Turyści z Polski przemierzali Grecję na rowerach, gdy przy drodze znaleźli psa uwięzionego w worku. Dziś Lola ma szczęśliwy dom i towarzyszy influencerom w podróżach. Jednak moment ich pierwszego spotkania budzi grozę.
Pewna kobieta z USA upatrzyła sobie w jednym ze schronisk nie lada kociaka. Patches skradł serca internautów ze względu na spore rozmiary. Jednak ostatecznie to nie powód do robienia maślanych oczu na widok czworonoga, a raczej do zmartwień. Z otyłością nie ma żartów, dlatego kot przeszedł na dietę. Towarzyszyć mu będzie nowa właścicielka.
Psy i koty to najczęściej wybierane zwierzęta domowe, zwłaszcza przez rodziny, które mieszkają w miastach. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na takie zwierzątko, czy to ze względu na alergie, czy np. z powodu lęku przed psami. Alternatywą dla osób, które bardzo chcą mieć jakieś zwierzę, może być fretka, potocznie zwana łasica domowa.
Myszy domowe i te żyjące na wolności odżywiają się podobnie. Są wszystkożerne, dlatego nie sprawiają właścicielowi żadnych problemów. Jakie jest popularne jedzenie dla myszy domowej?
Straszyk australijski, olbrzymi czy diabelski – którego powinien wybrać początkujący terrarysta? Jak wyglądają i czym żywią się te intrygujące owady? Jakie terrarium należy im zapewnić, decydując się na hodowlę domową straszyków?
Jakiego terrarium potrzebuje i czym go karmić?
Wiele osób wybiera partnera, kierując się przede wszystkim jego charakterem. Tymczasem w świecie zwierząt kluczowe znaczenie ma wygląd. Jakie tajemnice kryje intymne życie zwierząt? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo i współautor książki "Sekrety życia seksualnego zwierząt".
Koty to niezwykłe zwierzęta. Przyzwyczajone do wolności i niezależności niechętnie podporządkowują się człowiekowi. Mogą z nim jednak nawiązywać silną więź emocjonalną, co doskonale potwierdza felinoterapia. W przeciwieństwie do dogoterapii – jej reguły i zakres ustalane są przede wszystkim przez kota. To on decyduje, ile, co i komu przekaże od siebie.
Większość gatunków papug można trzymać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Przebywanie na świeżym powietrzu jest korzystne dla ptaków. Pomaga m.in. w regulowaniu procesu prawidłowego wypierzenia. Aby ptaki były bezpieczne, niezbędna jest woliera dla papug.
Nie każdy decyduje się na popularne zwierzęta domowe. Coraz więcej osób jest zainteresowanych egzotycznymi gatunkami i marzy o ich domowej hodowli. Miesięcznik Forbes sprawdził, jakie są najdziwniejsze zwierzęta domowe i okazało się, że niektórzy ludzie na własny użytek hodują niedźwiedzie, hipopotamy, małpy, a nawet rekiny. I choć akurat te dane dotyczą USA, w naszym kraju również można spotkać naprawdę nietypowe zwierzęta domowe.
Do czego służy i jaki wybrać?
Chomiki to niezwykle przyjazne, inteligentne i uporządkowane zwierzątka. Swoją klatkę dzielą na strefy – wydzielają sobie osobne miejsca na spiżarnię, toaletę i do spania. Domek dla chomika jest bardzo istotny, ponieważ zwierzę spędza w nim sporo czasu.
Patyczaki to bezkręgowce żyjące w terrariach. Żywią się roślinami i są bardzo spokojnymi owadami. Hodowla patyczaków nie jest skomplikowana, ale wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad.
Szczury są bardzo inteligentne i chętnie podejmują różne formy aktywności – zarówno poza klatką, jak i w niej. Zabawki dla szczura to ważna część wyposażenia klatki ogoniastego pupila. Powinny interesować i tym samym mobilizować zwierzę do ruchu.
Klatka dla papug powinna umożliwiać swobodne i komfortowe przemieszczanie się ptaka. Oprócz papużki klatka ma pomieścić akcesoria i zabawki, dlatego jej rozmiar powinien być dobrze przemyślany. O czym warto pamiętać przy wyborze klatki dla papugi?
Z roku na rok zwiększa się nasza wrażliwość wobec zwierząt. Nic więc dziwnego, że w okresie świątecznym wzrasta zainteresowanie zabawkami i smakołykami, które wręczamy naszym pupilom na Boże Narodzenie tak, jak pełnoprawnym członkom rodziny. Przedstawiamy pomysły na podarunki, z których ucieszy się każdy psiak.
Jak wykonać go samodzielnie?
Odpowiedź na pytanie, jak dobrze opiekować się chomikiem, wcale nie jest taka prosta. Jak każde zwierzę, ma on swoje własne wymagania, które trzeba spełnić, by był zdrowy i szczęśliwy. Dowiedz się, jak właściwie należy się nim zajmować.
"Ludzie pytają, czy mogą spocząć obok swojego przyjaciela".
Dlaczego nie wolno tego robić?
Koty z reguły nie lubią się kąpać. Raczej unikają wody, choć zdarzają się wyjątki, należą do nich przedstawiciele rasy bengalskiej, a także niektóre domowe mruczki. Do takiej kąpieli trzeba się dobrze przygotować. Należy przede wszystkim wybrać odpowiedni szampon dla kota.
Do nietypowego znaleziska doszło w miejscowości Załęcze w województwie dolnośląskim. Podczas jesiennej wyprawy do lasu grzybiarz znalazł niebezpiecznego drapieżnika. Sprawą zajęła się policja.
Okres cieczki u suki jest dużym wyzwaniem dla jej opiekunów. Oprócz oczywistej rzeczy, jaką jest dbanie o brak kontaktu z psem, dochodzi element higieny. Suki krwawią przez cały okres cieczki, najobficiej przez pierwsze 9 dni. Pierwsza cieczka pojawia się między 7 a 20 miesiącem życia i od tego momentu ma miejsce w miarę regularnie, co pół roku. Aby zadbać o czystość mieszkania, najlepiej zaopatrzyć się w specjalne majtki dla psa na cieczkę.
Po jakim czasie szczenięta otwierają oczy i w jaki sposób należy się nimi opiekować? Warto poznać najważniejsze informacje dotyczące rozwoju zwierząt w pierwszych tygodniach życia.
Dean Nicholson jest zapalonym podróżnikiem, który przemierza świat na rowerze. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że w wyprawach towarzyszy mu kotka Nala. Jak to się stało, że wspólnie zwiedzają świat?
Każdy, kto zdecydował się przygarnąć świnkę morską, może się zdziwić, jak nieufne i wystraszone jest to zwierzę. Piszczy, chowa się w kąt, a nawet niekiedy drży ze strachu, jeśli tylko włożymy rękę do akwarium. Czują się bezbronne, dlatego okazują strach i brak zaufania. Jak oswoić świnkę morską? To złożony proces, który wymaga czasu, cierpliwości i pracy.
Justyna Majcher kocha zwierzęta. Od pięciu lat mieszka w jednej ze świętokrzyskich wsi, gdzie otworzyła hodowlę kóz. Kto zaszczepił w niej miłość do natury i zwierząt? Czy nie tęskni za wielkomiejskim życiem?
Coraz częściej w mieszkaniach mamy nie tylko psy, koty czy papugi, ale też świnie i kury. Jakie zwierzaki możemy trzymać w naszych czterech ścianach? Co zrobić, gdy przeszkadza nam zwierzątko sąsiada? O tym rozmawialiśmy z radcą prawnym Przemysławem Ligęzowskim.
Psi fitness raczej kojarzy się z bieganiem po parku czy lesie i aportowaniem patyka. Tymczasem np. w Warszawie są specjalne miejsca, w których pupil może zrobić porządny trening. Jak wyglądają zajęcia fitness dla psów i dlaczego zwierzak powinien na nie chodzić? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Justyną Piesiewicz, szkoleniowcem i instruktorką psiego fitnessu.
Wielu właścicieli młodych psów zadaje sobie pewnie pytanie, jak nauczyć szczeniaka sikać na matę. Najważniejsze są przede wszystkim konsekwencja, upór i cierpliwość. Przydatna może okazać się także higieniczna mata dla szczeniaka do nauki czystości.