Papuga kakadu – hodowla w domu: żywienie, klatka, ciekawostki

Papuga kakadu
TomekD76/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Papuga kakadu jest niezwykle inteligentna i towarzyska, jednak jej zakup należy odpowiednio przemyśleć. Ptak szybko przywiązuje się do człowieka, traktując go jako swojego partnera. Wyraża swoje emocje – od radości po złość czy nawet zazdrość. Papuga kakadu wymaga dużej i przestronnej klatki, odpowiedniego pożywienia oraz reguarego wymieniania wody na świeżą.

Kakadu wytwarzają charakterystyczny pył, który rozprowadzają po swoim ciele w celach ochronnych. To głównie temu pudrowi zawdzięczają swoją barwę. Najpopularniejszym rodzajem jest biała papuga kakadu, ale istnieją również osobniki zabarwione na różowo, a nawet całkowicie czarne.

Papuga kakadu – charakterystyka gatunku

Kakadu to gatunek średniej wielkości papug, których naturalnym środowiskiem jest Australia, a w szczególności wschodnia część kontynentu. Ptaki zamieszkują głównie lasy, zarówno w strefach klimatycznych suchych, jak i wilgotnych. Posiadają na głowie charakterystyczny czub, który po rozłożeniu (zwykle w chwilach, gdy ptak przestraszy się) przypomina okazały parasol. Ze względu na kształt grzebienia jej angielska nazwa brzmi umbrella cockatoo. Biała papuga kakadu jest jednolita, jedynie jej wewnętrzna część skrzydeł jest lekko żółta i delikatnie błyszczy w trakcie lotu. Różowa papuga kakadu posiada z kolei ogon i skrzydła w szarym odcieniu, a brzuszek i połowa głowy (od czoła) jest w intensywnej różowej barwie.

Kakadu są przywiązane do miejsca swojego zamieszkania i nie migrują. Ich populacja jest wyjątkowo liczna i stabilna, choć przez wielu ptaki uznawane są za szkodniki, ponieważ w poszukiwaniu pożywienia niszczą uprawy roślin. Żyją w licznych grupach, nawet do setki sztuk. Zdarza się, że dzielą się na mniejsze gromady, ale zwykle tylko wtedy, gdy żerują. Wówczas część stada pozostaje na drzewach w roli wartowników, a pozostała część szuka jedzenia. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech kakadu jest ich hałaśliwość. Ptaki wydają głośne, niemalże ogłuszające dźwięki, rzędu nawet 135 decybeli.

Domowa hodowla papugi kakadu

Decydując się na hodowlę kakadu w domowych warunkach, przede wszystkim należy pamiętać, że ptak jest bardzo hałaśliwy i potrafi wydawać wyjątkowo głośne odgłosy, najczęściej w chwilach, gdy odczuwa stres, bądź gdy jego właściciel wychodzi z domu. Papuga kakadu wymaga więc stałego kontaktu z człowiekiem, do którego bardzo się przywiązuje, dlatego przygarniając ją pod swój dach, należy poświęcać jej dużo czasu. Brak stałego zainteresowania właściciela ptakiem może spowodować u niego nawet depresję, która najczęściej objawia się wyskubywaniem piór i okaleczaniem, co w bardzo skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci.

Ptaki są bardzo inteligentne, szybko się uczą, np. nowych słów czy różnego rodzaju sztuczek akrobatycznych. Ciekawą cechą gatunku jest okazywanie emocji – od radości po złość, a nawet zazdrość, w szczególności, gdy obok ukochanego właściciela pojawia się ktoś inny – wówczas mogą go traktować jako swojego rywala. Ptaki posiadają silne dzioby, dlatego w obcowaniu z nimi należy zachować ostrożność, aby uniknąć niepotrzebnego okaleczenia.

Wybierając kakadu jako towarzysza, należy również wziąć pod uwagę długość jej życia. Nie bez przyczyny uznawane są one za ptaki długowieczne, ponieważ, przy odpowiednich warunkach, mogą dożyć nawet 60 lat. Ciekawostką jest również fakt, że kakadu wytwarza pył, który będzie wyjątkowo niebezpieczny dla alergików, a dla osób ceniących porządek w domu – po prostu niekomfortowy.

Czym żywi się papuga kakadu?

Żywienie papug to jeden z najważniejszych aspektów, który warunkuje ich prawidłowy rozwój. Kakadu, jak większość przedstawicieli jej gatunku, je głównie: skiełkowane ziarna, nasiona i orzechy. Dietę ptaka można oczywiście rozszerzyć o owady oraz świeże owoce, ale należy pamiętać, aby regularnie oczyszczać klatkę z niedojedzonych resztek, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe.

Oprócz jedzenia ptaki potrzebują wody. Ze względu na ich intensywne pylenie woda ulega zanieczyszczeniu, dlatego należy ją wymieniać na świeżą codziennie, a najlepiej dwa razy dziennie.

Jak wybrać odpowiednią klatkę dla papugi kakadu?

Papuga kakadu może osiągnąć długość do 55 centymetrów, dlatego jej klatka musi być odpowiednio duża, aby ptak czuł się w niej komfortowo. Optymalny rozmiar klatki to 2 m szerokości × 2 m wysokości × 1 m głębokości. Jej koszt wynosi od 1000 do 1500 zł. Przy zakupie woliery dla ptaka należy zwrócić uwagę również na grubość i masywność prętów. Istnieje ryzyko, że ze względu na swój silny i mocny dziób, papuga kakadu może zniszczyć niektóre części klatki, przez co – z oczywistych względów – wszelkiego rodzaju plastiki odpadają.

Zobacz wideo: Sprytne kakadu. Nie da się z nimi wygrać

Zobacz też:

Skąd się bierze suchy i ciepły nos u psa? Dlaczego jest postrzegany jako oznaka choroby?

Jak wygląda nauka savoir-vivre'u wśród czworonogów? "Szczeniak nie może być izolowany od innych psów"

Pigcasso - świnka, która maluje obrazy. Jej najdroższa praca kosztowała 6 tys. dolarów

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie