Styl życia

Tadeusz Ptak prowadzi ptasi azyl. "Nazwisko zobowiązuje mnie do opieki"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Izabela Kaczyńska
Pan Ptak

Tadeusz Ptak jest hodowcą ptaków i prowadzi dla nich azyl. Od dzieciństwa interesował się skrzydlatymi stworzeniami i opiekował się nimi. Pasja stała się jego pracą, a obecnie ma u siebie ponad 300 zwierząt.

Pan Ptak i jego ptasi przyjaciele

Ptaki w rodzinie pana Tadeusza hoduje się od pokoleń. Były to głównie gołębie i kury, natomiast on sam najbardziej interesuje się ptactwem wodnym.

- Miłość do ptaków u mnie najprawdopodobniej została wyssana z mlekiem matki. Mając 2-3 lata już jakiegoś ptaszka musiałem mieć w ręce. Można było go przytulić, dzióbka dać. W szkole podstawowej miałem przezwisko "gąska". Jak byłem na studiach, pani w dziekanacie wypełniała dokumenty, zapytała o nazwisko panieńskie matki. Mówię: "Wróbel, a ja się nazywam Ptak". To nazwisko zobowiązuje mnie do opieki i do hodowli - powiedział Tadeusz Ptak w Dzień Dobry TVN.

Od 2 lat prowadzi azyl dla ptaków, ale ich opiekunem jest właściwie od zawsze. - Hoduję te ptaki z ciekawości, żeby zobaczyć, jak się rozmnażają, kiedy gniazdują, ile jaj składają i taką obserwację prowadzę - przyznał pan Ptak.

Pasja z pokolenia na pokolenie

Aktualnie Tadeusz Ptak ma u siebie ponad 300 skrzydlatych przyjaciół i bardzo dużo pracy, w której pomaga mu sąsiad i wielki pasjonat, pan Jurek.

- Jedni kolekcjonują znaczki, drudzy zbierają monety, a my hodujemy ptaki. Przyjeżdża jakiś ptaszek ranny, poszkodowany, to pan Tadek dzwoni i ja już jestem - przyznał Jerzy Woźniak, miłośnik ptaków, współpracownik pana Tadeusza.

W codziennej pracy panu Ptakowi towarzyszy również jego wnuk. - Dziadkowi pomagam mniej więcej od 3. roku życia. Dla mnie on jest wzorem do naśladowania. Od małego chciałem być taki, jak dziadek, pomocny dla innych. Dziadek bezinteresownie jest w stanie pomóc każdemu człowiekowi, każdej istocie - podkreślił Mateusz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Izabela Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości