Po ilu dniach szczeniaki otwierają oczy? Fakty i mity

Szczeniak i dorosły pies
Vesnaandjic/Getty Images
Źródło: E+
Po jakim czasie szczenięta otwierają oczy i w jaki sposób należy się nimi opiekować? Warto poznać najważniejsze informacje dotyczące rozwoju zwierząt w pierwszych tygodniach życia.

Wielu opiekunów zastanawia się, kiedy szczenięta otwierają oczy. Obserwacja zwierzęcych zachowań jest bardzo ważna, ponieważ wspomaga ich prawidłowy rozwój. Jest to szczególnie istotne w przypadku młodych piesków, które wymagają wyjątkowej opieki.

Kiedy szczeniaki otwierają oczy i jak się nimi opiekować?

Posiadanie zwierząt to duża odpowiedzialność. Przed decyzją o adopcji lub kupnie psa warto zrobić rozeznanie, w jaki sposób należy opiekować się czworonogiem i jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Przyszły opiekun powinien wiedzieć nie tylko, w jaki sposób karmić młode, ale również po ilu dniach szczeniaki otwierają oczy. Każda informacja może się okazać na wagę złota, ponieważ w niektórych przypadkach pewne nieprawidłowości mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu zwierzęcia. Trzeba umieć odpowiednio reagować i wiedzieć, co w danej sytuacji zrobić, zwłaszcza że młode pieski wymagają wyjątkowo dużej uwagi. Dlatego warto poznać najważniejsze informacje związane z rozwojem małych zwierząt.

Wiedza o tym, kiedy szczeniaki otwierają oczy, to za mało. Bardzo ważne są umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, szczególnie gdy pod opieką są nie tylko młode pieski, ale również ich matka. W takich przypadkach niezbędne może się okazać zaangażowanie nawet kilku osób. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ opieka często jest bardzo czasochłonna. Psiej rodzinie należy zapewnić przede wszystkim odpowiednie warunki. Suczka musi mieć spokój i dobrze przystosowane pomieszczenie, w którym będzie czuła się bezpiecznie. Bardzo ważna jest także zbilansowana dieta mająca wpływ na karmienie młodych.

Warto pamiętać, żeby maluszki cały czas były przy matce, ponieważ to wspomaga ich prawidłowy rozwój. W momencie narodzin są one całkowicie głuche i ślepe, ale mają zdolność wyczuwania ciepła oraz wykształcony odruch ssania. Choć są wtedy zupełnie nieporadne i niesamodzielne, potrafią pełzać i szybko przybierają na wadze. Opiekun musi dobrze je obserwować, dbając o czystość w ich legowisku i jego otoczeniu. Małe pieski, które mają rodzeństwo, bardzo lubią spać obok siebie, przy matce. Dlatego należy pilnować, aby suczka nie przygniotła któregoś z młodych.

Po upływie około dwóch tygodni pieski są bardziej ruchliwe i łatwo zaobserwować, po jakim czasie szczenięta otwierają oczy. Dzieje się to zazwyczaj około dziesiątego dnia od narodzin i oznacza, że młode wchodzą w kolejny etap rozwoju. Choć zaczynają już widzieć, to zdolność rozpoznawania kształtów nabywają między drugim a trzecim tygodniem życia. W podobnym czasie zwierzęta zaczynają również słyszeć. Jest to sygnał dla opiekunów, aby zadbali o dodatkową stymulację rozwoju piesków. To niezwykle ważne, ponieważ w tym czasie są one wyjątkowo wrażliwe na dotyk. To idealny moment, aby przygotować je na doświadczanie nowych bodźców, takich jak trzymanie na rękach czy głaskanie.

Co dalej, kiedy szczenięta otworzą oczy?

Kiedy szczeniaki otworzą oczy, zaczynają więcej się poruszać. Mogą więc zdarzać się wywrotki i opiekunowie powinni być na to wyczuleni. To również czas zabaw z rodzeństwem i poświęcenia im większej uwagi. Na tym etapie rozwoju pieski coraz bardziej przypominają dorosłe osobniki, zarówno pod względem budowy ciała, jak i wykształconego uzębienia. Należy więc uważać, aby pieski podczas zabawy wzajemnie się nie pogryzły. Jest to szczególnie istotne, ponieważ takie zachowanie może determinować przyszłe reakcje wobec innych zwierząt.

Poza wiedzą o tym, kiedy szczenięta otwierają oczy, bardzo ważna jest również ich ciekawość świata, która wykształca się około czwartego tygodnia życia. To doskonały czas na przyzwyczajanie piesków do głaskania i pieszczot. Maluchy zaczynają reagować na dotyk, szczekając, machając ogonkiem, a nawet warcząc, co jak najbardziej jest dobrą oznaką. Opiekun musi również pamiętać o odpowiednim karmieniu, zapewnieniu czystości w legowisku i ciągłym okazywaniu czułości młodym. To sprawi, że zwierzęta będą w przyszłości czuć się pewniej i bezpieczniej.

Kiedy szczenięta otworzą oczy, zaczyna się przygoda!

Po upływie pierwszych tygodni od momentu, kiedy szczeniaki otworzą oczy, zaczyna się najprzyjemniejszy etap rozwoju tych zwierząt. Pieski są już wystarczająco duże i zwinne oraz mają w pełni wykształcone zmysły słuchu i wzroku. Wtedy nabywają zdolności szybkiego uczenia się oraz potrafią się skupić na konkretnej czynności. Nic dziwnego, że większość czasu zajmują im zabawa i potrzeba kontaktu z ludźmi. Opiekunowie muszą zadbać o to, aby szczeniaki jak najczęściej z nimi przebywały i żeby ich ciekawość świata była zaspokajana. Należy również przypilnować, by pieski nie miały styczności z nieznanymi przedmiotami lub innymi zwierzętami, ponieważ na tym etapie rozwoju może to być dla nich niebezpieczne.

Zobacz wideo: Jak dobrze wychować szczeniaka?

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości