Jak to jest mieszkać z papugą? "Rano wita mnie, mówiąc: żabciu"

Z papugą pod jednym dachem

Andrzej Kosiorek to ptasi specjalista i twórca papuziej telewizji. U Olgi Borys mieszka JoJo (ostatnio zwany "Burkiem"), a Żaczek kiedyś zdecydował się "pomóc" Ewie Siedleckiej przy wywiadzie. Wszystkich naszych gości łączy jedno - kochają papugi. W naszym programie opowiedzieli, jak dbać o te piękne ptaki. Co należy wziąć pod uwagę zanim je przygarniemy?

Papuga - inteligentna rządnisia?

Papugi to piękne zwierzęta. Jako jedne z niewielu potrafią naśladować dźwięki i ludzką mowę. Mieszkanie z takim pupilem na pewno do nudnych nie należy. Nasi goście mają wiele licznych anegdot, które tego dowodzą.

- Jest tak, że podczas zajęć online JoJo może sobie upodobać jakieś głosy nauczycieli. Wtedy odzywa się bardzo chętnie. Ale wówczas przychodzi do dużego pokoju, ogląda DDTVN i od razu się uspokaja - śmieje się Olga Borys.

Ewa Siedlecka przyznaje, że jej papuga, Żaczek, ma silny charakter. To ptak rządzi w domu (do czego mały kotek dziennikarki jeszcze musi się przyzwyczaić). Kiedyś pierzasty pupil postanowił nawet "pomóc" swojej właścicielce w pracy.

- Bądźmy szczerzy, moja papuga zachowała się po prostu chamsko - śmieje się dziennikarka.

- Do jednego z ministrów powiedziała "zamknij się". Była zazdrosna - opowiada nasza rozmówczyni.

Żaczek podporządkował sobie wszystkich, oprócz Ewy. Od 21 lat żyją w równowadze - papugi są bowiem długowieczne. Należy to mieć na względzie przy decyzji o kupnie zwierzęcia. O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Papuga - czy to zwierzę dla Ciebie?

Ewa Siedlecka ma świadomość, że jej papuga najpewniej ją przeżyje.

- To spora odpowiedzialność - mówi dziennikarka. - Należy się z tym liczyć, jak również z tym, że papugi nie kupuje się do klatki - dodaje z naciskiem. To ważne; jej Żaczek chodzi po mieszkaniu samopas, aktywnie uczestnicząc w życiu swojego "stada". Dziennikarka zamyka go tylko wtedy, kiedy musi wyjść z domu i zostawić go samego.

- To zwierzę o ogromnych potrzebach emocjonalnych, które może realizować tylko z innymi papugami bądź z ludźmi. Trzeba więc doprowadzić do tego, by zaistniała taka wzajemna interakcja - podkreśla Andrzej Kosiorek, twórca papuziej telewizji. Jeśli nie będziemy dla papugi "stałym partnerem" i nie poświęcimy jej wystarczająco dużo czasu, ptak może nawet zacząć się samookaleczać ze stresu.

O czym jeszcze należy pamiętać przy decydowaniu się na papugę? Tego dowiesz się z materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Naukowcy: rodzice dziewczynek rozwodzą się częściej. Badacze wskazali główną przyczynę

Czeka nas Wielkanoc z dodatkowymi restrykcjami? "Jest szansa, że lockdown nie będzie niezbędny"

"Kiedyś były same kości". Dziś 29-latka wzbudza sensację gigantycznymi mięśniami

Autor: Ola Lipecka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie