Łasica domowa czy fretka domowa? Charakterystyka zwierzęcia

łasica
Łasica - co warto wiedzieć o tym zwierzęciu?
Źródło: Schaef1/Getty Images
Psy i koty to najczęściej wybierane zwierzęta domowe, zwłaszcza przez rodziny, które mieszkają w miastach. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na takie zwierzątko, czy to ze względu na alergie, czy np. z powodu lęku przed psami. Alternatywą dla osób, które bardzo chcą mieć jakieś zwierzę, może być fretka, potocznie zwana łasica domowa.

Łasica domowa to tak naprawdę fretka domowa (zwana też po prostu fretką). Należy ona do niewielkich drapieżników z rodziny łasicowatych. Najczęściej jest to udomowiony tchórz zwyczajny lub tchórz stepowy. Z łasicą, tak jak z psem czy kotem, można spacerować, jeśli posiada się odpowiedni sprzęt. Podróżując, warto jednak zwrócić uwagę, czy docelowy kraj, do którego się wybieramy, pozwala na wwożenie i hodowlę fretek (np. w Portugalii jest całkowity zakaz posiadania tego zwierzęcia).

Zwierzęta

Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Jak wygląda łasica domowa?

Łasica domowa, czyli inaczej fretka domowa, to silnie dymorficzny gatunek. Oznacza to, że samce i samice w znaczny sposób różnią się od siebie wyglądem (w przypadku tego gatunku samiec jest nawet dwa razy większy od samicy). Dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj pełny rozmiar, gdy mają rok. Długość ciała samic osiąga około 33 centymetrów, a samców do 41 centymetrów. Do tej wartości należy doliczyć również długość ogona, czyli około 7,6–10 centymetrów. Waga fretek wynosi około 1 kilograma w przypadku samic, a nawet do 3 kilogramów u samców. Udomowione i poddane sterylizacji fretki żyją około 6–15 lat. Pierwotnym umaszczeniem łasicy domowej było ciemne ubarwienie, jednak w wyniku hodowli tego zwierzęcia powstały nowe odmiany kolorystyczne. Ruja u samic pojawia się cyklicznie między marcem a sierpniem, a ruja samców między grudniem a lipcem. Zapłodniona samica jest w ciąży około 40–42 dni, a w jednym miocie ma najczęściej nawet 15 młodych. Młode łasice są ślepe, dopiero około 5 tygodnia życia zaczynają otwierać oczy.

Czym karmi się fretkę?

Fretki, czy też łasice domowe, są zwierzętami mięsożernymi. Najchętniej jedzą owady, płazy oraz niewielkie gryzonie czy ptaki. Osoby, które decydują się na hodowlę fretki w domu, nie muszą martwić o pozyskiwanie pożywienia dla pupila, ponieważ w sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele gotowych karm dla łasic domowych. Jeśli niespodziewanie zabraknie nam pokarmu dla fretki, a sklepy zoologiczne są zamknięte lub nie ma ich w pobliżu, najlepiej kupić wysokogatunkową karmę dla kota. Fretki lubią mokrą kocią karmę, chętnie jedzą również karmę suchą oraz przysmaki dla kotów. Dietę fretek warto wzbogacić również o ryż i warzywa (sprawdzą się papryka oraz świeży ogórek).

Jak zachowuje się łasica w domu?

Fretki wiele czasu w ciągu doby poświęcają na sen (śpią nawet 18 godzin). Najbardziej aktywne są o świcie i zmierzchu. Fretki w naturze lubią spać w zamkniętej przestrzeni, dlatego warto pomyśleć o domku do spania w klatce zwierzęcia. Łasice domowe uwielbiają się wspinać, dlatego warto zaopatrzyć klatkę również w hamak albo zabawki umożliwiające wspinanie się. Zwierzęta te uwielbiają towarzystwo, dlatego warto rozważyć zakup dwóch fretek. Podczas nieobecności człowieka w domu mogą rozrabiać, dlatego lepiej nie zostawiać ich biegających bez nadzoru po mieszkaniu. Najlepiej zamykać je w klatce na czas wyjścia z domu. Pamiętać należy, że fretki mają wokół odbytu gruczoły zapachowe, którymi znaczą teren. Do znaczenia mogą używać również moczu, co może powodować problemy z utrzymaniem czystości w domu, w którym mieszka fretka.

Łasica domowa okazuje ekscytację, wykonując wówczas tzw. łasiczy taniec wojenny, polegający na następujących po sobie seriach skoków przy nastroszonej sierści. Fretka wyraża wówczas swoją radość i zaprasza człowieka do zabawy, co może być mylone z agresją. Złość łasicy domowej najłatwiej poznać po prychaniu i piszczeniu.

Jak pielęgnować fretkę?

Jednym z najważniejszych punktów opieki nad zwierzęciem dowolnego gatunku jest zadbanie o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Warto zabezpieczyć kable w mieszkaniu, a także balkon, żeby pupil nie wypadł przez szczeliny między barierkami. Wybierając smycz i szelki do wyprowadzania fretki na zewnątrz, najlepiej zapoznać się z opiniami produktów, żeby wybrać takie, z których zwierzę nie będzie mogło się nieoczekiwanie uwolnić. Należy pamiętać o regularnych, corocznych szczepieniach fretki przeciwko wściekliźnie oraz nosówce. Fretki samodzielnie dbają o swoje futro, jednak można im w tym pomóc, wyczesując włosy szczotką z miękkim włosiem. Warto regularnie odwiedzać weterynarza w celu przycięcia pazurów – można również poprosić go o instruktaż, żeby wykonywać ten zabieg w domu. Należy regularnie czyścić kuwetę, miski, a także prać ręczniki i miękkie posłania, na których śpią zwierzęta.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Schaef1/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana