Ptaszarnia we Wrocławskim zoo
Znajdują się tam między innymi papugi Ary szafirowe – endemity z Boliwii, bardzo mocno zagrożone w środowisku naturalnym. Pozostało ich około 300-400. Kałużny zaznacza, że ptaki te są bardzo ciekawe – szczególnie samiec, który uwielbia się pokazywać.
Najbardziej o czystość dba Czarownik – a szczególnie samiec, specyficznie ubarwiony, by zachęcić swoją samicę do kopulacji. Regularnie się kąpie, by być jak najbardziej atrakcyjny dla samic.
- On musi być tą stroną, która się pokazuje - ja jestem piękny, ty mnie wybierz. Dlatego on bardzo dba o tą czystość – wyjaśnia opiekun ptaszarni.
W kolejnym odwiedzonym z kamerą pomieszczeniu znajdowały się Cudokaczki. Są one mniejsze od kaczek, które znamy, samiec wygląda zupełnie inaczej, samica oczywiście też. Samiec w tym gatunku także jest stroną, która ma pokazać się przed partnerką, by zostać wybrany.
Największy gołąb świata we Wrocławskim zoo
Koroniec plamoczuby, zwany największym gołębiem świata lub Korońcem św. Wiktorii wyglądem przypomina pawia lub innego okazałego, kolorowego ptaka. Choć zwierzęta te rzadko kojarzone są z gołębiami, Krzysztof Kałużny żartuje, że kromkę chleba wrzuconą do klatki byłyby w stanie zarzucić sobie na szyję, a na parapecie – założyć gniazdo.
Jak wyjaśnia Krzysztof Kałużny, świadczy to o tym, że są to po prostu gołębie – blisko spokrewnione z tymi, które widujemy na co dzień.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
- Jak zacząć obserwować ptaki? "Trzeba przede wszystkim otworzyć oczy i uszy"
- Niezwykła pasja twitcherów. "Mogę się spakować i przejechać kilkaset kilometrów". Wszystko po to, by zobaczyć ptaka
- Tadeusz Ptak prowadzi ptasi azyl. "Nazwisko zobowiązuje mnie do opieki"
Autor: Sylwia Wołoch
Reporter: Robert Stockinger
Źródło: Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN