Zwierzęta

Szampon dla kota – czy rzeczywiście jest potrzebny?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kryssia Campos/Getty Images

Koty z reguły nie lubią się kąpać. Raczej unikają wody, choć zdarzają się wyjątki, należą do nich przedstawiciele rasy bengalskiej, a także niektóre domowe mruczki. Do takiej kąpieli trzeba się dobrze przygotować. Należy przede wszystkim wybrać odpowiedni szampon dla kota.

Sytuacje, w których naprawdę trzeba kota wykąpać należą do rzadkości. Zazwyczaj są związane z jakimś wypadkiem, jak wpadnięcie do miski z substancjami chemicznymi, farbą czy wymazaniem się w cieście. Właściwy do pielęgnacji futra jest szampon dla kota.

Szampon dla kota – czy jest potrzebny?

Kotów z zasady nie należy kąpać – niszczy się w ten sposób ich naturalną barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. To bardzo czyste zwierzęta, które same dbają o higienę swojego ciała. Zalecane jest natomiast regularne czesanie kota za pomocą przeznaczonych do tego celu szczotek i grzebieni. Czesanie poprawia ukrwienie skóry, a tym samym kondycję sierści. Opiekunowie kotów niewychodzących bardzo rzadko spotykają się z sytuacjami, kiedy trzeba kota wykąpać. Na to niebezpieczeństwo – bo kąpanie kota może być dla człowieka groźne, wszak jest on drapieżnikiem gotowym użyć zębów i pazurów w swojej obronie – w większym stopniu są narażeni opiekunowie kotów wychodzących. Jednak nie należy przesadzać, obecnie nawet inwazja pcheł czy innych pasożytów zewnętrznych nie stanowi wskazania do kąpieli. Szampon dla kota przeciw pchłom jest skuteczny, ale można go zastąpić weterynaryjnymi preparatami typu spot-on . Po opanowaniu inwazji pasożytów kot doskonale sam sobie poradzi z usunięciem z sierści pozostałych po nich odchodów oraz martwych osobników. Można mu pomóc, wyczesując futro. Koci język jest naturalnie przystosowany do czyszczenia sierści – posiada wypustki, które sprawiają, że ma szorstką powierzchnię służącą do zbierania zanieczyszczeń. Wylizywanie futra jest dla kota źródłem naturalnej witaminy D3, która wytwarza się podczas tej czynności. Za to kąpiele w wannie czy pod prysznicem są raczej źródłem stresu, rujnującego kocie zdrowie. Mieszkając z mruczkiem, warto jednak mieć na podorędziu szampon dla kota. Nigdy nie wiadomo, kiedy przez swą naturalną ciekawość podopieczny wyląduje w misce ze środkami chemicznymi.

Szampon dla kota – rodzaje

Warto zaznaczyć, że absolutnie nie można kąpać kota w szamponie dla ludzi. Wyroby drogeryjne są perfumowane i dostosowane do ludzkiej, nie zaś kociej, skóry, zatem mogą być szkodliwe dla kota. Zawsze należy stosować produkty weterynaryjne. Jaki szampon dla kota wybrać, żeby był dobry? Przede wszystkim musi mieć neutralne pH dla skóry podopiecznego. Powinien być także właściwie dobrany do osobniczych wymagań, uwarunkowanych rodzajem włosa i kondycją skóry. Wyróżnia się następujące rodzaje:

  • szampon dla kotów długowłosych – przeznaczony jest dla podopiecznych z długim, puszystym włosem, skłonnym do powstawania kołtunów, które trzeba wyczesywać lub wycinać;
  • szampon dla poszczególnych ras – na rynku są dostępne kosmetyki dedykowane konkretnym rasom zwierząt, np. szampony dla kotów perskich;
  • suchy szampon dla kota – to rozwiązanie najmniej stresujące. Na ogół ma postać pudru, który wciera się w sierść, a następnie dokładnie wyczesuje za pomocą szczotki lub zgrzebła.

Ze względu na kondycję skóry czasem konieczne jest zastosowanie szamponu przeznaczonego do zadań specjalnych, np.:

  • szamponu dla kota na pchły – można go zastąpić preparatami spot-on , które są skuteczne i zabezpieczają przed kolejną inwazją;
  • szamponu przeciwłupieżowego dla kota – jedną z głównych przyczyn łupieżu u kota jest stres; w tym przypadku częste kąpiele nie pomogą, wręcz przeciwnie – może się zdarzyć, że zaostrzą problem, dlatego aby poprawić ukrwienie i natlenienie skóry, poleca się natomiast regularne czesanie;
  • szamponu przeciwgrzybiczego dla kota – szampony weterynaryjne na problemy grzybicze są bardzo skuteczne, ale ich używanie w przypadku kotów jest problematyczne – zamiast kąpać całego kota, można też przemywać miejsca zmienione chorobowo. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że nie pozbywamy się w ten sposób strzępków grzyba z całej sierści.

Kąpiąc kota, trzeba bardzo mocno pilnować, żeby szampon i woda nie dostały się do jego oczu i uszu. Jest to trudne zadanie, biorąc pod uwagę, że kot przez cały czas próbuje uciec i wygina się na wszystkie strony. W związku z tym, kota najlepiej kąpać w towarzystwie osoby do pomocy i ratowania pogryzionego lub podrapanego opiekuna. Pogryzienia kotów są niebezpieczne z uwagi na bakterie beztlenowe, które żyją w ich pyszczku. W sytuacji stresowej kot może zaatakować swojego właściciela.

Jak zrobić szampon dla kota?

Domowy szampon dla kota można zrobić samodzielnie z szarego mydła, wody i octu jabłkowego. Proporcje tych składników powinny być następujące:

  • 4 szklanki wody,
  • 1 szklanka startego na tarce szarego mydła,
  • 1 szklanka octu jabłkowego.

Składniki należy wymieszać, aż mydło się dobrze rozpuści. Przygotowana mikstura starczy do kilkukrotnego użycia. Jeśli jest możliwość, lepiej jednak kupić specjalny szampon dla kota.

Zawsze trzeba rozważyć plusy i minusy kąpania kota przed podjęciem tej czynności. Zbyt częste kąpiele niszczą barierę ochronną sierści przed przemakaniem i przyjmowaniem zanieczyszczeń.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kryssia Campos/Getty Images

Pozostałe wiadomości