domowe zwierzęta

  domowe zwierzęta

  Wiele osób wybiera partnera, kierując się przede wszystkim jego charakterem. Tymczasem w świecie zwierząt kluczowe znaczenie ma wygląd. Jakie tajemnice kryje intymne życie zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo i współautor książki "Sekrety życia seksualnego zwierząt".

  Koty to niezwykłe zwierzęta. Przyzwyczajone do wolności i niezależności niechętnie podporządkowują się człowiekowi. Mogą z nim jednak nawiązywać silną więź emocjonalną, co doskonale potwierdza felinoterapia. W przeciwieństwie do dogoterapii – jej reguły i zakres ustalane są przede wszystkim przez kota. To on decyduje, ile, co i komu przekaże od siebie.

  Większość gatunków papug można trzymać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Przebywanie na świeżym powietrzu jest korzystne dla ptaków. Pomaga m.in. w regulowaniu procesu prawidłowego wypierzenia. Aby ptaki były bezpieczne, niezbędna jest woliera dla papug.

  Nie każdy decyduje się na popularne zwierzęta domowe. Coraz więcej osób jest zainteresowanych egzotycznymi gatunkami i marzy o ich domowej hodowli. Miesięcznik Forbes sprawdził, jakie są najdziwniejsze zwierzęta domowe i okazało się, że niektórzy ludzie na własny użytek hodują niedźwiedzie, hipopotamy, małpy, a nawet rekiny. I choć akurat te dane dotyczą USA, w naszym kraju również można spotkać naprawdę nietypowe zwierzęta domowe.

  Chomiki to niezwykle przyjazne, inteligentne i uporządkowane zwierzątka. Swoją klatkę dzielą na strefy – wydzielają sobie osobne miejsca na spiżarnię, toaletę i do spania. Domek dla chomika jest bardzo istotny, ponieważ zwierzę spędza w nim sporo czasu.

  Z roku na rok zwiększa się nasza wrażliwość wobec zwierząt. Nic więc dziwnego, że w okresie świątecznym wzrasta zainteresowanie zabawkami i smakołykami, które wręczamy naszym pupilom na Boże Narodzenie tak, jak pełnoprawnym członkom rodziny. Przedstawiamy pomysły na podarunki, z których ucieszy się każdy psiak.

  Odpowiedź na pytanie, jak dobrze opiekować się chomikiem, wcale nie jest taka prosta. Jak każde zwierzę, ma on swoje własne wymagania, które trzeba spełnić, by był zdrowy i szczęśliwy. Dowiedz się, jak właściwie należy się nim zajmować.

  Koty z reguły nie lubią się kąpać. Raczej unikają wody, choć zdarzają się wyjątki, należą do nich przedstawiciele rasy bengalskiej, a także niektóre domowe mruczki. Do takiej kąpieli trzeba się dobrze przygotować. Należy przede wszystkim wybrać odpowiedni szampon dla kota.

  Okres cieczki u suki jest dużym wyzwaniem dla jej opiekunów. Oprócz oczywistej rzeczy, jaką jest dbanie o brak kontaktu z psem, dochodzi element higieny. Suki krwawią przez cały okres cieczki, najobficiej przez pierwsze 9 dni. Pierwsza cieczka pojawia się między 7 a 20 miesiącem życia i od tego momentu ma miejsce w miarę regularnie, co pół roku. Aby zadbać o czystość mieszkania, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne majtki dla psa na cieczkę.

  Każdy, kto zdecydował się przygarnąć świnkę morską, może się zdziwić, jak nieufne i wystraszone jest to zwierzę. Piszczy, chowa się w kąt, a nawet niekiedy drży ze strachu, jeśli tylko włożymy rękę do akwarium. Czują się bezbronne, dlatego okazują strach i brak zaufania. Jak oswoić świnkę morską? To złożony proces, który wymaga czasu, cierpliwości i pracy.

  Psi fitness raczej kojarzy się z bieganiem po parku czy lesie i aportowaniem patyka. Tymczasem np. w Warszawie są specjalne miejsca, w których pupil może zrobić porządny trening. Jak wyglądają zajęcia fitness dla psów i dlaczego zwierzak powinien na nie chodzić? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Justyną Piesiewicz, szkoleniowcem i instruktorką psiego fitnessu.

  Shih tzu to pies o przyjaznym, łagodnym usposobieniu. Jest żywiołowy, aktywny i wesoły, choć nie stroni też od wylegiwania się na kanapie lub kolanach właścicieli. Może być przyjacielem dorosłych i dzieci, ale trzeba uważać na uczucia shih tzu – pies ten bywa niezwykle wrażliwy.

  Fundacja "Zwierzęca Polana" w zeszłym tygodniu znalazła się w dramatycznej sytuacji. Pracownikom zabrakło środków na opiekę nad zwierzętami, przez co ogłosili zakończenie działalności. Z pomocą nadeszli wówczas internauci. W szybkim tempie zebrali sporą sumę pieniędzy. Teraz okazuje się jednak, że ta kwota wystarczy na bardzo krótki czas.