Dom

Zabawki i akcesoria dla kota – w co należy się zaopatrzyć?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kot. Akcesoria dla zwierząt. Zabawki dla kota.
Guido Mieth/Getty ImagesKot

Pojawienie się nowego domownika zawsze stanowi ważne wydarzenie. W przypadku kota należy zaopatrzyć się w szereg akcesoriów, które nie tylko ułatwią pupilowi aklimatyzację w nowym domu, ale dodatkowo umożliwią zaspokajanie codziennych potrzeb. Podstawowe elementy to kuweta i karma dla kota. Szeroki asortyment produktów w sklepach nie ułatwia podjęcia decyzji. Na co należy zwracać uwagę i jak znaleźć potrzebny model?

Właściciele pupili chętnie inwestują w kolejne elementy wyposażenia, gdy podstawowa wyprawka dla kota nudzi się lub przestaje wystarczać pupilowi. Część z akcesoriów, które można dokupić, jest nieobowiązkowa, tak jak laser dla kota, a część powinna znaleźć się na liście zakupów jak najszybciej. Mowa tu chociażby o transporterze dla kota, który umożliwia bezpieczne przewożenie czworonoga. Co obowiązkowo powinno znaleźć się w wyprawce, a z zakupem czego można poczekać?

Podstawowe akcesoria dla kota

Przyszli właściciele kotów powinni zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne elementy jeszcze przed pojawieniem się pupila w domu. Dzięki temu będą mogli właściwie przygotować się do przyjęcia nowego domownika. Co musi się znaleźć na liście?

  1. 1Kuwety dla kota – wybór tego produktu w dużej mierze przełoży się na porządek w mieszkaniu oraz to, czy pupil faktycznie będzie załatwiać w nim swoje potrzeby. Jeśli przyszły domownik będzie niewielkim kociakiem, który ma za sobą dopiero kilka tygodni życia, należy zaopatrzyć się w małą i dosyć niską kuwetę dla kota bez zakrycia. W przeciwnym wypadku zwierzak nie będzie w stanie do niej wejść. Wraz z biegiem czasu trzeba zmienić rodzaj kuwety dla kota na większą i wyższą. Bardzo ważną kwestią jest jej odpowiednie ustawienie – z dala od jedzenia, najlepiej w miejscu dosyć ustronnym. Z kuwetą dla kota wiąże się kupno żwirku dla kota. Występuje w trzech rodzajach: drewniany, silikonowy i bentonitowy. Należy zaopatrzyć się w dowolny z nich i obserwować, czy kot zaakceptował ten wybór. Jeśli nie, konieczny będzie zakup kolejnego rodzaju.
  2. 2Karma i miska dla kota – dieta, również w przypadku zwierząt, stanowi podstawowy czynnik decydujący o ich prawidłowym i zdrowym rozwoju. Właściciele muszą zaopatrzyć się w dobrą jakościowo karmę, zawierającą białko pochodzące z mięsa, węglowodany nie przekraczające 15% całości oraz sporą ilość witamin i dodatkowych składników, jak na przykład tauryna. Poleca się zakup karmy dla kota suchej i mokrej. Oprócz pożywienia, istotne znacznie ma także wybór miski. Dla małych kotów polecane są niewielkie i dosyć płytkie. Wraz ze wzrostem pupila, należy zaopatrzyć się w większą i bardziej głęboką.
  3. 3Drapak dla kota – to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia, którego obecność ochroni meble, ściany i dywany. Na rynku dostępnych jest wiele modeli drapaków w dużej rozpiętości cenowej. Początkujący właściciele kotów nie powinni decydować się na zakup najdroższego modelu, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że pupil go nie zaakceptuje. Drapak często przypomina domek dla kota, który staje się jednocześnie jego legowiskiem. Jeśli pupil nie będzie zainteresowany nowym nabytkiem, należy spróbować przenieść drapak dla kota w inne, bardziej atrakcyjne miejsce.
  4. 4Legowisko dla kota – występuje jako budka, tunel, kojec, a nawet hamak. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony od miejsca, w którym pupil najczęściej zasypia. Jeśli będą to miękkie powierzchnie jak np. łóżko, warto wybrać specjalną poduszkę, jeśli twarde i wysokie jak szafa, lepiej sprawdzą się półki dla kota, które należy zamocować na ścianie.
  5. 5Furminator i szczotka – aby ograniczyć linienie zwierzaka, należy zaopatrzyć się w te akcesoria i używać ich regularnie. W ten sposób właściciele uchronią swoje ubrania i dywany przed futerkiem pupila.
  6. 6Klatka dla kota – jest niezbędna podczas przewożenia czworonoga w samochodzie. To gwarancja bezpieczeństwa nie tylko zwierzaka, ale również właściciela. Podczas spacerów wystarczy smycz lub szelki oraz obroża.

Zobacz wideo: Pupil w domu – twój osobisty lekarz

Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Pupil w domu – twój osobisty lekarz
Dzień Dobry TVN

Dodatkowe akcesoria

Z upływem czasu właściciele będą zainteresowani kupnem kolejnych akcesoriów. Które z nich zasługują na uwagę?

  1. 1Fontanna – to poidełko ma zapewnić zwierzakowi stały dostęp do świeżej wody. Modele różnią się pojemnością i wymiarami. Warto zakupić jeden z nich, szczególnie jeśli pupil rzadko korzysta z miski i przyjmuje niewielką ilość płynów.
  2. 2Ubranka dla kota – elementy uwielbiane przez właścicieli, nie zawsze znajdują aprobatę u czworonogów. Przydają się jednak podczas jesienno-zimowych spacerów. Powinny być wykonane z miękkiego i rozciągliwego materiału, który nie krępuje ruchów.
  3. 3Siatka – jest to ważny element dla właścicieli mieszkających w bloku z balkonem. Aby ograniczyć ryzyko niebezpiecznych wędrówek, należy zaopatrzyć się w wytrzymałą i najlepiej łatwą w montażu siatkę. Sprawdzi się ona również w przypadku tarasu. Dla kotów wychodzących na nocne łowy polecane są specjalne drzwiczki montowane w drzwiach wyjściowych. Dzięki temu właściciele nie będą zmuszeni do nocnego wstawania i wpuszczania zwierzaka do domu.
  4. 4GPS dla kota – to najlepsza metoda, aby zabezpieczyć pupila przed zaginięciem. Czujniki często montowane są w obrożach, brelokach i opaskach. Trasę wędrówek czworonoga można obserwować w smartfonie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images

Pozostałe wiadomości