Zabawne zachowania zwierząt, które mogą świadczyć o chorobie. Nie bagatelizuj ich

Pies wyglądający spod firanki
Śmieszne zachowania zwierząt, które świadczą o chorobie
Źródło: Israel Sebastian/Getty Images
Tańczące i ganiające za własnym ogonem psy, koty robiące "facepalma" o ścianę, to obrazy, które wielu rozśmieszają. Niestety najczęściej są to objawy poważnych chorób lub zaburzeń. Sprawdź jakich zachowań u zwierząt nie wolno bagatelizować.

Wielu właścicieli zwierząt domowych nie zdaje sobie sprawy, że zabawne zachoewania ich czworonożnych przyjaciół mogą świadczyć o poważnych chorobach.

Tańczące psy - choroba tańczących dobermanów, czyli miopatie

Miopatie są to choroby, które dotykają mięśnie szkieletowe zwierząt. Ich objawem mogą być charakterystyczne taneczne ruchy, sztywny chód, uogólniona słabość mięśniowa, bóle mięśniowe, przerosty lub zaniki mięśni, ograniczona ruchomość stawów, a także ogólna nietolerancja wysiłku. Choroby te mogą być wrodzone lub mieć charakter wtórny, np. nabyte w wyniku chorób metabolicznych lub nowotworowych.

Choroba ta szczególnie często dotyka dobermany, labradory i retrivery. U wymienionych ras najczęściej występuje wrodzona, czyli pierwotna forma tej choroby.

Ganianie własnego ogona, lizanie, drapanie i zoomies - mogą świadczyć o nerwicy

Znaczna część zwierząt, nawet w wieku dorosłym wciąż gania za własnym ogonem czy ma okresowe napady energii popularnie nazywane zoomies. Zachowania te nie są niczym niepokojącym, dopóki nie zaczynają powtarzać się zbyt często. Podobnie wygląda sprawa z lizaniem się i drapaniem, zarówno psów, jak i kotów. Jest to czynność fizjologiczna, a zatem naturalna, jednak wykonywana często i kompulsywnie powinna zastanowić opiekuna.

Wszystkie wymienione wyżej zachowania mogą świadczyć o tym, że zwierzak cierpi na nerwicę natręctw. Jej przyczyną często jest stres, który może być związany, np. z przeprowadzką, nowym domownikiem (dzieckiem lub innym pupilem), ale też wieloma innymi. W takich sytuacjach należy udać się na konsultację do weterynarza - zwłaszcza, jeśli zwierzę w wyniku drapania lub lizania robi sobie krzywdę, np. robi sobie rany, wylizuje sierść aż do powstawania w niej ubytków.

Kiwające się koty - zespół przedsionkowy

Na pierwszy rzut oka "pijany" krok kota może śmieszyć. Jednak w rzeczywistości jest to objaw zespołu przedsionkowego, w którym dochodzi do zaburzenia najważniejszego ośrodka równowagi u naszego pupila. Innymi objawami są: trudności w stawianiu kroków, oczopląs, otępienie umysłowe, a także przesadnie długie kroki, całkowita utrata równowagi i wiele innych.

Zespół przedsionkowy sam w sobie nie jest chorobą, to zespół objawów, który może świadczyć m.in. o różnych infekcjach. Jeśli zauważy się któryś z nich, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Dlaczego zwierzę opiera głowę o ścianę?

Z angielskiego zjawisko to nazywane jest head pressing.. Jest ono najczęściej objawem odczuwania bólu przez pupila, który z kolei może być wynikiem wielu chorobach, np. nowotworów lub zbliżającego się udaru. Nie wolno go bagatelizować - trzeba jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.

Zobacz wideo: Zwierzęta o niezwykłych talentach

DD_20211004_Zwierzeta_REP
Zwierzęta o niezwykłych talentach
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!