Łabędzie po przejściach znalazły azyl. Co zrobić, gdy widzimy ranne dzikie zwierzę?

Dzień Dobry TVN
Gdy widzimy poszkodowane zwierzę, należy reagować. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji udało się uratować łabędzie ze złamanymi skrzydłami. Nie wrócą już na wolność, ale będą pod świetną opieką specjalistów z mini zoo w Żywcu.

Łabędzie po przejściach

W Parku Zamkowym w Żywcu, nazywanym też Parkiem Habsburgów, znajduje się mini zoo. Mieszkają tam pawie, osły, daniele, kaczki, a od niedawna również i łabędzie po przejściach.

- Miały sporo szczęścia. Ucierpiały w wyniku złamania skrzydła. Ktoś je zauważył, poinformował nasz ośrodek. Dużo trudu musieliśmy włożyć, by je złapać, ponieważ ptak na wodzie porusza się bardzo szybko, musieliśmy też wchodzić na cienką warstwę lodu - powiedział w Dzień Dobry TVN Sławomir Łyczko z ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt w Bielsku-Białej.

- Niestety, skrzydła nie dało się złożyć, łabędź jako najcięższy ptak latający musi mieć bardzo dobre skrzydła, dlatego zdecydowaliśmy się na amputację. Ptak niestety nie może wrócić do swojego środowiska - podkreślił.

Na szczęście znaleziono łabędziom nowy dom. - Zrobiliśmy im specjalną platformę gniazdową. Jest to para, więc istnieje szansa, że doczekają się potomstwa - stwierdził Dawid Błoński, szef obiektu. - Ptaki, które są kalekie, na wolność wrócić nie mogą, dlatego myślę, że będziemy się starać, żeby w tym wielkim parku tworzyć enklawy, azyle i przyjmować wszystkie ptaki, które będą mogły spokojnie sobie żyć - dodał Błoński

Jak pomóc rannym dzikim zwierzętom?

W przypadku, gdy widzimy poszkodowane dzikie zwierzę, nie można pozostać obojętnym. Gdzie szukać pomocy?

- Można zadzwonić do gminy, do urzędu ochrony środowiska i zapytać, czy współpracuje z jakimś ośrodkiem rehabilitacji. Jeżeli jest to nagłe zdarzenie, można zadzwonić na policję lub pod numer 112. Służby powinny mieć informację, kto dla gminy świadczy takie usługi. Oprócz tego można kontaktować się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacji lub fundacją zajmującą się dzikimi zwierzętami - powiedział Sławomir Łyczko.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Justyna Piąsta

podziel się:

Pozostałe wiadomości