Odradza się również zakup mini akwarium dla bojownika, ponieważ jest za małe, żeby zapewnić rybie godne warunki życia.

Jak przygotować akwarium dla bojownika?

Istnieje mylne przekonanie, że bojownik w akwarium powinien przebywać pojedynczo. Co prawda, Betta należą do ryb negatywnie reagujących na inne osobniki, ale potrafią przebywać w jednym akwarium z innymi gatunkami. Należy mieć na uwadze, że bojowniki mogą płoszyć i atakować małe rybki, dlatego przez pewien czas warto obserwować ich zachowanie.

W akwarium z bojownikiem powinien się znaleźć filtr akwarystyczny, ponieważ bojowniki wymagają krystalicznie czystej wody. Wyróżniamy filtry zewnętrzne i wewnętrzne, a także biologiczne i mechaniczne. Filtry mogą być wyposażone w napowietrzacz, który doprowadza do akwarium tlen, a także w sterylizujące wodę lampy UV, które niszczą szkodliwe organizmy. Ponadto filtry regulują przepływ wody i absorbują substancje chemiczne szkodzące środowisku wodnemu.

Bojowniki są rybami ciepłolubnymi, dlatego wymagają zastosowania pokrywy z grzałką i utrzymywania temperatury w granicach 25-28°C. Akwarium dla bojowników może zawierać grzałkę z termostatem, bez termostatu lub grzałkę przepływową, a najlepszym rozwiązaniem będzie zakup grzałki z termostatem, która odpowiada za regulację temperatury.

Woda w akwarium bojownika powinna być wymieniana regularnie co tydzień, ponieważ nawet filtr nie zapewni pożądanej jakości wody, jeśli nie będzie ona oczyszczana. W wyposażeniu akwarium dla bojownika powinno się znaleźć oświetlenie, które w porównaniu z innymi gatunkami ryb nie może być ostre i zbyt jasne. Ma ono przede wszystkim wpływ na rośliny akwarystyczne, które wymagają oświetlenia do podstawowych procesów fotosyntezy.

Odpowiednie parametry wody w zbiorniku powinny mieć pH 0,6-0,8 i należy je kontrolować tak często, jak jesteśmy w stanie. Za duży lub zbyt mały odczyn pH należy korygować preparatami akwarystycznymi.

Jak urządzić akwarium dla bojownika?

Akwarium dla bojownika, w którym będą przebywać osobniki odmiennej płci, powinno być przestronne i uzupełnione o rośliny, w których samice będą mogły się ukryć. Bojowniki lubią przebywać wśród paproci z gatunku różdżyca i salwinia, a także w kabombie wodnej, zwratce i mchu jawajskim. Mech należy do najpopularniejszych roślin, w których bojownik czuje się dobrze i nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Akwarium dla bojownika możemy wyposażyć w kolorowe tło lub kamienie 3D z pianki poliuretanowej. Należy zrezygnować z lustrzanego tła akwarium, ponieważ bojowniki źle reagują na swoje odbicie. Podłoże akwarium bojownika możemy wypełnić żwirem lub piaskiem, na którym ustawimy dekoracje w postaci zamków, jaskiń czy konarów drzew. Przygotowanie akwarium dla bojownika powinno być przemyślane, ponieważ tym sposobem unikniemy złego samopoczucia jego mieszkańców. Cena akwarium dla bojownika wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i jest uwarunkowana wyposażeniem, dodatkami i rozmiarem zbiornika.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: KEMMUD SUDSAKORN

Pozostałe wiadomości