Papuga Ara – co należy wiedzieć przed zakupem tego pierzastego pupila?

Papuga Ara
THEPALMER/Getty Images

Kolorowa papuga Ara, która posłużyła za wzór wielu bajkom, to marzenie niejednego dziecka. Fascynację tym ptakiem przejawia także mnóstwo dorosłych. Powodem, dla którego wiele osób pragnie mieć ją pod swoim dachem, jest jednak nie tylko niezwykły wygląd papugi.

Wyjątkowość papugi Ara polega także na tym, że ten oryginalny ptak potrafi się rumienić, a do tego naśladuje ludzką mowę. Trzeba przyznać, że takie umiejętności robią wrażenie. Ci, którzy planują jej zakup, powinni jednak wiedzieć, jakie warunki jej zapewnić, by dożyła nawet 50 lat.

Czym się charakteryzuje papuga Ara?

Jak wygląda papuga Ara? Cechą charakterystyczną jest kolorowe upierzenie, a także długi ogon, potężny dziób kształtem przypominający hak zazwyczaj koloru czarnego i szare łapy. Te tropikalne ptaki mogą osiągać nawet 95 centymetrów długości, a ich masa ciała może sięgać ok. 1700 gramów.

Gdzie żyje papuga Ara? Ten rodzaj ptaków występuje w Ameryce Południowej i Środkowej. Państwami, w których obserwuje się je najczęściej, są Argentyna, Brazylia, Kolumbia i Panama.

Papuga Ara odżywia się owocami, świeżymi liśćmi, nasionami, kwiatami, młodymi pędami oraz orzechami, a jej długość życia w stanie dzikim może wynosić nawet 65 lat. Wyróżnia się wiele gatunków tego rodzaju ptaka, a każdy z nich cechuje się innymi znakami szczególnymi. Dymorfizm płciowy u większości z nich jest jednak dla niewprawnego oka niemal niezauważalny.

Papuga Ara – rodzaje

Papuga Ara czerwona

Zamieszkuje Amerykę Środkową i uważana jest za najmniej narażony na wyginięcie gatunek . Jej cechą charakterystyczną jest upierzenie, w którym dominuje czerwień i mocny zakrzywiony dziób. Na ciele widoczna jest także barwa niebieska w okolicy kupra i nad ogonem. Na skrzydłach zaś ma żółty kolor. Jej rozpiętość skrzydeł to ok. 1 metr. Jest dość głośna i może donośnie piszczeć , co sprawia, że nie jest idealną kandydatką na domowego pupila.

Papuga ara ararauna (żółtobrzucha)

Występuje na terenach Ameryki Środkowej i Południowej, zamieszkując podmokłe rejony. Może mieć od 80 do 95 centymetrów długości. Posiada niebieskie zabarwienie na skrzydłach, ogonie, karku, grzbiecie i głowie oraz żołto-pomarańczowe na brzuchu, piersiach i w dolnej części skrzydeł i ogona. Papuga ararauna ma zielonkawe czoło i niemal gołe policzki, które pokrywają jedynie cienkie linie piór koloru czarnego.

Papuga Ara błękitna

Występuje na niewielkim obszarze Brazylii i jest zagrożona wyginięciem . Waży poniżej 1 kilograma, a jej ciało może dochodzić do 75 centymetrów długości. Można ją często pomylić z arą hiacyntową. Ta niebieska papuga Ara jest jednak sporo mniejsza. Niemal całe jej ciało pokrywa modre upierzenie. Wyjątkiem jest jaśniejsza głowa, a wokół oczu widać zabarwienie żółto-pomarańczowe.

Papuga Ara zielonoskrzydła

Występuje w Ameryce Południowej i Środkowej (m.in. nizinne tereny Wenezueli, wschodnie Peru, a także niziny Brazylii i Gujany). Posiada białe policzki z czerwonymi liniami piór, środkowa część grzbietu i skrzydła są zielone. Głowa szyja, kark i ogon mają kolor czerwony. Skrzydła na końcach są niebieskie. Może mieć do 95 centymetrów długości i osiągać wagę 1,7 kilograma.

Papuga Ara hiacyntowa

Zamieszkuje Amerykę Południową (tereny Boliwii i Paragwaju) i bytuje w tropikalnych lasach deszczowych i palmowych zagajnikach. Upierzenie ma w kolorze ultramaryny z płatem żółtej skóry na dolnej szczęce. Warto wiedzieć, że jest to największa z latających papug . Jej ciało może dochodzić do długości nawet 1 metra, a waga do 1700 gramów. Zalicza się ją do gatunków zagrożonych.

Hodowla papugi Ary

Gadająca papuga Ara jest ptakiem dość zaborczym i wymagającym, ale także niezwykle inteligentnym. Choć długo trzeba zabiegać o zdobycie jej zaufania, jest to gra warta świeczki. Oswojona papuga Ara w domu często domaga się towarzystwa i pragnie dużej ilości uwagi. Jeśli czuje się samotna, może manifestować swój smutek samookaleczaniem w postaci wyrwania sobie piór, a także stroszeniem się czy krzykiem. Podobnie reaguje, kiedy się nudzi, więc warto jej zapewnić w klatce jakieś zabawki.

Jakich warunków potrzebuje papuga Ara? Hodowla takiego ptaka w domu wymaga klatki sporych rozmiarów, co często jest dość trudne na małym metrażu, zwłaszcza w bloku. Minimalna powierzchnia klatki powinna wynosić 100 × 100 × 200 centymetrów. Na jej dnie należy umieścić żwirek kukurydziany, a w środku coś, na czym papuga mogłaby siedzieć oraz gałęzie i liście. Posiadacze domów mogą też pomyśleć o zbudowaniu dużej klatki dla ptaka na cieplejszy sezon, aby Ara mogła przebywać na świeżym powietrzu.

Jeśli chodzi o pożywienie, to najlepiej podawać jej profesjonalne mieszanki dostępne w sklepach zoologicznych. Taki pokarm jest dobrze zbilansowany i pełen niezbędnych witamin (zwłaszcza D i B). Do tego ptakowi można podawać owoce tropikalne takie jak banany czy pomarańcze, a także niektóre warzywa czy liście. Ary lubią także larwy owadów. Nie pogardzą też sporadycznie serwowanym jajkiem czy biszkoptami.

Zobacz też:

Zobacz wideo:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie