Styl życia

Błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych. Czego nie należy robić?

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin doniczkowych jesienią i zimą

Kwiaty i rośliny doniczkowe są piękną ozdobą domu. Zielone liście ożywią każde pomieszczenie i sprawią, że będzie bardziej przytulne. Jednak zbyt ciepła temperatura, brak światła lub nieumiejętne podlewanie mogą sprawić, że liście zaczną żółknąć i stracą swój urok. Jak tego uniknąć?

Błędy w pielęgnacji roślin

Florystka Anna Wojtala opowiedziała w Dzień Dobry TVN, jakie błędy najczęściej popełniamy w pielęgnacji roślin w domu.

- Przede wszystkim musimy zacząć od tego, że mamy bardzo sucho w mieszkaniach zimą, ponieważ włączamy kaloryfery i one powodują, że mamy suche powietrze i jest bardzo ciepło. Rośliny zimą przechodzą w taki stan uśpienia, spoczynku, więc wcale nie powinny mieć ciepło, powinny być w niższej temperaturze - zauważyła Wojtala.

Co zrobić, gdy na roślinie pojawi się żółty liść? Zdaniem florystki, należy go oderwać. - Dzięki temu roślina nie będzie się na nim skupiała. Liście żółkną, ponieważ m.in. jest za suche powietrze. Możemy ustawić rośliny na podstawce, która będzie wypełniona kamyczkami, zalać je wodą i dzięki temu wokół rośliny będzie inny mikroklimat. Absolutnie nie stawiajmy roślin przy kaloryferach - podkreśliła Anna Wojtala.

Ponadto zimą nie powinniśmy stosować nawozów. - Rośliny teoretycznie mają odpoczywać, więc nie powinniśmy ich nawozić. Od października do marca lepiej je sobie darować, żeby nie przyspieszać wzrostu. Zrezygnujmy również z przesadzania, bo to też sprawi, że rośliny będą chciały coraz bardziej się rozwijać - podpowiedziała florystka.

Jak dbać o rośliny doniczkowe?

Jesienią i zimą szybko robi się ciemno, przez co do pomieszczeń wpada bardzo mało naturalnego światła. To może zaszkodzić roślinom, więc w tym okresie lepiej postawić je bliżej okien.

- Np. na parapetach, nieco dalej od grzejników. Z drugiej strony nie stawiajmy roślin w przeciągu przy drzwiach balkonowych, bo fikus może się przeziębić i zrzuci wszystkie liście. Paprotki też nie lubią przeciągów - wskazała specjalistka.

Co zrobić, gdy zdarzy się, że przesuszymy roślinę? - Kiedy mamy taki wiór w doniczce, to lejemy bardzo dużo wody. To kolejny błąd, ponieważ ta woda przecieknie przez doniczkę i nie napoi rośliny. Lepiej przesuszoną roślinę wstawić do miski z wodą, niech sama się od dołu napije. A jeśli mamy przelaną roślinę, to należy ją przesadzić, by nie zgniły korzenie - podpowiedziała Anna Wojtala.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości