Na tropie głuszca. Dlaczego tych ptaków w Polsce jest coraz mniej?

DD_20211011_Gluszec_REP
Na tropie głuszca…
Źródło: Dzień Dobry TVN
Głuszce to ptaki, których w Polsce jej coraz mniej. Przywracaniem populacji, a także ratowaniem chorych czy zranionych zwierząt zajmują się pracownicy Nadleśnictwa Wisła. Jak pomagają tym niezwykłym ptakom? Skąd wzięła się ich nazwa? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Co warto wiedzieć o głuszcach?

Głuszce to największe i obecnie najrzadziej występujące kuraki w Polsce. Pracownicy Nadleśnictwa Wisła starają się przywrócić populację tych ptaków. - W połowie XX wieku populacja tych ptaków zaczęła mocno spadać. Głuszce polują przede wszystkim na łąkach. Niestety w tamtym czacie takie obszary zaczęły być zalesiane. Do tego zagrażają im drapieżniki takie jak lis czy kuna - tłumaczy w rozmowie z naszą reporterką Dominik Niemczyk z Nadleśnictwa Wisła.

A skąd wzięła się nazwa ptaka? - Okres godowy u głuszców zaczyna się od wykonania pieśni, która składa się z czterech aktów. Są to klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. Podczas tej ostatniej części głuszec głuchnie. Na trzy-cztery sekundy ptak dosłownie traci słuch - wyjaśniał specjalista.

Ile głuszców udaje się uratować?

Aby przywrócić populację głuszców na terenie nadleśnictwa powstały specjalne woliery hodowlane. - Mieszkają w nich zarówno samce, jak i samice. Po złożeniu jaj i pojawieniu się młodych - wychowujemy je, a ja następnie - na przełomie sierpnia i września - wypuszczamy na wolność, do naturalnych siedlisk głuszca - opowiadał Dominik Niemczyk. Warto dodać, że młode ptaki zaczynają samodzielne życie już po ukończeniu trzech miesięcy, a po roku są już gotowe do tego, aby wydać swoje własne potomstwo.

Każdego roku na wolność trafia osiemdziesiąt ptaków, część z nich zostaje na terenie Nadleśnictwa Wisła, a inne są wywożone do innych regionów Polki. - Zwierzęta trafiają m.in. w okolice Starego Sącza oraz na Dolny Śląsk, bo na tych obszarach także chcemy przywrócić populację tych ptaków - podkreślił nasz rozmówca.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości