Zwierzęta

Rajskie ptaki i największy gołąb świata we Wrocławskim zoo

Zwierzęta

Autor:
Sylwia
Wołoch
Reporter:
Robert Stockinger
Źródło:
Dzień Dobry TVN
O czym śpiewają rajskie ptaki?

We Wrocławskim zoo znajduje się wiele gatunków ptaków, które najchętniej nie wychodziłyby z kąpieli. Ptaszarnia jest tam jednym z najstarszych budynków zoo, mającym ponad 150 lat, który niedawno został odrestaurowany. Opiekunem ptaszarni jest Krzysztof Kałużny, który w programie opowiedział o kilku ciekawych okazach.

Ptaszarnia we Wrocławskim zoo

Znajdują się tam między innymi papugi Ary szafirowe – endemity z Boliwii, bardzo mocno zagrożone w środowisku naturalnym. Pozostało ich około 300-400. Kałużny zaznacza, że ptaki te są bardzo ciekawe – szczególnie samiec, który uwielbia się pokazywać.

Najbardziej o czystość dba Czarownik – a szczególnie samiec, specyficznie ubarwiony, by zachęcić swoją samicę do kopulacji. Regularnie się kąpie, by być jak najbardziej atrakcyjny dla samic.

- On musi być tą stroną, która się pokazuje - ja jestem piękny, ty mnie wybierz. Dlatego on bardzo dba o tą czystość – wyjaśnia opiekun ptaszarni.

W kolejnym odwiedzonym z kamerą pomieszczeniu znajdowały się Cudokaczki. Są one mniejsze od kaczek, które znamy, samiec wygląda zupełnie inaczej, samica oczywiście też. Samiec w tym gatunku także jest stroną, która ma pokazać się przed partnerką, by zostać wybrany.

Największy gołąb świata we Wrocławskim zoo

Koroniec plamoczuby, zwany największym gołębiem świata lub Korońcem św. Wiktorii wyglądem przypomina pawia lub innego okazałego, kolorowego ptaka. Choć zwierzęta te rzadko kojarzone są z gołębiami, Krzysztof Kałużny żartuje, że kromkę chleba wrzuconą do klatki byłyby w stanie zarzucić sobie na szyję, a na parapecie – założyć gniazdo.

Jak wyjaśnia Krzysztof Kałużny, świadczy to o tym, że są to po prostu gołębie – blisko spokrewnione z tymi, które widujemy na co dzień.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Autor:Sylwia Wołoch

Reporter: Robert Stockinger

Źródło: Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości