Straszyki – terrarium, żywienie. Jakie odmiany dla początkujących terrarystów?

Straszyk
Straszyki - jak je hodować?
Źródło: Mark Newman/Getty Images
Straszyk australijski, olbrzymi czy diabelski – którego powinien wybrać początkujący terrarysta? Jak wyglądają i czym żywią się te intrygujące owady? Jakie terrarium należy im zapewnić, decydując się na hodowlę domową straszyków?

Straszyki to owady chętnie hodowane w terrarium. Spotykane są w wielu odmianach, które w większości pochodzą z obszarów tropikalnych i subtropikalnych. Kilka gatunków spotkać można też na południu Europy. Straszyki należą do zwierząt roślinożernych, których dieta opiera się na liściach roślin drzewiastych. Prowadzą nocny tryb życia. Potrafią upodabniać się do otoczenia, przypominając czasem patyk lub gałązkę. W dzień zastygają na wiele godzin, nocą poruszają się w celu poszukiwania pokarmu, miejsca do linienia lub partnera do rozrodu. Są doskonałym zwierzęciem dla osób, które nie oczekują od pupila chęci przytulenia czy głaskania, ale lubią podglądać zachowania nietypowych owadów.

Zwierzęta

Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Wygląd straszyków

Straszyki to owady o przeobrażeniu niezupełnym, co oznacza, że ich postać larwalna przypomina postać dorosłą. Osobniki dorosłe mają zazwyczaj skrzydła rozwinięte i to głównie odróżnia ich od postaci larwalnej. Ciało składa się z głowy, tułowia, odwłoku i trzech par odnóży.

Na głowie umiejscowione są czułki. Straszyki mają parę oczu złożonych. Odżywiają się poprzez aparat gębowy gryzący. Ich tułów składa się z trzech segmentów, a z każdego odchodzi para kończyn. Z drugiego i trzeciego segmentu tułowia wykształcają się skrzydła, które zależnie od odmiany straszyka, pełnią funkcję lokomocyjną, odstraszającą i ochronną. W spiczasto zakończonym odwłoku znajduje się większość narządów wewnętrznych straszyków. Barwa ciała zależy od odmiany lub zdolności mimetycznych, czyli upodabniania się do otoczenia, jak w przypadku straszyka australijskiego, bądź samic straszyka filipińskiego. Straszyki wzrastają, zrzucając stary pancerz, czyli liniejąc.

Terrarium dla straszyków

Terrarium dla straszyka powinno być dopasowane do ilości osobników w hodowli oraz do ich wielkości, która jest zależna gatunkowo. Najlepiej przyjąć, że terrarium powinno być 3–4 razy wyższe niż długość ciała największego osobnika, a szersze 2 razy. Taka przestrzeń to optymalne warunki do wspinania się i linienia. Niezbędnym wyposażeniem terrarium są łodygi, gałęzie, kora drzew, które będą imitować naturalne warunki życia owadów. Należy pamiętać o właściwej wentylacji zbiornika. Terrarium powinno mieć otwory na dole ścianek i zostać zabezpieczone siatką od góry. Siatka będzie wykorzystywana również do poruszania się straszyków. Istotna w prawidłowym rozwoju tych tropikalnych owadów jest właściwa wilgotność powietrza. Aby uzyskać najbardziej zbliżoną do naturalnych warunków, należy terrarium często zraszać wodą i wyłożyć je wilgotnym podłożem, takim jak ziemia, torf, ręczniki papierowe lub substrat kokosowy, co zapewni stałe parowanie wody.

Zamiast terrarium można również wykorzystać duże akwarium wykończone siatką u góry. Straszykom w terrarium należy zapewnić odpowiednią temperaturę, która zależy od odmiany. Większość z nich dobrze się czuje w temperaturze 18–25 st. C. Jednak ciepłolubne gatunki będzie trzeba docieplać żarówką lub matą grzewczą.

Co jedzą straszyki?

Większość gatunków straszyków żywi się liśćmi jeżyn, malin i róży. Mogą też gustować w liściach dębu, bluszczu, leszczyny, morwy, truskawki, poziomki i eukaliptusa. Warto jednak przed zakupem danego gatunku dowiedzieć się, jaki pokarm należy mu zapewnić. O ile latem nie powinno być problemów ze zdobyciem pożywienia dla straszyków, o tyle na zimę lepiej zabezpieczyć się w zamrożone porcje liści dla owadów.

Straszyki – hodowla

Straszyki najlepiej kupić od hodowcy, który powinien udzielić informacji, w jakich warunkach owady były trzymane i jakie należy zapewnić im u właściciela. Owady te można też nabyć w niektórych sklepach zoologicznych. Warto wiedzieć, że straszyki żyją średnio 6–18 miesięcy po ostatniej wylince.

Na początek warto wybrać gatunek straszyków, który będzie łatwiejszy w utrzymaniu, np. straszyk australijski czy straszyk diabelski. Takie straszyki nie powinny sprawiać problemów początkującemu hodowcy. Warto również zastanowić się, czy do owadów będą miały dostęp dzieci, gdyż niektóre gatunki bronią się przed zagrożeniem, np. przy pomocy drażniącego spreju wystrzeliwanego nawet na kilkanaście centymetrów lub kolców na tylnych kończynach. Z tego względu straszyków olbrzymich czy nowogwinejskich dzieci nie powinny brać na ręce. Natomiast w przypadku straszyka plującego uważać powinni wszyscy, ponieważ owad tego gatunku wydziela ochronną ciecz, która może spowodować ślepotę trwającą kilka godzin. Straszyk plujący to zdecydowanie owad dla hodowców doświadczonych.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Mark Newman/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości