Wybór odpowiedniej karmy dla kota to nie lada wyzwanie. Każdy świadomy właściciel czworonoga doskonale wie, że nie należy wybierać pierwszej lepszej puszki czy saszetki. Wybór tej naprawdę dobrej wymaga nieco czasu, dlatego warto poznać wskazówki, dzięki którym zakup odpowiedniej karmy będzie o wiele łatwiejszy.
Dobra karma dla kota wpływa na jego zdrowie i samopoczucie. Powinna być dobrana przede wszystkim pod kątem wartości odżywczych – znajomość podstawowych zasad wyboru karmy pozwoli ci znaleźć taką, którą twój pupil naprawdę pokocha!
Karma dla kota – dlaczego jest tak ważna?
Bez wątpienia każdy właściciel kota doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wymagający jest to zwierzak. Wprawdzie większość kotów chadza własnymi drogami, ale niezależnie od tego wymagają uwagi i troski właściciela. Codzienna opieka to nie tylko czułość i wspólna zabawa, lecz także dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie kota. Aby mógł on prawidłowo się rozwijać i cieszyć dobrym stanem zdrowia, warto zadbać o odpowiednią karmę. Koty, podobnie jak ludzie, potrzebują codziennej dawki składników odżywczych – makroskładników, witamin i minerałów. Jeśli karma jest jedynym pożywieniem twojego kota, powinna zawierać wszystkie niezbędne elementy. Dzięki temu kot będzie mógł długo cieszyć się doskonałym zdrowiem, będąc jednocześnie twoim wiernym towarzyszem.
Karmy dla kotów – rodzaje
Istnieje kilka rodzajów karmy dla kotów. Najczęściej stosowana jest oczywiście sucha karma dla kota – wygodna forma granulek sprawia, że każdego dnia możesz bez kłopotu i straty czasu nakarmić swojego pupila. Jeśli karmisz swojego kota wyłącznie karmą suchą, zadbaj o odpowiednią podaż wody – dzięki temu jego układ pokarmowy nie będzie nadmiernie obciążony suchym pokarmem. Karma sucha dla kota nie powinna być jego jedynym pożywieniem.
Kolejnym rodzajem pokarmu dla kota jest karma mokra. Charakteryzuje się ona zawartością wody na poziomie minimum 80%. Mokra karma dla kota jest doskonałym uzupełnieniem karmy suchej – warto stosować je zamiennie, aby kot otrzymywał wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje. Jednocześnie wymienne stosowanie karmy mokrej i suchej sprawi, że kot nie znudzi się swoim jadłospisem. Mogłoby się tak stać, gdyby dostawał wyłącznie suchy pokarm. Wtedy szybko mógłby się zrobić marudny i nie jadłby tak chętnie.
Ostatni rodzaj karmy dla kotów to karma specjalistyczna, m.in. karma dla kotów kastrowanych, karma dla kota alergika czy karmy weterynaryjne dla kotów. Taki pokarm z reguły podaje się tym zwierzętom, które mają specjalne potrzeby żywieniowe lub cierpią na jakieś schorzenia. Wybór karmy specjalistycznej należy skonsultować z weterynarzem – niezależnie od obietnic producentów karm specjalistycznych nie zawsze będą one odpowiednim pożywieniem dla twojego kota.
Najlepsza karma dla kota – jak wybrać?
Jak wybrać najlepszą karmę dla kota? Pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście wiek kota. Potrzeby żywieniowe kotów zmieniają się w zależności od ich wieku. Karma dla małych kotów będzie zatem inna niż karma dla kota seniora. Warto zwracać uwagę na oznaczenia na opakowaniach karmy – producenci mają obowiązek informować, dla jakich kotów przeznaczony jest konkretny produkt. Dzięki temu zyskasz pewność, że twój zwierzak otrzymuje karmę dostosowaną do potrzeb jego wieku.
Kolejny istotny czynnik, który ma wpływ na wybór karmy dla kotów, to zawartość składników odżywczych. Należy szukać karm, które charakteryzują się jak najwyższą zawartością mięsa oraz jak najmniejszą ilością zbóż. Te ostatnie nie są odpowiednie dla układu pokarmowego kota i stosowane są jako tańszy wypełniacz karmy. Najlepiej sprawdzą się karmy bezzbożowe dla kota. Dodatkowo karma powinna zawierać warzywa – marchew czy inne jarzyny dostarczą kotu niezbędnych witamin i minerałów, których może brakować w mięsie. A zatem wybieraj karmę, która składa się z mięsa i warzyw. Pamiętaj również o sprawdzeniu, czy dana karma nie ma zbyt wielu sztucznych dodatków chemicznych – z pewnością nie pozostają one bez wpływu na stan zdrowia kota.
Ostatnia rzecz, choć również ważna, to oczywiście smak. Każdy właściciel kota wie, jak wybredny jest to zwierzak. Kiedy coś mu nie smakuje, woli chodzić głodny. Warto od małego przyzwyczajać kota do nieco tańszej, ale dobrej jakościowo karmy. Jeśli przyzwyczaisz swojego pupila do codziennej porcji filetów z łososia, z pewnością odbije się to na twojej kieszeni, a kot niechętnie obniży swoje żywieniowe oczekiwania.
Jak wybrać karmę dla kota – podsumowanie
Jak widać, wybór dobrej karmy dla kota wymaga nieco czasu i uwagi, ale ze względu na zdrowie i dobre samopoczucie twojego małego przyjaciela warto się postarać. Kiedy już zdobędziesz wiedzę na temat poszczególnych karm, o wiele łatwiej dokonasz wyboru, a twój kot będzie tryskał radością dzięki starannie dobranemu pokarmowi.
Zobacz także:
- Jak czesać kota? Ekspertka Beata Szutko-Goworek radzi, z jakich szczotek korzystać
- Jak działają feromony dla kota? Jakie są rodzaje syntetycznych kocich feromonów?
- Szampon dla kota – czy rzeczywiście jest potrzebny?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: MarioGuti/Getty Images