Papuga falista pochodzi z Australii, gdzie jej liczebność jest największa. Nie zamieszkuje natomiast Europy. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym falistym wzorkom, które znajdują się na skrzydłach i głowie. Papuga falista zamieszkuje tereny równinne, trawiaste, a w poszukiwaniu pożywienia potrafi pokonać spore odległości. Ptaki te żyją w stadach, przy czym to samiec papugi falistej jest bardziej towarzyski. Można je oswoić, ale w tym celu lepiej kupić pojedynczego osobnika niż parę
Jakie warunki zapewnić papudze falistej?
Zanim papuga falista trafi do domu swojego właściciela, ten musi przygotować dla niej odpowiednie stanowisko i zapewnić stosowne warunki. Jeśli hodowca myśli o oswojeniu papugi falistej, powinien zacząć od kupna jednego osobnika, dopiero później zadbać o towarzystwo dla pupila. W pierwszej kolejności hodowca musi kupić klatkę, która powinna być jak największa i jak najszersza. Oczywiście jej rozmiar uzależniony będzie od tego, ile osobników ma w niej mieszkać.
Klatka dla papugi falistej powinna mieć przynajmniej wymiary 60 × 35 × 40 cm, a odstępy między prętami nie mogą mieć więcej niż 1 cm. Wielkość klatki jest bardzo istotna dla zachowania dobrej kondycji ptaka, który powinien mieć możliwość swobodnego przemieszczania się. Zaleca się też kupowanie klatek ocynkowanych zamiast malowanych (farba może szkodzić pupilowi). W klatce powinny znaleźć się takie akcesoria, jak poidełko, żerdki do siedzenia, budka. Właściciel powinien pamiętać o codziennym wymiataniu z klatki resztek jedzenia i odchodów. Dodatkowo zaleca się mycie wszystkich elementów co kilka dni. Przez pierwszy okres pobytu w nowym miejscu należy zapewnić ptakowi spokój i dać czas na adaptację do nowych warunków. Początkowo lepiej też karmić papużkę jedynie ziarnem, dopiero po dwóch tygodniach wprowadzając owoce i warzywa.
Co je papuga falista? Przede wszystkim należy pamiętać, aby pożywienie ptaka było urozmaicone. Można wybierać gotowe mieszanki ziaren dostępne w sklepach zoologicznych, dobrze jest jednak upewnić się, że zdecydowana większość składu to proso (80%). Inne ziarna uwielbiane przez papugi to słonecznik, owies czy nasiona traw. Z warzyw i owoców dobrze jest podawać marchew, jabłko, ogórek, gruszkę, czereśnie, a nawet szpinak. Warto poczęstować ptaka ziołami i zadbać o to, by czasem znalazła się w klatce gałązka drzewa owocowego. Ważny jest stały dostęp do czystej wody, dlatego należy ją wymieniać kilka razy dziennie.
Oswajanie papugi falistej
Gdy klatka jest przygotowana, można myśleć o wyborze ptaka. Najbardziej popularne są papugi faliste niebieskie, choć naturalny kolor ptaka to zieleń. Mogą też występować w ubarwieniu białym i żółtym, w różnych odcieniach i kombinacjach. Taka różnorodność jest efektem pracy hodowców, którzy uzyskują ją poprzez krzyżowanie. Papugi faliste są bardzo towarzyskimi ptakami. Jeśli więc właściciel nie zamierza poświęcać papudze dużo czasu, powinien od razu kupić dwie. Jednak w takiej sytuacji oswojenie ptaka graniczy niemal z cudem, ponieważ interesują się one wyłącznie własnym towarzystwem. Osamotniony ptak, bez zapewnionej mu należnej uwagi, staje się osowiały i smutny. Jeśli jednak hodowca pragnie cieszyć się z oswojonego ptaka, musi wykazać się sporą dawką cierpliwości. Przez pierwsze dni należy zostawić papugę w spokoju, nie wkładać rąk do klatki i swoją obecność ograniczyć do podawania posiłków i sprzątania co kilka dni. Jak oswoić papugę falistą? Specjaliści tłumaczą, że należy do ptaka dużo mówić, gwizdać i śpiewać. Po kilku dniach, gdy ptak przyzwyczai się do nowego otoczenia, można się zbliżyć bardziej. Oswajanie warto zacząć od podawania jedzenia z ręki. Nigdy nie należy postępować nerwowo ani agresywnie.
Rozmnażanie papugi falistej
Pierwsze pytanie brzmi: jak rozpoznać płeć papugi falistej? Nie jest to wcale skomplikowane, wystarczy spojrzeć na woskówkę, czyli małą narośl nad dziobem. Za sprawą hormonów płciowych ma ona inny kolor u samca (intensywnie niebieska, gładka), a inny u samicy (biała, beżowa, lekko brązowa). Jeśli hodowca zamierza rozmnażać ptaki, musi zadbać o budki lęgowe, które wiesza się na zewnątrz klatki. Najlepiej kilka i na jednym poziomie. Papugi faliste mogą rozmnażać się o każdej porze roku. Właściciel powinien obserwować, czy ptaki są sobą zainteresowane i czy samica zaczyna przebywać dłużej w budce lęgowej. Może też pilnować, czy jaja się nie potłukły. Jaja wysiadywane są 18 dni, a młode opuszczają budkę po 35 dniach.
Zobacz także:
- Jaka klatka dla kanarka jest najlepsza? Jak ją urządzić?
- Jak powinna wyglądać klatka dla papugi falistej? Jak hodować ten gatunek papug?
- Akwarium dla rybek – rodzaje, urządzenie i akcesoria
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm / Getty Images