Wśród zwierząt trzymanych w domu oprócz kotów, psów czy chomików pojawia się także papuga falista. Te kolorowe, wesołe ptaki są wyjątkowo wdzięcznymi i mało wymagającymi towarzyszami. Odpowiednio pielęgnowane mogą żyć nawet 15 lat. To mały ptak, którego długość ciała wraz z ogonem nie przekracza 20 cm. W naturze papuga falista ma zawsze zielone upierzenie.
Klatka dla papug powinna umożliwiać swobodne i komfortowe przemieszczanie się ptaka. Oprócz papużki klatka ma pomieścić akcesoria i zabawki, dlatego jej rozmiar powinien być dobrze przemyślany. O czym warto pamiętać przy wyborze klatki dla papugi?
We wrocławskim ogrodzie zoologicznym znajduje się wiele gatunków ptaków, które najchętniej nie wychodziłyby z kąpieli. Ptaszarnia jest tam jednym z najstarszych budynków zoo, mającym ponad 150 lat, który niedawno został odrestaurowany. Opiekunem ptaszarni jest Krzysztof Kałużny, który w programie opowiedział o kilku ciekawych okazach.
Papuga nimfa to jeden z najczęściej wybieranych przez polskich hodowców gatunków. Decyduje o tym nie tylko ciekawy wygląd tego ptaka – występuje w różnych odmianach barwnych, ale również łatwość w hodowli i kontaktowość. Nimfy mogą mieszkać zarówno w wolierze wewnętrznej, jak i zewnętrznej, o ile jest ona zadaszona.
Papugi to bardzo mądre ptaki. Badania wykazują, że ich inteligencja jest na poziomie dwu- lub trzyletniego dziecka. Bardzo lubią się bawić. Jest to czynność wręcz niezbędna dla ich prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia. Zabawki dla papug to istotny element wyposażenia ich klatek.
Ile żyją papugi faliste? Najczęściej około 13 lat, ale odpowiednie warunki hodowlane mogą znacząco wydłużyć życie tych ptaków. Klatka dla papugi falistej dostosowana do jej potrzeb to jedna z kluczowych kwestii.
Co jedzą papugi? Papużki uwielbiają ziarna i nasiona, ale w ich codziennej diecie nie powinno też zabraknąć świeżych warzyw, owoców i liści. Pokarm dla papug powinien być urozmaicony i zbilansowany, tak by dostarczyć ptakom witamin, składników mineralnych i odżywczych. Dobrze karmione i traktowane z miłością papużki odwdzięczą się przywiązaniem do właściciela.
Kolorowa papuga Ara, która posłużyła za wzór wielu bajkom, to marzenie niejednego dziecka. Fascynację tym ptakiem przejawia także mnóstwo dorosłych. Powodem, dla którego wiele osób pragnie mieć ją pod swoim dachem, jest jednak nie tylko niezwykły wygląd papugi.
Papuga kakadu jest niezwykle inteligentna i towarzyska, jednak jej zakup należy odpowiednio przemyśleć. Ptak szybko przywiązuje się do człowieka, traktując go jako swojego partnera. Wyraża swoje emocje – od radości po złość czy nawet zazdrość. Papuga kakadu wymaga dużej i przestronnej klatki, odpowiedniego pożywienia oraz reguarego wymieniania wody na świeżą.
Andrzej Kosiorek to ptasi specjalista i twórca papuziej telewizji. U Olgi Borys mieszka JoJo (ostatnio zwany "Burkiem"), a Żaczek kiedyś zdecydował się "pomóc" Ewie Siedleckiej przy wywiadzie. Wszystkich naszych gości łączy jedno - kochają papugi. W naszym programie opowiedzieli, jak dbać o te piękne ptaki. Co należy wziąć pod uwagę zanim je przygarniemy?
Nasi prowadzący mają niemałą konkurencję. Pewna stacja zdobywa coraz większą popularność, bo ma gwiazdy, które są kolorowe, wygadane i w dodatku świetnie się prezentują. O jakim kanale mowa? I jak to się dzieje, że zwierzaki znakomicie się komunikują?
Wielobarwne papugi kojarzą się nam z dalekimi, ciepłymi i egzotycznymi krajami. W ostatnim czasie można je jednak zauważyć w polskich ogrodach. Skąd się tu wzięły i jak sobie radzą? Zapytaliśmy o to eksperta.
Mimo że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, papugi to bez wątpienia najlepsi partnerzy do rozmowy. Zobacz, jak wygląda codzienne życie z tak gadatliwymi pupilami.
W parku miejskim w Nysie na stałe zamieszkały aleksandretty obrożne. Ptaki czują się tam bardzo dobrze i już zaczęły wychowywać potomstwo. Gdzie naturalnie występują te papugi? Czy mieszkańcy Nysy chcą, aby się zadomowiły? A co o tym myślą ornitolodzy? Sprawdziliśmy to.
W Warszawie już niedługo zostanie otwarta papugarnia, w której zamieszka blisko 100 najróżniejszych papug. Odwiedził ją prezenter pogody Tomasz Zubilewicz. Jak go przyjęły? ;)
Okazało się, że papugi wcale nie mają ptasich móżdżków. Nie tylko potrafią powiedzieć coś do mikrofonu, ale także ustawić kamerę i ułożyć włosy. Przekonali się o tym: prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak i operatorzy ;)