Zwierzęta

Jak czesać kota? Ekspertka Beata Szutko-Goworek radzi, z jakich szczotek korzystać

Zwierzęta

Autor:
Milena
Jaworska
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Dzień Dobry TVNJak wyczesać kota i wyjść z tego cało?

Pozbywanie się włosów z liniejącego kota jest proste i potrzebne. Pomoże to nie tylko w utrzymaniu zwierzęcia w dobrym zdrowiu, ale uchroni również przed mieszkaniem całym w kocich włosach. Jak odpowiednio czesać kota?

Jak odkłaczyć kota - domowe sposoby

Jak się okazuje głaskanie pupila nie tylko jest dla niego miłe, a nam pozwala okazać przywiązanie do zwierzęcia, ale stanowi także ważną aktywność w trosce o pielęgnację kota.

- Najlepszym sposobem na pozbycie się pokrywy z kota jest zwykłe głaskanie. No ale nie zawsze to wystarcza. Kociaki domowe mamy najczęściej krótkowłose, ale one również wymagają pewnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych - powiedziała w programie Beata Szutko-Goworek, hodowczyni kotów.

Koty - jak je czesać?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju szczotki - plastikowe lub gumowe, a także rękawice do wyczesywania kota. Wszystkie one są skuteczne pod warunkiem, że odpowiednio ich używamy i delikatnie.

- Do kotów krótkowłosych spokojnie wystarczy szczotka włosiana. Ale jeśli mamy koty typu brytyjskiego bądź inne dachowce, które mają dużo podszerstka, ta szczotka nie wystarczy. Wtedy trzeba używać takich, które posłużą do wyczesywania tych martwych włosów. Bo koty, nawet takie zamknięte w domu, nawet takie zwykłe dachowe czy rasowce, linieją. Zwłaszcza na wiosnę i wtedy zostawiają kłaczki - zauważyła ekspertka.

"Dbanie o okrywę kota zaczyna się w misce" - kocia dieta ma znaczenie

Zdrowy kot to szczęśliwy kot. Jeśli sierść naszego pupila robi się lśniąca, znaczy, że jego włosy są wyjątkowo zdrowe i odpowiednio pielęgnowane. Jak zauważyła w programie właścicielka hodowli kotów Beata Szutko-Gworek: Dbanie o okrywę kota zaczyna się w misce. Gdy karmimy koty dobrymi karmami wysoko mięsnymi, bez żadnych zbóż, dodatków dziwnych, możemy spodziewać się pozytywnych efektów. Kobieta podkreśliła również, że stosowanie diet wege wszelkiego rodzaju zaszkodzi zdrowiu czworonoga.

- Kot jest stuprocentowym mięsożercą. Jakikolwiek dodatek w karmie jest tylko drobną suplementacją np. kwasami omega, które działają na sierść tak, jak na włosy ludzi. Fajnie jest dać kotom na sierść trochę żółtka od czasu do czasu, to też poprawia kondycję sierści - wyjaśniła.

Zobacz także:

Autor:Milena Jaworska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości